Jeśli masz plomby amalgamatowe i jesteś mężczyzną koniecznie przeczytaj! -
plomby amalgamatowe

Jeśli masz plomby amalgamatowe i jesteś mężczyzną koniecznie przeczytaj!

Plomby amalgamatowe inaczej plomby rtęciowe były stosowane wcale nie tak dawno. Prawdopodobnie część tej dojrzalszej społeczności jeszcze je nawet posiada. Plomby amalgamatowe składają się w 50% ze szkodliwej rtęci reszta to inne metale . Rtęć może powodować uszkodzenia głównie nerek oraz mózgu. Niestety zostaje ona uwalniana z plomb amalgamatowych i zatruwa organizm. Opary rtęci stale wydostają się z plomb a  80% tych oparów błyskawicznie wchłaniania jest przez krew i płuca.

Tak na marginesie, pamiętam pewne zdarzenie z dzieciństwa związane z rtęcią. Zbił się termometr i rtęć wypłynęła na podłogę. Ja byłam nią ogromnie zainteresowana bo niby ciecz niby metal, fajnie się zachowywała, zbijała w kuleczki ale nie rozlewała jak woda. Oczywiście jak rodzice zobaczyli tę moją zabawę z rtęcią od razu kazali mi odejść od niej. Opary są bardzo szkodliwe więc dlatego. Ja natomiast miałam zamiar wziąć ją do rąk!  Zgroza jakie niebezpieczne rzeczy trzyma się w domu a dzieciaki nieświadomie mogą zrobić sobie krzywdę.

plomby amalgamatowe

Rtęć a autyzm

To, że rtęć ma wpływ na mózg może przyczyniać się do autyzmu dzieci matek, które podczas ciąży miały plomby amalgamatowe.

Rtęć negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną

Oprócz szkodliwego wpływu rtęci na mózg oraz nerki, działa ona negatywnie również na nadnercza. Po wchłonięciu rtęci do krwioobiegu zaobserwowano następujące skutki:

 • zmianę stężenia hormonów
 • nagromadzenie się rtęci w narządach regulujących gospodarkę hormonalną
 • uszkodzenie tych narządów np.tarczycy
 • specyficzne oddziaływanie z hormonami płciowymi
 • testosteron i rtęć tworzą toksyczny związek

Mężczyzna i plomby amalgamatowe to większe ryzyko

Estrogen wydaje się zmniejszać negatywne oddziaływanie rtęci stąd też możliwa różnica w sposobie jaki dotyka chłopców i dziewczynki autyzm. Z tego powodu iż testosteron i rtęć to dodatkowo szkodliwy duet,  mężczyźni narażeni są bardziej na negatywny wpływ rtęci niż kobiety, które chroni zbawienny estrogen 😉 . Regularny kontakt z rtęcią powoduje uszkodzenia DNA i na to bardziej narażeni są właśnie mężczyźni. Może ona również powodować chorobę Alzheimera czy inne choroby neurologiczne.

Plomby amalgamatowe są toksyczne dla jamy ustnej

Wypełnienia amalgamatowe są toksyczne dla jamy ustnej. Wywołują uszkodzenia komórek i DNA. Mogą powodować również wszelkie zapalenia jamy ustnej, owrzodzenia, afty itp.

Usuwanie plomb amalgamatowych wymaga ostrożności!

Usuwanie plomb amalgamatowych wcale nie jest takim prostym zabiegiem jakby się wydawało. Chodzi tu mianowicie o fakt, że podczas usuwania tych plomb istnieje ryzyko połknięcia i wdychania oparów, dlatego też osoba usuwająca musi zachować wszelkie środki ostrożności i zastosować odpowiednią technikę aby do tego nie dopuścić. Pacjent musi zostać również właściwie przygotowany przed i po zabiegu aby zminimalizować zagrożenie i w całości usunąć amalgamaty.

Dlatego też jeśli posiadacie plomby amalgamatowe warto rozważyć ich usunięcie u odpowiedzialnego i znającego temat dentysty tym bardziej jeśli jesteście facetami 😉 .

Trochę badań:

Migracja rtęci z plomb amalgamatowych w organizmie ludzkim

Ekspozycja na rtęć i zdrowotne skutki narażenia na rtęć nieorganiczną i elementarną

Endokrynogiczne skutki wpływu rtęci na ludzi i zwierzęta

Wpływ rtęci na tarczycę

Informacje zawarte na blogu są moimi subiektywnymi dociekaniami, obserwacjami i z chęcią się tym dzielę.

 • Nigdy nie wpadłabym na zależność między plombami a hormonami…

 • Ama Nda

  Coś strasznego, ale dobrze, że ktoś zwrócił na to uwagę…

  • AgiPegi

   Tak wygląda to nieciekawie dlatego trzeba działać ja ma się takie plomby ale trzeba to robić z głową żeby bardziej sobie nie zaszkodzić.

 • Anka

  Ja trochę nie na temat;) mianowicie mogłabyś polecić jakiś puder mineralny? na co dzień się nie maluję ale czasem zarost mojego faceta podrażnia mi twarz:) i mam wtedy czerwoną buzię. Pokrywam w takiej sytuacji lekko pudrem aby zakryć zaczerwienie. Chciałabym użyć czegoś naturalniejszego. Czy pudry mineralne są drogie? słyszałam, że mają właściwości łagodzące i lecznicze a nie tylko upiększające.

  • AgiPegi

   Anka jest dość szeroki wybór podkładów mineralnych bo ja akurat takie stosuję. Długo szukałam odpowiedniego i przypasowałam ale nie chcę tu robić reklamy firmie więc jak chcesz wiedzieć jaki stosuję konkretnie to napisz wiadomość prywatną. Pamiętać jednak należy, że podkłady mogą różnie się zachowywać, na każdej skórze inaczej więc to kwestia dobrego dobrania.

 • Mam właśnie kilka takich plomb, najwyższa pora usunąć 🙁

  • AgiPegi

   Rez Nor póki co polecam pić czystka, świetnie usuwa metale ciężkie z organizmu a do usuwania wybrać świadomego specjalistę…

 • Ważny temat. Przekażę panom w rodzinie i wśród znajomych.

  • AgiPegi

   Ważny i często ignorowany bo skoro amalgamaty się trzymają długo to są super. Tak myśli naprawdę wiele osób…

 • Nie miałam pojęcia, ze to tak powazny temat …

 • Wszystko co związane z zębami jakoś mnie przeraża.. ale jak już o tym mowa to powinnam się zapisać do dentysty :/

  • Rytmy Natury

   Mam to samo, i najgorsze jest w tym, że trzeba chodzić do dentysty a tam różnie bywa, filozofia dentystyczna nie za bardzo mi się podoba ale cóż…

 • Bardzo dobry wpis, o rtęci i plombach amalgamatowych trzeba głośno mówić bo to samo zło. Pozdrawiam

  • AgiPegi

   Tak jest Agnes ale wyobraź sobie, że wielu myśli odwrotnie 😉

 • Pablo

  Witam
  Dziękuje za ciekawy artykuł. Chciałem tylko dowiedzieć się co w zamian amalgamatu, bo to nie pierwszy taki artykuł, który czytam ale bez informacji czym je zastąpić, a to w sumie jest najważniejsze. Prosiłbym o odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Rytmy Natury

   To pytanie zadaj swojemu dentyście. Ten artykuł jest o szkodliwości rtęci z amalgamatów…nie o wyborach plomb

 • JanuszP

  Ożesz, mam klika starych plomb, czas je wymienić.

 • Ja

  dzięki za informację mam jedną małą plombę amal… z czasów podstawówki … masakra wymienię ją