Rozmnażanie storczyków z keiki - pokażę Ci jak zostać w tym mistrzem! -

Rozmnażanie storczyków z keiki – pokażę Ci jak zostać w tym mistrzem!

Keiki (z języka hawajskiego: dziecko) . W przypadku storczyków a w szczególności phalaenopsisów jest to dziecko wyrastające na łodydze a dokładniej na pędzie kwiatowym rośliny matecznej. Roślinki, które otrzymamy w ten sposób są klonami matki.

W filmie przedstawiam w jaki sposób uzyskuje się nowe egzemplarze storczyków z keiki. Zapraszam więc do oglądania 😉

Keiki w naturalny sposób /czasem trzeba je prowokować/wyrastają z pędu kwiatowego rośliny macierzystej więc nigdy po przekwitnięciu kwiatka nie należy go obcinać. Wycina się tylko przekwitnięty kwiatostan do kolanka z którego może w przyszłości wyrosnąć nowy pęd kwiatowy lub dzieci.

rozmnażanie storczyków

Ten storczyk to mój modelowy egzemplarz rozpłodowy. Posiada 2 keiki, z podstawy wybija już prawie dojrzały pęd kwiatowy. Na dodatek ze starego pędu na samej górze wybija następny kwiatek.

Keiki pojawiają się często bez powodu. Można prowokować roślinkę do wytworzenia keiki.Moje phalaenopsisy potrafią wypuścić keiki i pęd kwiatowy jednocześnie. Roślinka z filmu narodziła mi ok 8 sztuk nowych dzieci a mam ją ok 3 lat. Wiele z nich oddaję bo nie mam już na nie miejsca poza tym bardzo lubię robić takie prezenty. Obok rodzenia dzieci ta płodna orchidea nie zapomina również o kwitnieniu.

Jak rozmnożyć storczyka – keiki

Dziecko musi być gotowe do odseparowania od matki a  gotowe  jest wówczas gdy posiada już kilka dość długich korzeni, które będzie można zagłębić w podłożu. Nie może również kwitnąć na matce a wiele dzieci to potrafi. Jeśli zdarzy się kwitnienie takiego malucha, lepiej poczekać aż przekwitnie. Niektórzy zalecają obcięcie tego pędu kwiatowego ale ja tego nie praktykuję. Żal by mi było po prostu kwiatka.

Osobiście preferuję uprawę wszystkich storczyków w specjalnym podłożu przeznaczonym do orchidei wymieszanym z keramzytem. W taki sposób storczyki rosną i kwitną mi najlepiej. Kluczem do utrzymania orchidei przy życiu i obfitego kwitnienia jest podlewanie o którym piszę w artykule „Podlewanie storczyków – sztuka czy nauka?”

Zatem jeśli keiki jest gotowe do odcięcia odetnij je ostrymi nożyczkami bądź sekatorem. Uważaj aby nie uszkodzić korzeni i liści. Pamiętaj aby zostawić resztę pędu gdyż z niżej położonych kolanek mogą wyrosnąć nowe pędy kwiatowe lub potomstwo. W ogóle pęd wycina się jedynie w przypadku gdy całkowicie zaschnie co czasem się zdarza.

keiki rozmnażanie storczyków

Po odcięciu delikatnie dopasuj keiki do przezroczystej doniczki i trzymając je w powietrzu, delikatnie wsypuj podłoże na przemian keramzytem. Co jakiś czas wstrząśnij doniczką aby podłoże dobrze wypełniło przestrzeń. Nie ugniataj go zbyt mocno aby nie uszkodzić kwiatka. Storczyki lubią jak podłoże jest luźne co zapobiega gniciu korzeni i zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Jeśli zdarzy Ci się uszkodzić roślinkę, pamiętaj aby nie podlewać jej bezpośrednio po wsadzeniu w podłoże. Odczekaj kilka dni aż rany się zasuszą. Jest to ważne, ponieważ jak podlejesz go od razu może zagościć jakiś grzyb lub infekcja i orchidea może się nie przyjąć. Jeśli natomiast nie ma żadnych uszkodzeń a miejsce z odcięciem wystaje ponad podłoże to taką roślinę można podlać od razu.

Polecam oglądniecie filmu bo w nim dokładnie pokazałam w jaki sposób wypełniam doniczkę podłożem.

keiki rozmnażanie storczyków

świeżo wysadzone keiki

Jeśli jeszcze nie posiadasz doświadczenia w rozmnażaniu storczyków nie przejmuj się. Postępując zgodnie z tym co opisałam w artykule i przedstawiłam w filmie powinno Ci się udać. Polecam przygodę z rozmnażaniem orchidei. Taka własna hodowla jest niezwykle satysfakcjonująca a wyprowadzone samodzielnie egzemplarze stanowią powód do dumy. W miarę nabywania doświadczenia obiecuję, że żadna sztuka Ci nie padnie.

Nie obawiaj się więc i zostań mistrzem w rozmnażaniu storczyków!

rozmnażanie storczyków

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Jestem szaloną zielarką, ogrodniczką i natury wszelakiej miłośniczką.

Dodaj komentarz

77 komentarzy do "Rozmnażanie storczyków z keiki – pokażę Ci jak zostać w tym mistrzem!"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bajbus
Gość

Witam….mam pytanko: mój storczyk wypuścił 2 keiki, lecz nie na pędach kwiatowych, a tuż przy podłożu jeden i drugi u nasady stożka wzrostu. Zastanawiam się , jak je oddzielić od rośliny matecznej…….ciąć ostrym nożem, czy odłamać ?

Agnieszka
Gość

Witam
Mój storczyk ze zewnątrz wyglada okropnie jest caly uschnięty zostały mu 2 listki ale korzonki w doniczce są ładne zielone i nie wiem co mam zrobić z min .
Proszę o pomoc.

Elżbieta
Gość

Dzień dobry. Proszę o podpowiedż, gdyż mam wątpliwości, czy pozwolić zakwitnąć storczykom po zmianie podłoża. Podłoże było okropne, mech,coś gabczastego. Wszystko wyrzuciłam, obcięłam suche korzenie, wsadziłam w nowe podłoże. Korzenie były okropne. Bałam się, że niektóre zmarnieją, ale przetrwały i wypuszczają pędy kwiatow. Te pędy są krótkie i pączki są 3-4.Nie wiem czy nie byłoby lepiej, żeby lepiej się ukorzeniły, czy nie interweniować w naturę.

Michalina
Gość

Witam, w czerwcu zostałam posiadaczką pięknego Dendrobium Nobile, po przekwitnieciu wypuścił keika, czytałam aby zostawić go przy matce aż urośnie i wypuści co najmniej 4 korzonki żeby sobie poradził po przesadzeniu, tak też zrobiłam i około miesiąc temu odrrwalan go od matki i wsadzilam do podłoża keik mial już około 20 cm i dorodne korzonki Ale mimo to zaczął usychac i marnieje dalej.. nie wiem dlaczego tak sie dzieje? I jak mu pomóc i go uratować? Bardzo proszę o radę

Michalina
Gość

Czy mogę uzyskać poradę??

Paulina
Gość

Cześć Agnieszko, Mam phalaenopsis która na jednym pędzie kwiatowym wypuściła 2 keiki, które dzieli zaledwie 3 cm. Jedno keiki wypuściło 1 korzeń długości 5,5 cm a drugie 2 korzenie po 1,5 cm oraz pęd kwiatowy który ma już prawie 18 cm. Nie wiem co robić w tej sytuacji. Liczę na Twoją pomoc ;).

Agi
Gość

Witaj. Ja mam na roślinie matecznej jednego keika i chciałabym go odciąć, ale te korzenie nie rosną w dół jak u Ciebie, tylko w górę, w stronę liści. Więc jak mam go wsadzić w nowe podłoże żeby nie uszkodzić korzeni, które są sztywne?

Monika
Gość

A ja mam bambusowego storczyka… który ma keiki i nie wiem co zrobić…

Klaudia
Gość

Proszę o radę, czy roślina mateczna w czasie wzrastania keików nie powinna być przesadzana tak samo jak w czasie kwitnienia? mój storczyk matka wypuszcza 4 keiki, które mają jeszcze za krótkie korzonki, żeby je odseparować a ziemia storczyka jest już niestety zbita…(storczyka można wyjąc z doniczki wraz z ziemią)

Grazyna
Gość

Wydaje mi się, że jeden z moich storczyków produkuje keiki. Myślałam, że to pęd kwiatowy, ale wygląda mi to bardziej na listki. Zobaczymy. Moja mama nigdy nie miała cierpliwości do storczyków. Ja się zaparlam i kwitną i rosną, a obecnie mam 7 sztuk. Jeden po dwóch latach prawie zakwitl, takze czasem trzeba przeczekać 🙂

Anna
Gość

Tak, chodzi mi o phanaleopsisy. Spróbuję zrobić tak, jak Ty. Rozumiem, że nie podcinasz pędów po przekwitnięciu? W tym momencie jeden z moich storczyków jest w pełni kwitnięcia, ale widzę, że zasusza już jedną końcówkę pędu, z którego nic nie wypuścił-zostawić go w spokoju? Zwykle podcinam takie ususzone pędy po kilku miesiącach, bo czytałam, że storczyk czerpie z nich jakieś składniki odżywcze.

Anna
Gość

Witaj 🙂
Mam pytanie, być może naiwne-czy ‚zwykły’ storczyk z supermarketu może wytworzyć keiki? Dopóki nie zaczęłam czytać o storczykach nigdy się z tym zjawiskiem nie spotkałam, a storczyki są przecież od wielu lat tak popularne w polskich domach. Mam 4 sztuki, każdy już zdążył zakwitnąć ponownie lub wypuścić całkiem nowe pędy, ale keiki nie miałam nigdy, a nie ukrywam, że bardzo bym chciała się spotkać z tym zjawiskiem 🙂 Jestem bardzo zadowolona z moich kwiatów, obecnie kwitną jak szalone, ale ten keiki… 😉
Pozdrawiam!

Ewelina
Gość
Dziękuję bardzo za porady i filmik. Kilka miesięcy temu zauważyłam na swoim storczyku właśnie taką dziwną odnogę I dowiedziawszy się z internet co to takiego postanowiłam poczekać. Dzisiaj właśnie odcięłam dzieciaka i przesadziłam do nowej doniczki. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Ten mój storczyk to chyba dendrobium, niestety nie umiem określić która odmiana. Nie jestem fanką tego kwiatka, jednak jest tojedyna roślina, której nie zabiłam, a ma tak z 6 lat. Zawsze stoi w doniczce z systemem nawadniającym i zwykle nawet nie pamiętam o podlewaniu przez 3 miesiące 🙂 Kiedyś po przeprowadzce postawiłam ją za zasłoną w piwnicy i przypomniałam… Czytaj więcej »
Marta
Gość

Obciełam na razie przy jednym pędzie czekam na efekty mam nadzieje że nie zaszkodziłam

Marta
Gość

Mój storczyk ma dwa pendy to mam obciąć na dwóch czy tylko jednym

Marta
Gość

Pani pisała o kwiatostanie czyli gdzie mogę obciąć storczyka który już przekwit i ma zielone pendy kwiatowe

Anka
Gość

Ja nie na temat:) jak wyprostowałaś włosy?:)

trackback

[…] nawilżone” musiałam najpierw wypróbować na sobie zanim je udostępniłam, czy wpis dot. rozmnażania storczyków z keiki – poprzedzony był wieloma pozytywnymi próbami rozmnożenia w ten sposób wielu […]

Mlodytatatrenerems
Gość

W ogóle nie mam ręki do kwiatów choć i tak sie dziwie jeden storczyk stoi juz u nas jakies pół roku i żyje! Super post 🙂

Przemek
Gość

Te przepiękne storczyki przy pani urodzie bledną.Aniol.

LolkaPolka
Gość

A można odciąć keiki i wsadzić do pojemnika z wodą? Taka uprawa hydroponiczna? Wygodna i czysta ale czy dobra?

Jolka
Gość

A jaką muszą mieć keiki wielkość żeby je przesadzać.

Agnieszka/Agumama
Gość

Bardzo lubię storczyki i od dawna myślę o storczykowej rabatce w sypialni.
Znalazłam w Twoim tekście kilka cennych wskazówek np o właściwym podłożu.
Dzięki 🙂

Jacek eM
Gość

Muszę MałejŻonce pokazać, ona mówi, że nie ma ręki do roślin. Czas ją przekonać 😀

Jaglusia
Gość

Na pewno spróbuję, ponieważ mam storczyka i nie raz mogłabym takie coś zrobić 🙂
Zapraszam na swój blog kulinarny 🙂 https://jaglusia.wordpress.com/

Joanna Giert
Gość

Hmm, właśnie coś takiego wypuszcza mój storczyk. Poczekam jak będzie większe i go wsadzę do podloża. Nie chcę czegoś spieprzyć bo to będzie mój pierwszy rozmnożony storczyk. Trafił mi się Twój filmik akuratnie a tak na marginesie to wyjątkowo podpasowała Ci ta pomadka 🙂 Bomba!

Marta Kraszewska (elaine blath)
Gość

dzięki, na pewno mi się przyda. 😉 Mam jeszcze inny rodzaj storczyka i chciałabym go rozdzielić. ALe nie bardzo wiem jak, ten wpis w sumie mi trochę pomógł.

trackback

[…] nowych zakupów, gdyż moje storczyki się rozmnażają i po prostu brakuje mi już miejsca. Samodzielnie rozmnożone storczyki np. phalaenopsisy poprzez keiki /dzieci rosnące na matczynej łodydze/ są mocne, zdrowe i nie […]

Kamila Wojnar
Gość

Całkiem inaczej obchodziłam się ze storczykami. Faktycznie jak z jajkiem. Może to nie tędy droga bo padają mi nagminnie. W naturze nikt im nic nie parzy, jest pełno drobnoustrojów i wilgoci i rosną. Człowiek zbyt chyba chce ingerować w naturę. Niektórzy nawet ziemię prażą do donic…Może właśnie te działania osłabiają rośliny? Nikt nie ma monopolu na uprawę storczyków więc skąd te niektóre kąśliwe uwagi? Skoro Agi wychodzi w taki sposób uprawa to komu to przeszkadza??

Mogę się tylko domyślać… a Ty się nie przejmuj tymi komentarzami bo to śmierdzi na odległość zwyczajną złośliwością.

Dla mnie filmik jasny, przystępny i konkretny 🙂

pozdrawiam

Kasia z zamieszana.com
Gość

Zazdroszczę umiejętności, ja nie mam „ręki” do kwiatów, większość niestety ginie. Jak do tej pory udało mi się tylko nie zabić szeflery.

kaśka
Gość

a czemu w taką brudną doniczkę??? grzyb i pleśń gwarantowane….

Kasia
Gość

Keiki maja za małe korzenie i są posadzone w za dużą doniczkę . Poza tym jak można rozmnożyć storczyka z keiki , które już są efektem rozmnażania 1o keiki na storczyku …nie zawsze jest powodem do dumy . Taka ilość świadczy o złej pielęgnacji . no chyba , ze to botaniczny phalaeonopsis equestris lub krzyżówka z nim . Keiki delikatnie wykrecamy z pędu a nie tak ucinamy .

Monika
Gość

Storczyka nie da się rozmnożyć z keiki,bo keiki to jest właśnie rozmnożenie. Ktoś chciał sobie bloga popisać,a nawet słów dobrać nie potrafi 🙂 I nie obcinamy zielonych pędów nawet,gdy storczyk przekwitnie. To,że roślina się rozmnoży to nie znaczy,że z nią jest wszystko super dobrze,a jeżeli jest to keiki zawsze obciąża roślinę dodatkowo …

Karolina z Healthy7Heaven
Gość

A nie niszczymy storczyka poprzez odcinanie tych keików?

Paulina
Gość

Podziwiam 🙂 Ja zupełnie nie mam ręki do kwiatów i wszystkie zwyczajnie zabijam ;( Storczyki są piękne, ale u mnie za 100% długo by nie pożyły, a szkoda takich ładnych kwiatów.

Anka
Gość

masz śliczne paznokcie:) jak o nie dbasz?:)