Udostępnij

Jak rozmnożyć oleandra aby szybko zakwitł? To ważne bo jak chcesz kombinować z wysiewaniem oleandrów to musisz liczyć się z długim oczekiwaniem na kwitnienie. Ja podsuwam Ci znacznie szybszy i prostszy sposób. Pamiętaj przed przystąpieniem do rozmnażania oleandrów i każdej innej czynności przy tych roślinach, że wszystkie ich części są BARDZO TRUJĄCE!! Jeżeli wokół kręcą się małe dzieci lepiej sobie je odpuść. Pies może być bo instynktownie omija takie rośliny. Moja sunia Migotka koegzystuje z wieloma trującymi roślinami w domu i ogrodzie i nigdy nie wpadło jej do łebka aby ich próbować. Dzieci jednak to co innego.

Jak rozmnożyć oleandra – czego będziesz potrzebować

  • rośliny matecznej
  • szklanki, kieliszka lub innego naczynia
  • wody
  • podłoża
  • doniczki
  • drenażu np. keramzytu, kamieni lub potłuczonej, glinianej doniczki
  • pozytywnego nastawienia
  • miłości do roślin

Jeżeli osobiście nie posiadasz rośliny matecznej nic nie stoi na przeszkodzie aby uzyskać sadzonkę z innego dorosłego oleandra np. tego od znajomych, który tak bardzo Ci się spodobał. Uszczykujesz zdrowy pęd /najlepiej boczny/ o długości 8 cm. Dobrze by było aby nie posiadał jeszcze kwiatów ani pąków.

Następnie oderwij dolne liście sadzonki /aby nie zgniły/ i włóż do wody na ok. 1 miesiąc. Postaw w średnio ciemne miejsce. Nie może to być zupełna ciemnica ale np. zacienione okno północne lub gdzieś w ciemniejszym kącie. Chodzi o to aby pobudzić sadzonkę do wypuszczenia korzeni.

Gdy oleander wypuści już korzenie, możesz go wysadzić bezpośrednio w podłoże. Na dnie doniczki ułóż drenaż, wsyp podłoże i posadź sadzonkę. Obficie podlej młodą roślinkę.

jak rozmnożyć oleandra

A to mój młody egzemplarz, który już zawiązał pąki kwiatowe

Kiedy rozmnażać oleandra

To kiedy sadzonka zakwitnie zależy w głównej mierze od czasu jej pobrania. Można je pobierać od wczesnej wiosny do jesieni. Jednak najlepiej się przyjmują i szybciej zakwitają te pobrane wiosną. Powinny zakwitnąć już w tym samym sezonie. Często jednak bywa tak, że oleandry przycina się jesienią przed wniesieniem ich do pomieszczenia. Pozostaje więc mnóstwo materiału do rozmnażania więc jak go nie wykorzystać? Sadzonka pobrana jesienią powinna zakwitnąć w przyszłym roku.

Dlaczego warto rozmnażać oleandry

Jak rozmnażać oleandry już wiesz jednak pomijając chęć posiadania danego okazu, który akurat Ci się spodobał, istnieją jeszcze inne powody dla których warto to robić. Otóż oleandry uprawiane w naszym polskim klimacie są roślinami doniczkowymi. Z tego względu starzeją się znacznie szybciej niż te rosnące w naturalnych warunkach. Dlatego też co kilka lat warto wyprowadzać młode egzemplarze, które bujnie kwitną, mają bardziej zwarty pokrój, są gęściejsze i po prostu ładniejsze.

W tym filmie dokładnie pokazuję jak rozmnożyć oleandra. Koniecznie zasubskrybuj mój kanał na YouTube oraz włącz powiadomienia aby nie przegapić żadnego z moich filmów.

Gdy choć raz rozmnożysz oleandra takim sposobem, przekonasz się jakie to proste i jak rośliny szybko wzrastają i zakwitają. Jak dorzucisz jeszcze miłość do roślin oraz szczyptę cierpliwości to nie ma bata aby pięknie nie zakwitły. To taka zasada wzajemności, która działa w naturze na zasadzie zupełnie szczerych i czystych relacji. Dlatego to właśnie z nią tak kapitalnie się dogaduję…

0
Skomentujx