Udostępnij

Asparagus doniczkowy to przeurocza roślina, którą z powodzeniem możesz uprawiać we własnym domu. W środowisku naturalnym występuje wiele ich rodzajów. Natomiast w uprawie domowej spotyka się zaledwie kilka w tym najbardziej popularnego asparagusa pierzastego /Asparagus setaceus/ oraz asparagusa gęstokwiatowego /Asparagus densiflorus/. Również w obrębie danego rodzaju występuje kilka odmian. Warto wiedzieć, że asparagus należy do rodziny szparagowatych i spokrewniony jest z jadalnymi szparagami. Być może na pierwszy rzut oka trudno to stwierdzić ale jeśli jesteś bystrym obserwatorem i masz już jakiś czas asparagusy, to ich młode pędy są bardzo podobne do tych jadalnych szparagów.

W ostatnich latach asparagus doniczkowy stracił na popularności ale czas aby ją ponownie odzyskał. Niewiele jest roślin tak delikatnych i tak okazałych. Do tego nie jest on wcale taki trudny w uprawie jakby się wydawało. Osobiście posiadam egzemplarz asparagusa doniczkowego gęstokwiatowego. Jest ze mną już dobre kilkanaście lat i nadal miewa się świetnie. To roślina długowieczna i jeśli tylko zapewnisz jej odpowiednie warunki /co nie jest wcale trudne/ będzie cieszyła pióropuszem uroczych gałązek przez wiele lat.

Jeśli systematycznie czytasz mojego bloga i śledzisz mnie w mediach społecznościowych to wiesz, że jestem praktykiem i nie częstuję teorią.  Dlatego o uprawie asparagusa doniczkowego piszę na podstawie moich osobistych doświadczeń z tą rośliną. Często zdarza się, że asparagus doniczkowy gubi swoje drobne liście a właściwie gałęziaki – to takie zmodyfikowane łodyżki. Jest to spowodowane nieodpowiednimi warunkami uprawy o czym w dalszej części artykułu.

asparagus doniczkowy

Mój osobisty egzemplarz asparagusa gęstokwiatowego

Asparagus doniczkowy – jaka temperatura mu służy?

Otóż jest wiele dziwnych informacji w necie na ten temat. Mój asparagus gęstokwiatowy wspaniale rośnie w południowym pokoju na poddaszu. Latem panują tam niebotyczne upały jak to na poddaszu a on dopiero w tym pokoju pokazał całe swoje piękno. Wcześniej stał w chłodniejszym salonie i nie prezentował się tak okazale. Miałam wielkie obawy czy aby przetrwa w takich warunkach bo naczytałam się informacji, że woli niższe temperatury. Jednak bez podstaw. Zaczął wypuszczać mnóstwo młodych przyrostów i do tego obficie zakwitł. Od lat więc ten pokój na poddaszu jest jego idealną miejscówką. Do tego latem, od południa do godzin popołudniowych, bezpośrednio na niego padają promienie słoneczne.

Jednak w okresie jesienno zimowym w pokoju jest dość chłodno a to jest właśnie jeden z sekretów jego uprawy. Aby asparagus doniczkowy nie gubił liści musi mieć zapewniony chłód w okresie jesienno zimowym. Możesz postawić go w nieogrzewanym pomieszczeniu, w ogrodzie zimowym, na werandzie. Spokojnie wytrzyma nawet temperatury ok. 10 stopni C.

Jak podlewać asparagusa doniczkowego

Asparagus to nie storczyk i dlatego jego podlewanie to bardzo prosta sprawa. Pije jak smok i nigdy nie ma za dużo wody. Piszę oczywiście o swoim egzemplarzu, który jest ogromną masą zieleni. Podlewanie należy dostosować do wielkości rośliny i doniczki. Wiosną i latem należy podlewać asparagusa bardzo często jednak zgodnie z warunkami panującymi w jego otoczeniu. Pewnym wyznacznikiem są bulwy na korzeniach. Jeżeli wychodzą one na powierzchnię i są widoczne to jest sygnał, że roślina otrzymuje zbyt mało wody. Jeśli ich nie widać i grzecznie tkwią pod powierzchnią ziemi to znaczy, że roślina otrzymuje odpowiednią ilość wody. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne i nie może zupełnie przesychać. Jeżeli asparagus ma zbyt sucho zaczyna żółknąć i gubić liście.

Bywa, że w upalne dni podlewam swój okaz nawet codziennie. Nie przeszkadza mu również woda w podstawce. Potrafi ją błyskawicznie całą wypić. Pamiętaj jednak, że w okresie jesienno zimowym roślinę należy podlewać rzadziej. W tym czasie swojego kolosa podlewam raz na tydzień. Podkreślam jednak, że jest to kwestia wybitnie indywidualna i zależy od wielkości rośliny, doniczki oraz warunków panujących wokół.

asparagus doniczkowy

Asparagus doniczkowy lubi dość wysoką wilgotność powietrza

Można mu to zapewnić na wiele sposobów. Mniejsze egzemplarze można np. ustawić na podstawce z wilgotnym keramzytem. Świetnym sposobem są również nawilżacze powietrza różnego rodzaju oraz systematyczne wietrzenie pomieszczenia, uważając aby roślina nie stała w przeciągu bo tego nie znosi. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności jest ważne w upalne dni oraz gdy uprawiasz asparagusa doniczkowego w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem. Jeżeli stoi on np. w nieogrzewanym pomieszczeniu takiej potrzeby nie ma.

Asparagus uwielbia również zraszanie i zamgławianie. Odwdzięcza się wówczas soczystą zielenią i nowymi przyrostami.

Czy asparagus doniczkowy lubi dużo światła?

On ubóstwia światło. Im go więcej tym lepiej rośnie. Wiem co prawię bo dopiero jak zapewniłam mojemu asparagusowi praktycznie pełne słońce dopiero ruszył z kopyta. Nie straszne mu upały i bezpośrednie nasłonecznienie. Jednak jeśli do tej pory Twój asparagus stał w miejscu zacienionym, nie przenoś go od razu na słońce! Przyzwyczajaj stopniowo i obserwuj reakcję roślinki. Pamiętaj również, że asparagusy pierzaste są bardziej delikatne od gęstokwiatowych i bezpośrednie słońce nie jest wskazane. Zdecydowanie bardziej wolą światło rozproszone.

Jak prawidłowo nawozić asparagusa doniczkowego

W okresie wegetacji należy nawozić systematycznie ponieważ są to rośliny dość żarłoczne. Osobiście preferuję nawozy organiczne i tylko takich używam. Nie przesadzaj jednak z nawożeniem! Przenawożenie może być bardziej niebezpieczne niż brak nawożenia. Szczególnie wrażliwe są na tym punkcie asparagusy pierzaste. W okresie jesienno zimowym należy dać odpocząć roślinom i nie nawozić wcale.

Przesadzanie i rozmnażanie asparagusa doniczkowego

Prawidłowo pielęgnowana roślina rośnie błyskawicznie. Dlatego młode egzemplarze należy przesadzać ro rok do doniczki o rozmiar większej. Jeżeli Twój asparagus osiągnie już docelową wielkość, przesadzać można rzadziej np. raz na kilka lat. Przy okazji przesadzania można go rozmnożyć dzieląc po prostu roślinę na dwie lub więcej części. Jest to bardzo prosty zabieg i asparagus znosi go bez problemów. Najlepszym terminem do wykonania tych czynności jest wiosna.

Przycinanie asparagusa

Młodych egzemplarzy nie ma potrzeby przycinać. Starsze i gęste egzemplarze należy przerzedzać tak aby do wszystkich gałązek równomiernie docierało światło. Ja systematycznie wycinam gałęzie spod spodu. Nie dociera do nich światło więc się obsypują. Roślina jednak systematycznie wypuszcza nowe przyrosty więc taki zabieg jej służy. Starsze asparagusy pierzaste powinny być przycinane każdej wiosny gdyż z wiekiem ich gałązki stają się mniej dekoracyjne.

Przydatne ciekawostki

  • Wiosną asparagusy zakwitają. Mają niewielkie ale urocze kwiaty. Za to ich zapach jest bardzo intensywny. Osobiście przypomina mi zapach wanilii, jest słodki i trochę mdlący.
  • Asparagusy można przestawiać, obkręcać, zmieniać kąt padania światła i nic złego się nie dzieje.
  • Jest to również roślina, którą rzadko atakują szkodniki. Uprawiam asparagusa od kilkunastu lat i w tym czasie żaden szkodnik jej nie zaatakował.

Na swoim kanale YouTube udostępniłam film o uprawie asparagusa doniczkowego więc jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda mój olbrzym serdecznie zapraszam do oglądania.


 

6
0
Skomentujx