Rozmnażanie storczyków z keiki – pokażę Ci jak zostać w tym mistrzem!

Keiki (z języka hawajskiego: dziecko) . W przypadku storczyków a w szczególności phalaenopsisów jest to dziecko wyrastające na łodydze a dokładniej na pędzie kwiatowym rośliny matecznej. Roślinki, które otrzymamy w ten sposób są klonami matki.

W filmie przedstawiam w jaki sposób uzyskuje się nowe egzemplarze storczyków z keiki. Zapraszam więc do oglądania 😉

Keiki w naturalny sposób /czasem trzeba je prowokować/wyrastają z pędu kwiatowego rośliny macierzystej więc nigdy po przekwitnięciu kwiatka nie należy go obcinać. Wycina się tylko przekwitnięty kwiatostan do kolanka z którego może w przyszłości wyrosnąć nowy pęd kwiatowy lub dzieci.

rozmnażanie storczyków
Ten storczyk to mój modelowy egzemplarz rozpłodowy. Posiada 2 keiki, z podstawy wybija już prawie dojrzały pęd kwiatowy. Na dodatek ze starego pędu na samej górze wybija następny kwiatek.

Keiki pojawiają się często bez powodu. Można prowokować roślinkę do wytworzenia keiki.Moje phalaenopsisy potrafią wypuścić keiki i pęd kwiatowy jednocześnie. Roślinka z filmu narodziła mi ok 8 sztuk nowych dzieci a mam ją ok 3 lat. Wiele z nich oddaję bo nie mam już na nie miejsca poza tym bardzo lubię robić takie prezenty. Obok rodzenia dzieci ta płodna orchidea nie zapomina również o kwitnieniu.

Jak rozmnożyć storczyka – keiki

Dziecko musi być gotowe do odseparowania od matki a  gotowe  jest wówczas gdy posiada już kilka dość długich korzeni, które będzie można zagłębić w podłożu. Nie może również kwitnąć na matce a wiele dzieci to potrafi. Jeśli zdarzy się kwitnienie takiego malucha, lepiej poczekać aż przekwitnie. Niektórzy zalecają obcięcie tego pędu kwiatowego ale ja tego nie praktykuję. Żal by mi było po prostu kwiatka.

Osobiście preferuję uprawę wszystkich storczyków w specjalnym podłożu przeznaczonym do orchidei wymieszanym z keramzytem. W taki sposób storczyki rosną i kwitną mi najlepiej. Kluczem do utrzymania orchidei przy życiu i obfitego kwitnienia jest podlewanie o którym piszę w artykule „Podlewanie storczyków – sztuka czy nauka?”

Zatem jeśli keiki jest gotowe do odcięcia odetnij je ostrymi nożyczkami bądź sekatorem. Uważaj aby nie uszkodzić korzeni i liści. Pamiętaj aby zostawić resztę pędu gdyż z niżej położonych kolanek mogą wyrosnąć nowe pędy kwiatowe lub potomstwo. W ogóle pęd wycina się jedynie w przypadku gdy całkowicie zaschnie co czasem się zdarza.

keiki rozmnażanie storczyków

Po odcięciu delikatnie dopasuj keiki do przezroczystej doniczki i trzymając je w powietrzu, delikatnie wsypuj podłoże na przemian keramzytem. Co jakiś czas wstrząśnij doniczką aby podłoże dobrze wypełniło przestrzeń. Nie ugniataj go zbyt mocno aby nie uszkodzić kwiatka. Storczyki lubią jak podłoże jest luźne co zapobiega gniciu korzeni i zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Jeśli zdarzy Ci się uszkodzić roślinkę, pamiętaj aby nie podlewać jej bezpośrednio po wsadzeniu w podłoże. Odczekaj kilka dni aż rany się zasuszą. Jest to ważne, ponieważ jak podlejesz go od razu może zagościć jakiś grzyb lub infekcja i orchidea może się nie przyjąć. Jeśli natomiast nie ma żadnych uszkodzeń a miejsce z odcięciem wystaje ponad podłoże to taką roślinę można podlać od razu.

Polecam oglądniecie filmu bo w nim dokładnie pokazałam w jaki sposób wypełniam doniczkę podłożem.

keiki rozmnażanie storczyków
świeżo wysadzone keiki

Jeśli jeszcze nie posiadasz doświadczenia w rozmnażaniu storczyków nie przejmuj się. Postępując zgodnie z tym co opisałam w artykule i przedstawiłam w filmie powinno Ci się udać. Polecam przygodę z rozmnażaniem orchidei. Taka własna hodowla jest niezwykle satysfakcjonująca a wyprowadzone samodzielnie egzemplarze stanowią powód do dumy. W miarę nabywania doświadczenia obiecuję, że żadna sztuka Ci nie padnie.

Nie obawiaj się więc i zostań mistrzem w rozmnażaniu storczyków!

rozmnażanie storczyków

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz