Długie i szczęśliwe życie chcesz wieść?Zamieszkaj wśród drzew!

Długie i szczęśliwe życie chcesz wieść?Zamieszkaj wśród drzew!

Udostępnij

Długie i szczęśliwe życie to cel każdego z nas. Pragniemy być zdrowi, sprawni oraz szczęśliwi. Gdyby jednak to było takie proste nie byłoby psychologów a gabinety psychiatryczne świeciłyby pustkami. Prawda jednak jest inna. Wszelkie choroby i dolegliwości psychiczne w tym zabieganym, skomercjalizowanym świecie zbierają swoje niechlubne żniwo. Oddalamy się od natury a życie w betonowych dżunglach niekorzystnie odbija się na naszym życiu i zdrowiu. Przypomnij sobie jak działa na Ciebie spacer po lesie, wśród drzew. Ja się czuję bajecznie, mam mnóstwo energii i chęci do życia. Nie dzieje się tak bez powodu bo musisz wiedzieć, że wpływ drzew na organizm ludzki jest przedmiotem badań naukowców. Japończycy mają nawet specjalnie zarezerwowaną nazwę w kwestii kontaktu z drzewami. Brzmi ona Shinrin Yoku czyli kąpiel w drzewach. Nie tylko Japończycy doceniają moc drzew w życiu człowieka. Również zachodni naukowcy zainteresowali się wpływem drzew na zdrowie i życie. Ustalili, że życie wśród drzew zwiększa odporność na stres i jest doskonałe na stan naszego mózgu. Tak więc życie wśród drzew a najlepiej w pobliżu lasu jest najlepszym co możesz zrobić aby długo i szczęśliwie żyć.

Badania wykazały, że życie w pobliżu natury – w tym wśród miejskich terenów zielonych, a także drzew i ogrodów na obszarach mieszkalnych ma wpływ na długowieczność , poziom agresji, rozwój poznawczy a nawet na wzajemną życzliwość. Co ciekawe interakcja z naturalnym środowiskiem poprawia również pamięć i uwagę oraz zmniejsza przestępczość. Przyspiesza również regenerację po operacjach nawet jeśli jest to tylko widok drzew za oknem. Kojący krajobraz ma również niebagatelne znaczenie. Naukowcy dodają, że osoby mieszkające w otoczeniu drzew w mniejszym stopniu cierpią na choroby sercowe i metaboliczne. W publikacji National Institute of Health stwierdzono  o 12 procent niższą śmiertelność u kobiet, gdy  wokół ich domów znajduje się dużo zieleni.

szczesliwe zycie

Kawałek mojego ogródka w zimowej szacie

Towarzystwo drzew to  nie tylko lepsze zdrowie ale również szczęśliwe życie

Wszyscy wiemy, że tendencja do rozpamiętywania  jest jednym z najpewniejszych sposobów stłumienia radości i zadowolenia.Logicznym się wydaje, że jeśli uda się powstrzymać rozpamiętywanie lub przynajmniej ograniczyć, poziom naszego szczęścia ulegnie poprawie.

Przykładem jest badanie z 2015 r., w którym 60 uczestników zostało losowo przydzielonych do 50-minutowego spaceru w otoczeniu miejskim (wzdłuż drogi wielopasmowej) lub w otoczeniu naturalnym (lasy dębowe). Osoby spacerujące wśród lasów doświadczali niższych poziomów lęku  a także zwiększonego poziomu pozytywnych emocji i lepszej wydajności w zadaniach pamięciowych – w porównaniu do miejskich piechurów.

Kolejne badanie dotyczyło w szczególności sposobu, w jaki spacerowanie w otoczeniu natury wpływa na negatywne myśli – które wiążą się z początkiem depresji i lęku – przy użyciu technologii fMRI w celu odwzorowania aktywności mózgu. Uczestnicy odbyli 90-minutowy spacer w otoczeniu naturalnym lub miejskim i mieli mózgi zeskanowane przed i po spacerze. Zostały również zbadane na podstawie zgłoszonych przez nich poziomów negatywnych myśli wraz z innymi klasyfikacjami psychologicznymi. Uwzględniono częstość pracy serca i funkcje płuc związane z poziomem wysiłku fizycznego. Wyniki były następujące:

“Uczestnicy, którzy chodzili w środowisku naturalnym w porównaniu z otoczeniem miejskim, zgłosili zmniejszone rozpamiętywanie po przejściach i wykazali zwiększoną aktywność w subgenalnej korze przedczołowej, obszarze mózgu, którego dezaktywacja jest powiązana z depresją i lękiem – odkrycie sugeruje, że natura może mieć istotny wpływ na nastrój. “[ źródło ]

Spójrzmy jednak na to z innej strony. To, że drzewa i natura mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i szczęśliwe życie wiąże się  bardziej niż kiedykolwiek z potrzebą ochrony naturalnych przestrzeni oraz zwiększaniem i pielęgnowaniem terenów zielonych w środowisku miejskim. Dlaczego więc w naszym kraju dzieje się zupełnie na odwrót? W parku w moim mieście powycinano przepiękne starodrzewy cisów. Teraz plac jest pusty i łysy. Dokąd zmierza ta polityka bez szacunku do natury? Dlaczego nikt nie pyta o zdanie mieszkańców i obywateli? Ja stworzyłam swój własny, leśny azyl ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego jeśli nie masz za oknem drzewnej enklawy jak najczęściej odwiedzaj las, spaceruj i rozkoszuj się towarzystwem drzew. Nie żyj wyłącznie w miejskiej betonowej pustyni bo szybko oszalejesz nawet jeśli tego jeszcze nie czujesz.Jestem szaloną zielarką, ogrodniczką, podróżniczką i natury wszelakiej miłośniczką, pasjonatką naturalnej pielęgnacji urody, zdrowego odżywiania oraz aktywnego życia. Zajmuję się również ogrodnictwem i uprawą roślin doniczkowych w tym ukochanych storczyków. Na moim kanale na YT znajdziesz wiele filmów związanych z tą tematyką.

20
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
3 Thread replies
0 Obserwatorzy
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
BartekZołza z kitkąPodręcznyWaldekWyrodna Matka Recent comment authors
  Powiadamiaj mnie o komentarzach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bartek
Gość

Zawsze można zadbać o nutkę natury w własyn domu 🙂

Zołza z kitką
Gość

Ciekawe badanie! Sama mało czasu spędzam na łonie natury – mieszkam i pracuję w mieście. Czasu wolnego mam tak mało, że ciężko mi się wyrwać, by pospacerować w otoczeniu drzew…

Podręczny
Gość

To prawda. Mieszkam na terenie mocno-zalesionym i żyje mi się bardzo dobrze w zgodzie z naturą.

Waldek
Gość

Jesteśmy wpisani w naturę, nie uda się człowiekowi od niej uciec. Jest nam ona potrzebna, bardzo potrzebna.

Wyrodna Matka
Gość

Niesamowite jest to, że poprawa samopoczucia może być tak prosta – spacer wśród drzew, a jest tak niedoceniana. Do dziś pamiętam jak na wycieczce w góry na koloniach przewodnik kazał nam się przytulać do buków, bo mają dobrą energię. Magia normalnie 🙂

...
Gość
...

Jest coś uspokajającego w lesie…

Małgosia
Gość
Małgosia

Pojęcia nie miałam, że istnieją tego typu statystyki, ciekawe. A i bez tych badań, chyba każdy lepiej czuje się wśród zieleni niż na betonowej pustyni.

przemek
Gość
przemek

Zawsze mnie ciągnęło na wieś albo do lasu, a wylądowałem w Poznaniu, który w tamtym roku zimą potrafił przegonić Pekin pod względem zanieczyszczenia powietrza. W tym roku też pewnie nie jest lepiej. To trochę temat tabu. Smog zabija, a politycy kłócą się rozbity samolot.

Marta
Gość

Uwielbiam las! Wprawdzie mam to szczęście, że mieszkam nad morzem, w otoczeniu sporej zieleni, ale jednak marzy mi się przeprowadzka do jakiejś skromnej chatki, w środku lasu i z nieograniczonymi pokładami świętego spokoju 😉 Słowem: mnie do lasu przekonywać nie trzeba 🙂

Artur
Gość
Artur

To czas na przeprowadzkę u mnie 😉

Kasia
Gość

mam to szczęście, że nawet mieszkając w centrum dużego miasta mam wszystkie okno na duże podwórze pełne drzew i krzewów. Lubię poranki na wiosnę i latem gdy słychać całą gamę ptasich głosów, a zimą całe to towarzystwo przylatuje do karmnika na posiłki. Zdecydowanie bardziej się tak regeneruję niż gdy miałam w ramach sąsiedztwa blok po drugiej stronie ulicy.
Szkoda, że architekci planując nowe bloki i osiedla nie uwzględniają miejsc zielonych i oddechu dla mieszkańców

Madame Malonka
Gość

Wychowałam się na wsi i bardzo się cieszę, że mieszkając w mieście, mieszkam w bardzo zielonej okolicy. Nie potrafiłabym żyć bez otoczenia roślinności. W mieszkaniu zaś uzupełniam ją kwiatami.

Camelot - potrawy z różnych stron świata
Gość

Mam to sczęście, że mieszkam w pobliżu lasu 🙂

Sniffonia
Gość

W tym, co piszesz, jest sto procent racji. Nie rozumiem, jak to możliwe, że w innych krajach wręcz sadza się nowe drzewa na miejsca tych wyciętych, a w naszym to wielka samowolka. Uwielbiam spędzać letnie popołudnia u moich rodziców na działce właśnie wśród drzew, ale nie wszędzie jest już taka możliwość. Mój znajomy mieszkający dwa miasta dalej jest ciągle w szoku, że widzi u mnie na osiedlach tyle drzew. U niego, to już prawie nic poza parkami. Smutna prawda.

bomiwl
Gość
bomiwl

Może tak a moze nie.

super dzieciaczki
Gość

Dokładnie, co się teraz dzieje to nigdy chyba czegoś takiego nie było.

Warsztat podróży
Gość

Natura jest piękna masz rację!

Polub blog na Fejsie aby być na bieżąco


This will close in 20 seconds