Jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców szybko i tanio -
jak usunąć pestycydy

Jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców szybko i tanio

Pewnie często zadajecie sobie pytanie jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców. Decydując się na spożywanie nieorganicznych warzyw i owoców z marketów, osiedlowych sklepów itp.należy bezwzględnie oczyścić ich powierzchnię z pestycydów, herbicydów i innych środków ochrony roślin, które są wybitnie rakotwórcze. Substancje te nie dadzą się zmyć samą wodą, ponieważ są stworzone z myślą o tym aby żaden opad atmosferyczny nie mógł sobie z nimi poradzić. Jeśli chcesz wiedzieć jak sobie radzę z tym problemem przeczytaj dalszą część wpisu.

jak usunąć pestycydy

Można pokusić się o zakup specjalnych środków zmywających pestycydy lecz są one drogie i mało wydajne. Dodatkowo owe sprzedawane płyny do mycia oparte są głównie na kwasach a one nie radzą sobie z większością pestycydów. Mogą ewentualnie usuwać szkodliwe bakterie. Istnieje sposób znacznie tańszy i skuteczniejszy, choć stosując go nie otrzymamy w pełni czystego organicznego produktu. Niestety chemiczne środki ochrony roślin wnikają również w ich głąb.

Warzywa i owoce różnią się wchłanialnością pestycydów. Niektóre są na nie odporne a niektóre chłoną je jak gąbka choćby takie marketowe jabłko to bomba chemiczna. Takich produktów lepiej w ogóle unikać. Pomimo tego jeśli nie mamy dostępu do pewnych, czystych chemicznie produktów taka kąpiel usunie środki ochrony roślin przynajmniej z ich powierzchni.

Jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców w takim razie skutecznie i tanio bo to również jest ważne?

Mycie warzyw i owoców w celu usunięcia pestycydów z powierzchni dzieli się na 3 etapy:

1 etap

kąpiel w wodzie o odczynie kwaśnym, która usuwa chorobotwórcze bakterie i grzyby. Roztwór przygotowujemy dodając na każdy litr wody pół szklanki octu. Może to być ocet jabłkowy bądź spirytusowy. Osobiście używam octu spirytusowego. Ocet jabłkowy z moich organicznych jabłek przeznaczam na inne cele. Zamiast octu można użyć kwasku cytrynowego 2 lub 3 łyżki na litr wody. W tym roztworze płuczemy warzywa i owoce ok 2/3 minut. W trakcie moczenia przemieszam kilka razy roztwór z zawartością.

2 etap

po wyciągnięciu z poprzedniej kąpieli płuczemy warzywa i owoce w roztworze o odczynie zasadowym, który ma usunąć pestycydy. W tym celu do wody dodajemy sodę oczyszczoną. Na 1 litr wody wsypujemy łyżkę sody. I podobnie jak z kwaśnym roztworem i w tym przypadku kąpiel ma trwać od 2 do 3 minut. Jeśli rośliny były pryskane na powierzchni roztworu można dojrzeć tęczową mgiełkę lub roztwór zrobi się mętnawy.

3 etap

po wykonaniu naszym warzywom i owocom kąpieli kwasowo-zasadowej płuczemy je obficie w czystej wodzie o obojętnym odczynie. Ja to robię pod bieżącą wodą z kranu.

Do takiej kąpieli używam dwóch wiaderek. Mogą być również jakieś szklane pojemniki. Potem zlewam roztwory do butelek i wykorzystuję kilkakrotnie. Sałaty takie jak roszponka czy rukola płuczę wkładając do wiaderek sitko, tak wygodniej je wyciągać. Warzyw i owoców, które obieram nie płuczę. Nie jest to jakaś czaso i pracochłonna operacja a jak wejdzie w nawyk będzie nieodczuwalna a pożytek dla zdrowia nieoceniony.

Jadnak staram się wykorzystywać swoje warzywka i owocki, pędzić samodzielnie szczypior czy zioła /miętę i melisę mam latem w ogrodzie/ oraz kupować produkty organiczne. Wystrzegam się również kupowania tych nieorganicznych warzyw i owoców z parszywej dwunastki, które chłoną pestycydy i zastępować je tymi z czystej piętnastki, które są bardziej odporne.

Informacje zawarte na blogu są moimi subiektywnymi dociekaniami, obserwacjami i z chęcią się tym dzielę.

 • Pingback: Sałatka z roszponki - przepis dla leniwych - W rytmie natury()

 • Ramonina

  Świetna porada, tanio i mam nadzieję, że skutecznie. Pewnie nie wszytko się usunie ale z powierzchni jak najbardziej. Już wdrażam w życie.

  • AgiPegi

   No tak dlatego też jak tylko to możliwe dobrze sięgać po ekologiczne rośliny lub mieć własne 🙂

   • kama11

    Nie wierze w cuda Warzywa i owoce szybko chłoną. I napewno wchodzi to w strukturę warzyw.

 • AgiPegi

  Bo to nie kwestia wiary, wiadomo że najlepiej mieć własne lub organiczne ale jeśli nie mamy do takich dostępu to przynajmniej z powierzchni dobrze zmyć to paskudztwo. Z resztą każda roślina w różnym stopniu chłonie chemikalia o czym pisałam w innych artykułach. Niektóre całkiem nieźle radzą sobie z eliminacją herbicydów czy pestycydów z tkanek choćby awokado.

  pozdrawiam

 • KKF

  najlepiej nie jeść warzyw bo zawierają pestycydy, nie jeść glutenu, nie jeść cukru i soli, nie jeść mięsa…. paranoja!

  • AgiPegi

   To są wyłącznie Twoje słowa…

 • Pingback: Sposób na ekologiczne porządki - szybko, tanio i skutecznie! - W rytmie natury()

 • Pingback: Barszcz czerwony na zakwasie przepis na probiotyczną, super zdrową jarską zupę - W rytmie natury()

 • Eliska

  A jakiś sposób na mięso?

  • AgiPegi

   Na mięso nie ma sposobu, jeśli musisz je jeść to najlepiej zaopatrywać się w ekologiczne.

 • Pingback: Sałatka młodości na piękną skórę, super trawienie, przypływ energii i dobry humor :) - W rytmie natury()

 • cudownie, że trafiłam na ten wpis! słyszałam o oczyszczaniu warzyw i owoców sodą oczyszczoną, ale nie wiedziałam o innych krokach 🙂 dziękuję za dobre rady, teraz wiem, że moje posiłki będą jeszcze zdrowsze

  • AgiPegi

   🙂 Proszę bardzo

 • W tym roku na działce będę miała mizerne zbiory, ale takie są prawa początkującego ogrodnika 😉 Więc twoja porada bardzo mi się przyda!

  • AgiPegi

   Hehe ja w tamtym roku wsadziłam pierwszy raz w życiu pomidory i miałam taakie zbiory, których się nie spodziewałam ale tamten rok był dobry na pomidory. Nie przekreślaj jeszcze zbiorów dopiero wszystko zaczyna hulać 🙂 Można jeszcze wiele warzywek sadzić np. koperek, szpinak, rukola.

 • Nie wiedziałam, że to takie proste. Na pewno wypróbuję Twój sposób, bo jednak to bardzo ważne jest… No i podeślę ten post mamie, ona ma bzika na punkcie zdrowej żywności itp, więc na pewno ją zainteresuje ten temat 🙂

  • AgiPegi

   To super, że mamie się przyda. Lepsze to niż nie robić nic 😉

 • Nie przypuszczałam, że jabłka chłoną aż taką ilość pestycydów. Uwielbiam jabłka i jem je praktycznie codziennie. Zwykle myję pod bieżącą wodą i wydawało mi się, że to wystarczy.

  • AgiPegi

   No niestety takie są fakty, ja np. nie pryskam jabłoni ale jabłka nie są modelowe więc do sklepu by nie poszły tak więc wygląd za walory zdrowotne…

 • Związki takie jak PCB o stwierdzonym rakotwórczym wpływie na Nasz organizm, zostały zakazane i wycofane już dawno, jednak ich powszechność stosowania w owym czasie sprawiła, że ich stężenie w glebie, wodzie powierzchniowej i powietrzu nadal negatywnie wpływa na środowisko i nas samych 🙁
  – Warto stosować zabiegi naturalizacyjne.

 • Pingback: Soda oczyszczona i najlepsze, sprawdzone sposoby jej wykorzystania - Rytmy Natury()

 • Eliza

  A czy pestycydy przenikają przez skórkę owoców i warzyw? Czy, że jeżeli owoce i warzywa obierzemy ze skórki, to nie są wtedy „skażone”?:)

  • Rytmy Natury

   Przenikają w tkanki i to zależy od rodzaju warzywa czy owoca i jego podatności na tzw. pozostałości pestycydów i jeśli są to rośliny odporne na te pozostałości to usunięcie ich z powierzchni niweluje problem, jeśli nie są tak jak np. jabłka, lepiej w ogóle takich z niepewnych źródeł nie ruszać.