Udostępnij

Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu aby powtórnie szybko zakwitły? To jest bardzo istotne zagadnienie bo od tego zależy czy storczyk zakwitnie ponownie i jak zakwitnie. Ważny jest również rodzaj storczyka. Jeżeli zapamiętasz kilka ważnych zasad to już nigdy nie będziesz mieć problemów jak dbać o storczyki po przekwitnięciu. Najwięcej problemów jest z najzwyklejszym phalaenopsisem, bowiem on rządzi się nieco innymi regułami niż pozostałe storczyki i to właśnie od niego zacznę.

Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu?

Phalaenopsis

Jeżeli phalaenopsis zupełnie przekwitnie i zrzuci wszystkie kwiaty nie spiesz się absolutnie z wycinaniem pędu kwiatowego. Dopóki jest żywy nie ruszaj! Z uśpionych oczek mogą wyrosnąć / a dzieje się to bardzo często/ kolejne pędy kwiatowe bądź keiki. Phalaenopsis również lubi przedłużać pęd kwiatowy i zakwita ponownie na samej końcówce. Nie ma to wpływu na pojawianie się nowych pędów kwiatowych z podstawy. Często zdarza się moim falkom wypuszczać pędy kwiatowe z uśpionych oczek jak i z podstawy jednocześnie. Ba, one potrafią jednocześnie wypuścić pęd kwiatowy z podstawy, uśpionych oczek, kilka keiki i do tego te keiki wypuszczają również pędy kwiatowe na roślinie matecznej. Co to jest keiki i jak rozmnażać storczyki z ich wykorzystaniem dowiesz się z artykułu – Rozmnażanie storczyków z keiki – pokażę Ci jak zostać w tym mistrzem!. Dlatego jeśli wycinasz bez zastanowienia żywy przekwitnięty pęd kwiatowy pozbawiasz się takich atrakcji. Pęd można wyciąć wówczas jeśli samoczynnie zaschnie.

jak dbać o storczyki

Pozostałe rodzaje storczyków

W przypadku pozostałych rodzajów storczyków np. cymbidium, catlei, paphiopedilum, dendrobium phalaenopsis, cambri, oncidium, miltonii itp. sprawa jest prostsza. Przekwitnięty pęd kwiatowy samoczynnie zasycha i taki można spokojnie wyciąć uważając aby nie uszkodzić pseudobulwy czy rozety. Pseudobulwa ponownie nie zakwita jednak stanowi magazyn składników odżywczych dla całej rośliny i absolutnie nie należy jej wycinać dopóki sama nie zaschnie.

Istnieją jednak pewne wyjątki np. dendrobium nobile. Zdarza się, że zakwita ponownie na tej samej pseudobulwie co najmniej dwa razy. Moje dendrobia nobile notorycznie tak postępuję. Dodatkowo z tych pseudobulw lubią wyrastać keiki więc mamy świetny materiał do łatwego rozmnożenia naszego egzemplarza. Zaręczam Ci, że nie ma nic wspanialszego dla miłośnika storczyków jeśli zakwita okaz samodzielnie rozmnożony.

Te zasady są bardzo ogólne i jeśli podsiadasz dany rodzaj storczyka to w pierwszej kolejności należy zapoznać się z wymaganiami uprawowymi dotyczącymi tego konkretnego  rodzaju. Rodzajów storczyków jest cała masa a ich warunki uprawy mogą się diametralnie różnić. Zawsze musisz wiedzieć jakiego storczyka posiadasz. W innym przypadku to jak stąpanie ślepego po linie. Sądzę, że Ty jednak bardziej zdajesz sobie sprawę jak dbać o storczyki skoro czytasz ten artykuł. Nieobojętny Ci jest ich los i o to właśnie mi chodzi aby zarazić Cię tą wspaniałą pasją. Jeśli już jesteś chory na storczykomanię to moja rola została spełniona. Gdy natomiast pragniesz czegoś więcej gorąco polecam Ci mój kurs i ebook – Storczyki dla początkujących od laika do praktyka. Znajduje się w nim absolutnie wszystko co osoba początkująca powinna wiedzieć aby storczyki zdrowo rosły, obficie kwitły i nie chorowały. Kurs stworzyłam wkładając w niego całe serducho i swoje ok. 20 letnie doświadczenie w uprawie tych cudownych roślin. Może również pobrać 1 rozdział zupełnie za darmo. Zapraszam.

jak dbać storczyki

0
Skomentujx