To już jesień gdy trzmielina oskrzydlona jest czerwona jak szalona -
trzmielina oskrzydlona

To już jesień gdy trzmielina oskrzydlona jest czerwona jak szalona

Trzmielina oskrzydlona /Euonymus alatus/ zwana inaczej płonącym krzewem to jedna z nielicznych roślin, które mimo że nie kwitną jakoś spektakularnie, zachwycają pięknem swoich liści. Otóż jesienią przebarwiają się one na kolor ogniście czerwony. Stąd też jej nazwa. Na tle żółci i szarzejącej już zieleni wygląda wprost fantastycznie. To jest zupełnie niesamowite jak te liście mogą być tak pięknie wybarwione. Jednolita czerwień każdego listeczka jest zaskakująca. Ależ natura potrafi malować obrazy sobie tylko znanymi farbami…

Nie jest to zbyt popularna roślina w naszych ogrodach.Całkiem możliwe, że niewiele osób wie o jej istnieniu a szkoda bo to perełka wśród jesiennych krzewów ozdobnych. Liście przebarwiają się już we wrześniu i pozostają takie do opadnięcia, co zależy od warunków pogodowych. Okres doznań estetycznych nie jest więc taki krótki.

trzmielina oskrzydlona

Trzmielina oskrzydlona najdostojniej wygląda posadzona jako soliter. Nie jest to oczywiście koniecznością bo można ją wykorzystać do różnorodnych kompozycji. U mnie rośnie na przeciw tarasu właśnie jako soliter i codziennie z salonu nie mogę się na nią napatrzeć. Nadaje jesiennemu ogrodowi czerwonej, ciepłej kolorystyki. Mimo tego, iż mam kilka roślin o purpurowych liściach dla urozmaicenia, choćby leszczynę czy perukowca podolskiego jednak ich liście nie są tak ogniste jak u trzmieliny.

Gdybym nie otrzymała jej w prezencie może do dziś i ja nie wiedziałabym o jej istnieniu. Prezent był szczery bo krzew mimo, że był przesadzany jako dojrzały egzemplarz, przyjął się bez bólu.

Oprócz ozdobnych liści trzmielina oskrzydlona ma bardzo ciekawą fakturę pędów. Są to listewki korkowate, które mi osobiście przypominają człony..tasiemca…Stąd też krzew jest dekoracyjny również po całkowitym zrzuceniu liści.

trzmielina oskrzydlona

Stanowisko

Aby trzmielina oskrzydlona ładnie się wybarwiała powinna rosnąć w pełnym słońcu. Jest dość odporna na suszę, mróz, zanieczyszczenie powietrza co jest niewątpliwym atutem w naszym kapryśnym klimacie. Co do gleby to nie ma jakichś specyficznych wymagań ale najlepiej rośnie w żyznej i wilgotnej. Preferuje gleby od lekko kwaśnych do zasadowych.

Uprawa

Krzew nie jest wysoki, w ogrodzie dorasta do ok 3m w zależności od odmiany. Pięknie samodzielnie się kształtuje, jednak dla lepszego zagęszczenia można go przycinać. Najlepiej robić to późną wiosną. W związku z tym że dobrze znosi cięcie, doskonale nadaje się na żywopłoty. Trzmielinę wystarczy nawieźć na początku okresu wegetacyjnego nawozem wieloskładnikowym, kompostem lub obornikiem. Jak widać jest praktycznie bezobsługowa, na dodatek bardzo oryginalna i jeszcze mało popularna.

Uwaga!!

Owoce trzmieliny oskrzydlonej są trujące. Lepiej więc nie sadzić jej w ogrodach gdzie przebywają dzieci. Owoce są ładne, delikatne i zachęcają do spałaszowania.

trzmielina oskrzydlona

Nie wiem jak Ty ale ja patrząc na piękne dzieła natury czuję się niesamowicie dobrze. Bardzo mnie to wycisza i uspakaja. Ma to pewnie jakieś walory terapeutyczne i dobrze bo uwielbiam otaczać się pięknymi roślinami, doglądać ich i upajać się ich wyjątkowością…

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Informacje zawarte na blogu są moimi subiektywnymi dociekaniami, obserwacjami i z chęcią się tym dzielę.

 • Violka

  Ależ cudowny ten krzak, wygląda jakby był z innego świata 🙂

  • Rytmy Natury

   Haha trafne określenie, krzew nie z tej ziemi 🙂 Kojarzy mi się z animowanymi bajkami gdzie natura ma takie żywe kolory…

 • to właśnie kocham w jesieni – pokazuje porządek przyrody. takie melancholijne zmiany pogody i wyglądu otoczenia pokazują tylko przejście pór roku, które jest tak pięknie naturalne, że aż wzruszające.

  • Rytmy Natury

   O tak, ja również lubię jesień, ten spokój, mgły, chłód…dym

 • Kwiaty robią wrażenie. Wydaje mi się, że gdzieś już kiedyś je widziałem, ale nazwa nic mi nie mówi 🙂

  • Rytmy Natury

   To liście nie kwiaty 😉

 • Jesień jest już mocna wyczuwalna w powietrzu 🙁 Ale krzak ładny 🙂

  • Rytmy Natury

   😉 jak najbardziej wyczuwalna

 • Roślinka robi piorunujące wrażenie. Dałoby się ją hodować na balkonie w głębokiej donicy…?
  Czasem żałuję, że nie poznałam się tak dobrze na przyrodzie jak moja mama (która jest technologiem drewna). Ledwo rozróżniam liście orzecha od brzozy XD a co dopiero krzewa i kwiaty…
  Znać się na nich to piękna sprawa. Zawsze podziwiałam ogrodników i kwiaciarzy:)
  Serdeczności!

  • Rytmy Natury

   🙂 Ech ja to akurat uwielbiam

 • Przepiękny, my póki co mamy mnóstwo warzyw, na wiosnę stawiamy domek, więc będę myślała o krzakach, drzewach i innych wieloletnich roślinach 🙂

  • Rytmy Natury

   🙂 Super sprawa ale i mnóstwo roboty…powodzenia

 • Piękna roślina 🙂 Faktycznie – zawsze ta ognista czerwień zwraca moją uwagę 😉

 • Wygląda przepięknie, zwraca uwagę!

 • Bardzo lubię krzewy w takim kolorze 🙂 są takie optymistyczne 🙂

  • Rytmy Natury

   Ciekawie określiłaś krzaczek jako optymistyczny 😉

 • Karolina

  Jesień jest przepiękna.Teczowe kolory liści.Zloto w ogrodzie.Tylko nie lubię zimna.I patrzę przez okno ale jest na co.Trzmielina ma piękny kolor taki ostry.