Udostępnij

Czy lek na raka zostanie kiedykolwiek wynaleziony? Jeżeli chodzi o stosowanie takiego w medycynie konwencjonalnej to nie sądzę. Zbyt wielka kasa uciekłaby sprzed nosa koncernom farmaceutycznym. Mając na uwadze taki stan rzeczy niezbędna staje się wiedza w kwestii profilaktyki nowotworowej. Oprócz jednak samego zapobiegania przyprawy, które wymieniam stanowią świetny lek na raka. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale w swojej kuchni posiadasz wszystko co jest potrzebne aby zapobiegać i walczyć z nowotworami. Na moim kanale na YT dostępny jest również >> film w tym temacie.

Przyprawy jako lek na raka?

Wiele z nich zostało przebadanych właśnie pod tym kątem. W naszym świecie istnieje duża ilość przypraw i pokarmów o działaniu antynowotworowym  jednak w tym artykule skupię się na 15 najpotężniejszych z nich. Działanie przypraw wynika z właściwości przeciwutleniających, możliwości indukowania zmian w procesach komórkowych związanych np. z podziałem komórki, apoptozą czy różnicowaniem. Ponad to hamują wzrost drobnoustrojów i stanu zapalnego.

Jeżeli chodzi o skuteczność przypraw w profilaktyce i terapii nowotworowej to aby zaistniał pożądany efekt musi być spełnionych kilka warunków:

  • interakcja i innymi składnikami diety /np. lepsza wchłnialność kurkuminy w obecności piperyny i tłuszczu/
  • mikroorganizmy w przewodzie pokarmowym /prawidłowa flora bakteryjna/
  • czynniki środowiskowe czy podatność /genetyczna/ danego organizmu ludzkiego. Czasem to co działa na jednego człowieka zupełnie nie działa na innego. Dlatego też najbardziej uzasadnione jest szerokie spektrum działania

Coraz więcej osób pragnie żyć zdrowo i świadomie. Doskonale zdają sobie sprawę, że to co jedzą może mieć ogromny wpływ na zdrowie ich oraz rodzin. Dlatego też w takiej zdrowej diecie, zapobiegającej chorobom w tym nowotworom nie może zabraknąć tych 15 przypraw o potężnej mocy.

lek na raka

Lista 15 najpotężniejszych przypraw w celu zapobiegania i jako lek na raka

Kolejność alfabetyczna

1.Bazylia

/Ocimum basilicum / obficie stosowana w kuchni śródziemnomorskiej i południowo-wschodniej Azji. Pierwotnie pochodzi z Iranu, Indii i innych tropikalnych krajów Azji. Jej przeciwnowotworowe, antywirusowe oraz przeciwbakteryjne działanie może wynikać z obecności różnych składników /linalol, estragol, eugenol, 1,8-cyneol/.[1-2]

U badanych myszy np., do których diety dodano bazylię nowotwór skóry został zmniejszony [3]. Właściwości antynowotworowe bazylii mogą mieć związek z jej zdolnością wpływania na infekcje wirusowe. Osoby z wirusowym zapaleniem wątroby typu B znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia raka wątrobowokomórkowego [4] więc działanie antywirusowe bazylii gra w tym przypadku kluczową rolę. [2]

2.Czarnuszka

/Nigella sativa/ nazywana również czarnym kminem. Olej z czarnuszki i ekstrakt zawiera thymoquinone, substancję która posiada zdolność hamowania proliferacji komórek nowotworowych, w tym raka jelita grubego, raka gruczołowego sutka, mięsaka kości, raka jajników, białaczki szpikowej i raka trzustki [12].

Na temat czarnuszki popełniłam swojego czasu odrębny wpis „Gdy wszystko już zawodzi czarnuszka siewna z pomocą przychodzi”. Jeśli więc interesuje Cię szerzej ta roślina, polecam przeczytać.

3.Czosnek

Istnieje wiele doniesień klinicznych, iż czosnek /Allium sativum/ może zmniejszyć częstotliwość zachorowań na raka piersi, skóry, macicy, jelita grubego, przełyku czy płuc. [5]

Najbardziej prawdopodobnym mechanizmem antynowotworowym czosnku jest jego zdolność zwalczania tworzenia się nitrozoaminy. Niektóre z najbardziej  przekonujących dowodów na ludziach wykazują, że spożycie 5g czosnku na dobę blokuje zwiększone wydalanie nitrozofosforanu w moczu, wynikające z nadmiernego spożycia azotanów i proliny. Najnowsze dowody sugerują, że tylko 1 g czosnku może wystarczyć do powstrzymania tworzenia nitrozoproliny.

4.Cynamon

Cynamon /Cinnamomum/jest uzyskiwany z kory drzewa należącego do rodziny Lauraceae. Główne składniki to aldehyd cynamonowy, eugenol, terpinen,  linalol, karwakrol, safrol, benzoesan benzylu i kumaryny. Kumaryny w nadmiarze nie są korzystne dla zdrowia i lepiej wybierać cynamon cejloński niż cassia. Jak rozpoznać z którym rodzajem cynamonu masz do czynienia możesz dowiedzieć się z artykułu „Masz problemy z pamięcią albo nauka Ci kiepsko wchodzi? Cynamon może Ci pomóc!”

Aby uzyskać efekt profilaktyczny przeciw nowotworom wystarczy spożywanie ok pół łyżeczki cynamonu dziennie. Warto również wiedzieć, że cynamon jest naturalnym konserwantem żywności oraz doskonałym źródłem żelaza i wapnia. Doskonale się sprawdza w zmniejszaniu wzrostu komórek nowotworowych oraz blokuje powstawanie nowych naczyń w organizmie.

Cynamon ogranicza również wzrost i namnażanie bakterii helicobacter pylori, które stanowią istotny czynnik ryzyka rozwoju raka żołądka [6].

Cynamon zapewnia zwiększenie kilku enzymów związanych z przeciwutlenianiem w wątrobie i sercu. Pomagają one w utrzymaniu integralności komórkowej i chronią przed uszkodzeniami komórek przez wolne rodniki.

5.Goździki

Goździki to pąki kwiatowe drzewa caryophyllata Eugenia. Zawierają wiele składników biologicznie czynnych takich jak garbniki, eugenol, acetyleugenol, terpenoidy. Jeśli chodzi o tę przyprawę brakuje badań przeprowadzonych na ludziach. Istnieją jedynie dowody korzystnego oddziaływania na myszy, które polega na modyfikowaniu komórkowych procesów detoksykacji.

Goździki mogą poprawiać zdolność tkanek do radzenia sobie z procesami nowotworzenia [8].

6.Imbir

Imbir /Zingiber officinale/ używany jest nie tylko jako przyprawa ale również jako środek leczniczy. Osobiście przygotowuję z jego dodatkiem świetnie działający antybiotyk naturalny o którym poczytasz we wpisie „Antybiotyk naturalny na chorobę idealny”.

Badania na szczurach wykazały korzystne działanie na raka pęcherza u osobników męskich. [9]

Generalnie wyniki badań imbiru w kwestii działania antynowotworowego i leku na raka są intrygujące. Istnieje potrzeba dodatkowych badań w celu wyjaśnienia mechanizmów działania i określenia korzyści w leczeniu ludzi.[10]

7.Kminek

Kminek /Cuminum cyminum/ pochodzi ze wschodniego regionu Morza Śródziemnego oraz Indii. Wykazuje działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne [11] co jest nierozerwalnie związane z prewencją przeciw nowotworom.

8.Kolendra

Kolendra ( Coriandum sativum  ) pochodzi z południowej Europy, północnej Afryki , południowo-zachodniej Azji. Wszystkie jej części są jadalne jednak najczęściej wykorzystywane są liście i nasiona. Głównym jej składnikiem jest linalol.

Badania przeprowadzone na zwierzętach, dowodzą że nasiona kolendry mogą wspierać wątrobowe procesy antyoksydacyjne w związku z czym stanowią świetną profilaktykę antyrakową.[13]

9.Kurkuma

/Curcuma longa/ stosowana jest w Indiach od tysięcy lat. Bardzo często jest wykorzystywana w medycynie ajurwedyjskiej. Głównym składnikiem jest kurkumina, która hamuje reakcje zapalne, działa przeciwcukrzycowo, reguluje poziom cholesterolu.

Kurkuma jest potężną bronią i doskonałym lekiem na raka bez skutków ubocznych. Kurkumina opóźnia wzrost komórek raka prostaty, piersi, mózgu, trzustki, czerniaka czy białaczki. Działa poprzez eliminację zmienionych nowotworowo komórek, nie naruszają prawidłowych. Szerzej na ten temat piszę w artykule „Kurkuma zabija raka a nie człowieka”.

Kurkumina może być przydatna w profilaktyce raka piersi i prostaty, które związane są z procesem zapalnym. Zmniejsza potencjał przerzutowy tych nowotworów. Biorąc pod uwagę fakt, że substancja ta jest dobrze tolerowana śmiało można ją polecić każdemu a szczególnie osobom z grup podwyższonego ryzyka.

10.Oregano

Nazwane /Origanum vulgare/ przez Karola Linneusza jest powszechnym gatunkiem Origanum /rodzaj rodziny mięty – Lamiaceae/. Wykazuje wysoką aktywność antyoksydacyjną ze względu na obecność kwasów fenolowych i flawonoidów oraz aktywność przeciwbakteryjną wobec szczepów  Listeria monocytogenes .

Oregano potwierdza działanie jako profilaktyka raka prostaty. Kwercytyna w nim występująca ogranicza wzrost komórek nowotworowych w organizmie i działa jako lek na raka.

11.Pieprz cayenne

To przyprawa pozyskiwana z ostrych odmian papryki. Eksperymenty wykazały, że substancja czynna- kapsaicyna powoduje samoniszczenie komórek raka prostaty.

Według badacza dr H. Phillipa Koefflera, dyrektora onkologii i hematologii w Cedars-Sinai Medical Center i profesora medycyny na University of California, Los Angeles – kapsaicyna hamuje wzrost ludzkich komórek raka prostaty i myszy.

Raport pojawił się w numerze 15 marca 2006 Cancer Research .

Więcej na temat właściwości pieprzu cayenne znajdziesz w artykule „Papryczka chili – ostra z niej dama”.

12.Rozmaryn

/Rosmarinus officinalis/  pochodzi z regionu śródziemnomorskiego.Posiada gorzki, cierpki smak i wysokie właściwości aromatyczne. Rozmaryn jest członkiem rodziny Lamiaceae. Zawiera wiele związków biologicznie czynnych, w tym przeciwutleniaczy takich jak:  kwas karnozowy i kwas rozmarynowy. Inne związki biologicznie czynne obejmują kamforę (do 20% w suchych liści rozmarynu), kwas kawowy, kwas ursolowy, kwas betulinowy, rosmaridiphenol i rozmanol.

Dzięki wysokiej zdolności antyoksydacyjnej zapewnia ochronę przeciw nowotworom.[14]

Badania wykazały również korzystny wpływ rozmarynu w etapach rozwoju raka skóry. [15]

13.Szafran

Jest przyprawą pochodzącą  z kwiatu szafranu /Crocus sativus/ . Kiedyś była to najdroższa przyprawa na świecie. Potrawą nadaje gorzki posmak. Wysoka zawartość karotenoidów odpowiada za żółtawo-złoty odcień przyprawy.  Natomiast Picrocrocin – gorzki glikozyd za jego smak.

Karotenoid – krocetyna jest podstawowym elementem w walce z nowotworami. Nie tylko hamuje rozrost komórek nowotworowych ale również zmniejsza guza o połowę. Istotne informacje wskazują na zdolność hamowania rozwoju raka przez szafran [16].

W badaniu stwierdzono, że szafran może zapobiec chemicznie wywołanej rakotwórczości skóry u myszy [17].

Szafran posiada również znaczące działanie przeciwko proliferacji ludzkich komórek raka jelita grubego [18].

Hamuje również wzrost chłoniaka Daltona (DLA) in vitro i in vivo u myszy [19].

14.Tymianek

To przyprawa z licznej rodziny Thymus jak również rodziny Lamiaceae. Substancje czynne to tymol, karwakrol, apigenina, luteolina, garbniki, terpinen i inne oleje. O apigeninie i jej działaniu antynowotworowym więcej dowiesz się z artykułu „Czy raka piersi może powstrzymać ten niezwykły składnik?”

W badaniu wykazano, że tymol i karwakrol może wpływać na ekspresję enzymu a tym samym posiada zdolność zapobiegania nowotworom [20].

15.Ziele angielskie

Nazwa ziele angielskie została wymyślona przez Anglików w 1600 roku. Jest to wysuszony, niedojrzały owoc jagodowy drzewa dioica Pimenta.  Drzewo pochodzi z Wielkich Antyli, południowego Meksyku i Ameryki Środkowej.

Ziele angielskie posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwnowotworowe. Zawiera wiele substancji aktywnych w tym flawonoidy, kwasy fenolowe, katechiny i kilka fenylopropanoidów.

Właściwości przeciwrakowe ziela angielskiego mogą być związane z jego zdolnością do wpływania na cytochrom P450 (CYP). W badaniu hodowano ludzkie komórki raka wątroby i gruczolakoraka okrężnicy oraz badano zdolność ekstraktów z przypraw, w celu aktywacji mechanizmów związanych z enzymami detoksykacji [20].

Jak widać coraz liczniejsze dowody sugerują, że nowotwory nie są nieuniknioną konsekwencją starzenia i można skutecznie im zapobiegać. Przyprawy mogą być składnikami codziennej diety, które mogą w znacznym stopniu obniżyć ryzyko zachorowania na raka jak również mają wpływ na zachowanie już istniejących nowotworów. Bez wątpienia wiele procesów w tym apoptoza, angiogeneza czy  proliferacja układu immunologicznego może być indukowana przez te potężne przyprawy.

Nie obawiaj się więc obficie przyprawiać swoje dania. Nie dość że zyskują na smaku to stanowią bardzo ważny czynnik m.in. w profilaktyce nowotworowej. Można je dodawać niemalże do wszystkiego, do zup, sypać kanapki, do wszelkich dań obiadowych ect. Tutaj ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia…

Polub stronę

 

A tutaj zamówisz moją dietę online

lek na raka

1.The genotoxic potential in vitro and in vivo of the allyl benzene etheric oils estragole, basil oil and trans-anethole.

2.Antiviral activities of extracts and selected pure constituents of Ocimum basilicum.

3.Chemomodulatory efficacy of basil leaf (Ocimum basilicum) on drug metabolizing and antioxidant enzymes, and on carcinogen-induced skin and forestomach papillomagenesis.

4.Hepatitis B and C virus-related carcinogenesis

5.Allyl sulfides from garlic suppress the in vitro proliferation of human A549 lung tumor cells.

6.Helicobacter pylori infection causes gastric cancer? A review of the epidemiological, meta-analytic, and experimental evidence.

7.Anti-oxidant effects of cinnamon (Cinnamomum verum) bark and greater cardamom (Amomum subulatum) seeds in rats fed high fat diet.

8.Modulation of pregnane X receptor- and electrophile responsive element-mediated gene expression by dietary polyphenolic compounds.

9.Chemopreventive property of dietary ginger in rat urinary bladder chemical carcinogenesis.

10.6-Shogaol induces apoptosis in human colorectal carcinoma cells via ROS production, caspase activation, and GADD 153 expression.

11.Antimicrobial property, antioxidant capacity, and cytotoxicity of essential oil from cumin produced in Iran.

12.Thymoquinone: a promising anti-cancer drug from natural sources.

13.Influence of certain essential oils on carcinogen-metabolizing enzymes and acid-soluble sulfhydryls in mouse liver.

14.Role of multi-component functional foods in the complex treatment of patients with advanced breast cancer.

15.Inhibition of skin tumorigenesis by rosemary and its constituents carnosol and ursolic acid.

16.Crocus sativus against cancer

17.Saffron can prevent chemically induced skin carcinogenesis in Swiss albino mice.

18.Crocin from Crocus sativus possesses significant anti-proliferation effects on human colorectal cancer cells.

19.Crocin from Kashmiri saffron (Crocus sativus) induces in vitro and in vivo xenograft growth inhibition of Dalton’s lymphoma (DLA) in mice.

20.Modulation of pregnane X receptor- and electrophile responsive element-mediated gene expression by dietary polyphenolic compounds.

42
0
Skomentujx