Udostępnij

Kąpiel storczyków to temat, który rodzi masę pytań. Istnieje wiele mitów i niedopowiedzeń w tej kwestii. W artykule pędzę Ci wyjaśnić jakie ma ona znaczenie dla orchidei.

Kąpiel storczyków – czy jest wskazana

Na początek wyjaśnię Ci czy taka kąpiel jest w ogóle wskazana. Zależy to od wielu czynników. Jeśli będziesz przestrzegać zasad bezpiecznej kąpieli, jest ona dla nich błogosławieństwem. W przeciwnym wypadku może doprowadzić nawet do ich śmierci. A tego przecież nie chcesz. W dalszej części dowiesz się jakie warunki należy spełnić aby kąpiel storczyków była bezpieczna i spełniała swoje cele.

Dlaczego kąpiel storczyków należy wpleść w rytuał pielęgnacyjny

Za systematyczną kąpielą storczyków przemawia wiele argumentów:

1. Wypłukiwanie nadmiaru soli mineralnych z podłoża

Po pierwsze, jeżeli uprawiasz swoje piękne storczyki w podłożu, pewnie je nawozisz. Jak właściwie nawozić storczyki – to temat na odrębny wpis. W tym skupiam się na ich kąpieli. Nadmiar soli mineralnych z nawozów odkłada się w podłożu. Storczyki tego nie znoszą. Jeżeli nagromadzi się ich zbyt duża ilość – roślina może zginąć. Zostanie po prostu „spalona”. Dlatego kąpiel storczyków a dokładniej w tym akurat przypadku – gruntowne przepłukanie podłoża, pozwala te sole usuwać. Jak skutecznie przeprowadzić taką kąpiel aby pozbyć się nadmiaru soli mineralnych, opisuję w dalszej części.

2. Kąpiel storczyków imituje naturalne warunki czym pobudza je do rozwoju

Kąpiel storczyków imituje ulewne deszcze, które występują w ich naturalnych warunkach. Jest to bardzo ważne ponieważ stanowi sygnał dla rośliny, że można się rozwijać i wypuszczać kwiaty bo wody nie zabraknie. Miej w tym przypadku oczywiście na uwadze rodzaj storczyka i jego wymagania uprawowe. Np. kąpiel dendrobium nobile /jak uprawiać tego storczyka dowiesz się z artykułu – Uprawa storczyka dendrobium nobile oraz pobudzanie go do kwitnienia / w okresie spoczynku nie będzie dobrym pomysłem.

3. Systematyczne kąpiele storczyków przeciwdziałają inwazji przędziorków

Kto miał już do czynienia z przędziorkami, ten doskonale wie jak trudno się ich pozbyć i jak szybko roślina marnieje. Dzieje się to błyskawicznie. Dlatego nie lekceważ absolutnie tego wskazania. Lepiej im zapobiegać niż później zwalczać, tym bardziej że szybko potrafią opanować niemalże całą kolekcję. Z doświadczenie wiem, że najlepsza w tym wypadku jest profilaktyka. Przędziorki nie znoszą wilgotnego powietrza. Żyją i rozmnażają się w środowisku ciepłym i suchym a jeżeli do tego mają sporo światła to hulaj dusza piekła nie ma. A przecież storczyki również potrzebują dużo światła więc szkodnikom to bardzo na rękę a raczej na odnóże.

4. Kąpiel storczyków doskonale usuwa kurz z wszelkich zakamarków

I nie chodzi tu tylko o walor estetyczny ale również o aspekt pielęgnacyjny. Otóż gruba warstwa kurzu utrudnia roślinom proces fotosyntezy. Samo przecieranie liści czy ich zraszanie, nie jest w stanie dokładnie usunąć całego, zalegającego kurzu. Kąpiel natomiast radzi sobie z tym doskonale.

Chcesz aby wszyscy zazdrościli Ci twoich storczyków? Pragniesz aby rosły zdrowo i kwitły obficie? Rzuć okiem na mój obszerny kurs dot. kompleksowej uprawy storczyków – Storczyki dla początkujących od laika do praktyka, oraz pobierz bezpłatny rozdział w prezencie dla Ciebie ode mnie.

kąpiel storczyków

Jak prawidłowo wykonać kąpiel storczyków?

Aby kąpiel przyniosła zamierzony efekt, należy ją odpowiednio przeprowadzić. Najpierw dokładnie zlej całego storczyka wodą, może być z prysznica. Szczególną uwagę poświęć podłożu. Woda powinna być letnia a strumień niezbyt silny ale również nie za słaby. Po ok. 20 minutach /minimum/ może być dłużej, ponownie dokładnie przelej podłoże. Ma to na celu rozpuszczenie nagromadzonych soli mineralnych a potem ich wypłukanie z podłoża. Jakość wody w kranach bywa różna. Jeśli możesz sobie pozwolić na kąpiele w czystej deszczówce byłoby idealnie. Osobiście często wystawiam swoje storczyki na takie deszczowe kąpiele,jeśli tylko mam pod ręką zapas deszczówki. Latem natomiast funduję im kąpiele w strugach deszczu bezpośrednio pod chmurką. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, lepsze będą kąpiele w takiej wodzie do jakiej masz dostęp niż ich brak.

Aby kąpiel storczyków była bezpieczna przestrzegaj poniższych zasad

1. Dostosuj kąpiele i czas ich przeprowadzania do rodzaju storczyka. Orchidee, które nie muszą przechodzić suchych okresów spoczynku – śmiało możesz kąpać co miesiąc a nawet częściej.

2. Kąp wyłącznie rano! Woda musi całkowicie wyschnąć do wieczora. W nocy temperatura się obniża i jeśli storczyk pozostanie mokry, istnieje duże prawdopodobieństwo, że może gnić.

3. Jeśli woda dostanie się do stożka wzrostu / a tak dzieje się zazwyczaj/ po prostu ją odlej. Zapobiegnie to gniciu stożka wzrostu co często kończy się śmiercią rośliny.

4. Jeżeli masz wilgotno i zimno w mieszkaniu, lepiej sobie odpuść w tym czasie wszelkie kąpiele storczyków. Mogą przynieść więcej złego niż dobrego. Szczególnym wrażliwcem na tym punkcie jest np. zygopetalum.

5. Nie polewaj wodą kwiatów mimo, że w naturze jest to normą. Jeżeli chcesz aby Twoje storczyki długo kwitły a kwiaty były zdrowe – uważaj na nie. Kwiaty również atakują choroby grzybowe więc o tym pamiętaj.

W poniższym filmie pokazuję jak kąpię swoje storczyki. Zachęcam Cię do subskrypcji mojego kanału na YouTube gdyż jedynie w taki sposób będziesz na bieżąco ze wszystkimi moimi filmami.

 

0
Skomentujx