Udostępnij

Czy fluor jest szkodliwy? No właśnie, zwolennicy fluoryzacji twierdzą, że nie powoduje on żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Prawda jednak jest inna a wyniki badań wykazują jego szkodliwość.

fluor jest szkodliwy1.Większość cywilizowanych krajów nie fluoryzuje wody

W Europie Zachodniej tylko 3% populacji pije wodę fluoryzowaną. Tylko w 11 krajach na świecie ponad 50% ludzi pije wodę sztucznie fluorowaną: Australia-80%, Chile-70%, Irlandia-73%, Brunei-95%, Gujana-62%, Hong-Kong-100%, Malezja-75%, Izrael-70%, Nowa Zelandia-62%, Singapur-100%, USA-64%. Ogółem stanowi to 5% populacji świata [1].

2. Fluor jest szkodliwym czynnikiem rakotwórczym

Fluor został jednoznacznie uznany za czynnik rakotwórczy w  ramach Narodowego Programu Toksykologii przy użyciu fluorku sodu [2]. Dalsze badania przeprowadzone przez New Jersey Department of Health potwierdziły 6,9-krotny wzrost raka kości u młodych mężczyzn [3].

Doktor Dean Burk który spędził ponad trzydzieści lat w krajowym ośrodku zajmującym się rakiem, stwierdził:

„W rzeczywistości fluor powoduje większą śmiertelność u ludzi z racji raka i szybciej niż jakakolwiek inna chemia”

Naukowcy podejrzewają związek fluoru z rakiem z tego względu, iż połowa zalegającego fluoru w organizmie osadza się w kościach a stymuluje on wzrost kości w których występuje kostniakomięsak (osteosarcoma).

3.Fluor zwiększa ryzyko złamania kości biodrowej

Picie fluorowanej wody podwoiło liczbę złamań biodra u starszych kobiet i mężczyzn. Nawet bardzo niski poziom fluoru w wodzie powodował statystycznie znaczące złamania kości biodrowej. [4]

4.W krajach, które fluoryzują wodę nie odnotowano mniejszego wskaźnika próchnicy w porównaniu do krajów, które wody nie fluoryzują

Według WHO-Światowej Organizacji Zdrowia, nie ma różnicy między występowaniem próchnicy w krajach fluoryzujących wodę a tymi, które jej nie fluoryzują. Próchnica w krajach zachodnich stopniowo spadała niezależnie od fluoryzacji wody. W rzeczywistości większość rozwiniętych krajów nie fluoryzuje wody a spadek próchnicy był taki sam jak w przypadku USA i innych krajów fluoryzujących wodę.

Nie stwierdzono również korelacji pomiędzy poziomem fluoru w wodzie a próchnicą zębów.[5] Wydaje się również, że występowanie próchnicy zróżnicowane jest etnicznie. Niższy wskaźnik występowania próchnicy związany jest w głównej mierze od świadomości rodzin, poziomu edukacji oraz stopy życiowej.

5.Fluor zwiększa niepłodność

Stwierdzono, że bezpłodność u kobiet wzrasta wraz z fluoryzacją wody. Naukowcy ds. Żywności i Leków (FDA) wykazali ścisłą korelację między zmniejszeniem całkowitej płodności u kobiet a poziomem fluoru.

Wszystkie przeprowadzone dotychczas badania na zwierzętach wykazały, że fluor wpływa niekorzystnie na płodność u większości ich gatunków. [6]

6.Fluor powoduje fluorozę

Fluoroza jest defektem szkliwa spowodowanym przez zbyt dużą dostawę fluoru w pierwszych 8 latach życia. Objawia się nieprzezroczystymi  plamami, pasmami w zależności od stopnia zaawansowania w kolorze białym lub brązowym. Niekiedy obserwuje się ubytki szkliwa, zagłębienie czy nawet zniekształcenie zęba. Fluoroza dotknąć może również kości co wiąże się ze zmniejszoną ruchomością stawów, usztywnieniem kręgosłupa, zaburzenia w metabolizmie kości czy nawet zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego oraz nerek.

Najczęstsze przyczyny fluorozy to: fluorowana woda pitna szczególnie w dzieciństwie, fluor z past do zębów, stosowanie tabletek z fluorem, spożywanie przetworzonej żywności zawierającej fluorowaną wodę.

7. Fluor powoduje zwapnienie szyszynki

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest min. fluor i inne szkodliwe pierwiastki /rtęć, fosfor, chlor, brom/. Fluor jednak przyciągany jest to tego narządu najbardziej. Fluor i fosfor destabilizują równowagę mineralną organizmu. Najlepszym wyjściem jest wyeliminowanie śmieciowej, przetworzonej żywności oraz fluoru. Szyszynka kontroluje Twój wewnętrzny zegar, zapewnia dobry sen, współdziała z nadnerczami, aby poradzić sobie ze stresem,  komunikuje się  z resztą układu endokrynologicznego.

Jak sprawdzić czy masz zwapnioną szyszynkę i jak z tym walczyć w artykule „Jeśli chcesz pokonać bezsenność, zadbaj o „trzecie oko””

8. Fluor jest szkodliwy i jest związany z występowaniem chorób sercowo-naczyniowych

Badanie opublikowane w Nuclear Medicine Communications wykazało, że nadmiar fluoru odkładającego się w tętnicach może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym.

9. Większość herbat złej jakości może zawierać wysokie poziomy fluoru

Picie tańszych, złej jakości herbat  może zwiększyć poziom fluoru w organizmie do toksycznego a co za tym idzie ryzyko chorób sercowych oraz szkieletowo-stomatologicznych. Najwięcej fluoru zawierają herbaty czarne, po nich plasują się herbaty zielone, które zawierają go o połowę mniej. Niewiele fluoru zawiera natomiast czerwona herbata pu-erh.

10. Wysoka podaż fluoru wpływa na zmniejszenie poziomu IQ

Naukowcy Anna L. Choi, Guifan Sun, Ying Zhang i Philippe Grandjean badali bazy danych MEDLINE, EMBASE, Water Resources Abstracts i TOXNET do 2011 roku w celu uzyskania pewnych wniosków .

Ujednolicona średnia ważona różnica poziomu IQ pomiędzy populacjami narażonymi a populacjami mniej narażonym na działanie fluoru wykazała, że ​​populacje w obszarach o wysokiej zawartości fluoru miały znacznie niższe wyniki w zakresie IQ niż te, które żyły w obszarach o niskiej zawartości fluorków.

Jak widzisz nadmiar fluoru nie jest nam potrzebny a wręcz szkodliwy. Kilkakrotnie razy dziennie używane pasty do zębów z fluorem do bezpiecznych nie należą, dlatego też warto rozważyć bardziej naturalną alternatywę. Owszem można kupić ekologiczne pasty bez fluoru ale one do tanich nie należą. Osobiście sama przygotowuję sobie skuteczną pastę do zębów bez fluoru dosłownie za grosze. W artykule „Domowa pasta do zębów bez fluoru” znajdziesz przepis na taką domową pastę. Jeśli wolisz video również jest dostępne.

1.Water Fluoridation Status in OECD Nations

2. Bucher, et. al., Results and conclusions of the National Toxicology Program’s rodent carcinogenicity studies with sodium fluoride, Int J Cancer, 1991 Jul 9;48(5):733-7.

3. Cohn, Perry D. Ph.D. An Epidemiological Report on Drinking Water Fluoridation and Osteosarcoma in Young Males New Jersey Department of Health, Environmental Health Service, Trenton NJ November 8, 1992

4. J. C. Robins and J. L. Ambrus, “Studies on Osteoporosis IX. Effect of Fluoride on Steroid Induced Osteoporosis,” Research Communications in Chemical Pathology and Pharmacology, Volume 37, No. 3, pp. 453-461 (1982)

5. Diesendorf M. Tooth Decay not related to fluoride intake from water Nature Vol. 322 10 July 1986

6. Freni SC, Journal of Toxicology and Environmental Health, 42:109-121, 1994

7.Association of vascular fluoride uptake with vascular calcification and coronary artery disease

18
0
Skomentujx