
Dawno, dawno temu zakupiłam swojego pierwszego storczyka. Był nim /nie będę pewnie oryginalna/ phalaenopsis. Dbałam o niego, chuchałam i dmuchałam aż pewnego dnia zobaczyłam go leżącego na podłodze, połamanego i pokiereszowanego przez moją suczkę. Do tej pory nie mam pojęcia co ją do tego zmusiło. Próbowałam biedaka ratować ale niestety nie udało mi się. I to był jedyny storczyk jaki u mnie zginał i do tego śmiercią tragiczną.
Od tamtej chwili zakochałam się w nich na umór i obecnie uprawiam oraz samodzielnie rozmnażam dość pokaźną ich ilość. Próbowałam różnych metod pielęgnacji ale zawsze wracałam do tej jedynej. Ponoć mam „rękę do kwiatów” ale ja je umiem po prostu obserwować i odczytywać ich subtelne sygnały. Oddaję w Twoje ręce ten darmowy poradnik, w którym zawarłam absolutne podstawy o których musisz wiedzieć jeśli chcesz z powodzeniem uprawiać te cudowne rośliny. Żal mi każdego biednego storczyka i mam nadzieję, że w taki sposób choć trochę im pomogę a Ty będziesz się cieszyć pięknymi i zdrowymi roślinami.
Jeżeli pragniesz aby Twoje storczyki zachwycały przepięknymi kwiatami i nie chorowały
- koniecznie wypełnij powyższy formularz i pobierz ebooka
- stosuj się do wskazówek w nim zawartych
- są to absolutnie minimalne podstawy, o których musisz wiedzieć aby uprawa storczyków była prosta, przyjemna i przynosiła wymierne efekty
- nie musisz chuchać, dmuchać na swoje roślinki, wystarczy rozsądna pielęgnacja, wiedza i doświadczenie
- niezbędną, podstawową wiedzę Ci przekazuję a doświadczenie nabędziesz w trakcie uprawy
Jeżeli jednak chcesz wiedzieć więcej na temat uprawy storczyków, gorąco polecam Ci mój obszerny kurs, ebook – STORCZYKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH OD LAIKA DO PRAKTYKA. Udostępniłam również możliwość pobrania 1 bezpłatnego rozdziału ebooka załączonego do kursu:
Dzień dobry mam pytanie czym wycierać liście storczyka z kurzu ?
Np. szmatką zmoczoną w miękkiej wodzie.
Uwielbiam kwiaty nie tylko oryginalne. Storczyki zachwycają i kusza do więcej i więcej.
Sa cudowne. Moje z różnym skutkiem dożywały czasu na jaki stać bylo moją wiedzę na ich temat.
Mam cichą nadzieję iż w końcu uda mi się bezstresowo byc pewną, że robię to profesjonalnie
i pewnie. Pozdrawiam
Witam.Mam pytanie odnośnie storczyka, u którego z wypuszczonego pędu kwiatowego zaczęła kapać „dziwna, słodka maź jakby nektar”, który na parapecie ciężko usunąć.Wspomniany pąk kwiatowy jakby się kurczył w sobie i zasychał, nie powodując wzrostu do stopnia pąków kwiatowych. Mało tego liście storczyka na środku ich długości „zginają się do środka” a ich końce rozdwajają się, pękając. Czy to jest powolny koniec tego storczyka?.
Chciałbym wysłać jego zdjęcia dla ewentualnej diagnozy i porady.
Ewidentnie coś jest nie tak. Jeżeli chodzi o indywidualne porady to w takim przypadku udzielam konsultacji.
Pozwoliłem sobie przesłać zdjęcia na email..rytmynatury, dla ew.oglądu
Niestety Grzegorzu, nie odpowiadam na prywatne wiadomości. Mam ich tak wiele, że nie jestem w stanie.
Witaj, dziękuję za mądre rady. Ja nie miałam kontaktu dobrej pory poza podziwianiem, ale przy likwidacji mieszkania, syn tej pani stojące badylki na oknie zamierzał wyrzucić. Wzięłam nie wiedząc jak uciekam podobnie stary zdrewnialy korpus. Podobnie trochę korzeni. Włożyłam do przezroczystego wazonu,trochę w wodzie, trochę bez wody. Pojakims CZASIE z ogrodnictwa przyniosłam podłoże, odżywkę i jakby wazonik.panipowiedziala, że mam godzinę w wodzie potem odlać i dać odżywkę i podlewać co miesiąc..Ruszył się i chyba ożył. Z badylkow puścił jakby kwiatowe pędy.Listek w środku, pod spodem chyba pęd do góry i jeden na dół jakby korzeń.nie wiem jako podlewać, czy jak… Czytaj więcej »
Dziękuję za dobre porady mam tylko skromnie dwa storczyki phalanopsis ale ucieszyłam się jak wypuścił mi keiki które nie mają jeszcze korzonkow i tu się zaczął problem bo dodatkowo jeszcze zaczął kwitnac,a liście nie są takie sztywne jak kiedyś. Mam jakoś więcej nawozić czy wystarczy woda z skórkami od bananów. Ps. Przepraszam ale się rozpisalam.
To nie kwestia nawożenia. Jest albo zalany albo zasuszony.
Czy storczyki można trzymać w samym keramzycie?
Można.
Witaj Agnieszko .Cieszę się że będę mogła uczyć się o uprawie storczyków ,dalej . Chociaż od kilku lat je uprawiam , mam ich ponad 30 szt. ale ciągle chcę zdobywać wiedzę od innych ,żeby nie popełniać błędów ,a tym samym nie narażać moje ulubione kwiaty na straty.
Witaj Mario 🙂 Bardzo mi miło. Opieka nad storczykami to nieustanna nauka ale jakże przyjemna 🙂 To żywe organizmy więc bywa różnie jednak jak chcemy aby było im dobrze, one to czują i się odwdzięczają. Powodzenia w uprawie tych cudownych roślin 🙂
cieszę się że mogłam przeczytać Twoją wypowiedż i bardzo chcę zacząć uprawiać storczyki. Dostałam 2 storczyki i chcę się nimi opiekować.Książka mam nadzieję pomoże mi w tym.Bardzo dziękuję.Basia z Katowic
Powodzenia zatem w ich uprawie 🙂 pozdrawiam gorąco
Dziękuję pięknie. Z przyjemnością patrzę na dzieła Twojej miłości do storczyków Agnieszko. Ja również jestem w nich zakochana, niestety wiele razy patrzyłam jak umierały. Dlatego cieszę się, że powstał Twój blog i że będę mogła korzystać z Twoich porad i sugestii.
Bardzo mi miło, że wpadłaś do mnie. Tak storczyki to moja miłość od dawna i do końca mego życia. Dlatego tak bardzo lubię o nich pisać i mówić 🙂 pozdrawiam wiosennie
witam serdecznie jeszcze storczyków nie uprawiałem i nie mam pojecia jak go utrzymywać jak o niego dbać nie mam takiej rączki do kwiatów jak Ty ale czasem warto spróbować jeśli tak zalecasz to spróbuję a za to serdecznie dziękuję
Pewnie, że warto to wspaniałe rośliny a do tego kwitną bardzo długo.
Miałam 14 lat piękne storczyki i pewnego dnia zachorowały korzenie robiły się płaskie liscie flaczały.Wyrzucałam po koleji.Nie wiem co było przyczyną.
Najprawdopodobniej przelanie. Umiejętne podlewanie to gwarancja sukcesu w uprawie tych przepięknych roślin a większość ludzi ma skłonność do zalewania. Potem korzenie gniją, liście flaczeją i roślina ginie.
Mam pytanie, co robić zimą z takim storczykiem co wygląda jak bambus?
Świetny poradnik. Treściwie i konkretnie. Nawet nie wyobrażam sobie jaki ekstra będzie Twój kurs o storczykach. Już nie mogę się doczekać. W końcu wszystko w jednym miejscu. Dzięki Agnieszko 🙂 pozdrawiam
Dziękuję Lucy
Witam serdecznie. Dziekuje za taka garsc informacji o storczykach. Mam w swojej kolekcji glownie storczyki ”zapachowe” ale pare dni temu adoptowalam 7 storczykow phalaenopsisow. Rosliny sa leciwe ok 10 lat kazdy. Moim zdaniem ”wyszly z doniczek” ale boje sie ingerowac bo sa zdrowe i kwitna non stop. Jednak wygladaja bardzo dziko a liscie sa niewielkie jak na tak dorosle osobniki. Jak rozpoznac, ktore korzenie sa powietrzne a ktore powinny byc w podlozu? Jak stwierdzic,ze storczyk powinien ”siedziec” glebiej w podlozu? Chcialam zalaczyc zdjecia ale nie ma takiej opcji. Bylabym niezmiernie wdzieczna za porade. Pozdrawiam cieplo. Karolina
Witaj 🙂 Jeśli storczyki kwitną lepiej ich nie ruszać ale co jakiś czas należy jednak im wymieniać podłoże. Jeżeli podlewa się twardą kranówą to co rok a jeśli miękką wodą to co 2 lata.
Mam 3 storczyki – 2 umierają, a 1 padł !
I co teraz ?
Haha zbyt ogólnikowo, opisz dokładnie o co chodzi 🙂
Ja mam 9 storczykow tak mi sie nazbierało ale ani jeden już od dawna mi nie kwitnie przez miesiąć próbowałam je chodować nową metodą bez podłoża jak je wyciągłam to był taki smród pleśni ze nie mogłam wytrzymać ale teraz kupiłam nowe podłoże ,zasypałam je i codziennie ogładam niektóre tak jakby cos drgnęło u trzech storczyków jeden nie dawno dostałam dostałam na urodziny dwupedowy ale bez pączków i juz mi kwiatki lecą jedna łodyga mi z żółkła u dwóch wypuszcza mi nowe liście ale po jednym starym mi zółknie liściu co mam robić dzisiaj dostałam od brata storczyka leżacego prawie… Czytaj więcej »
No właśnie, dlatego ja preferuję uprawę w podłożu dla storczyków zmieszanym z keramzytem. W takim moje storczyki czują się najlepiej. Tutaj piszę o pobudzaniu storczyka /phalaenopsisa/ do kwitnienia bo pewnie takiego masz na myśli https://rytmynatury.pl/storczyk-nie-kwitnie/ . Mam nadzieję, że Twoje roślinki przeżyją, trzymam kciuki i pisz co tam u nich słychać 🙂
Mam kilka storczyków , jednak uprawiam je metodą prób i błędów
Dziękuję za poradnik. Mam przynajmniej teraz wiedzę jakich błędów nie popełniać 🙂