Udostępnij

Przycinanie hortensji krzewiastej /Hydrangea arborescens/ inaczej nazywaną drzewkowatą, drzewiastą czy krzaczastą  to warunek konieczny aby pięknie Ci zakwitła. Jako że hortensja ta zakwita na pędach tegorocznych nie ma obawy, że poobcinasz sobie pąki kwiatowe jak w przypadku hortensji ogrodowej, której cięcie objaśniam w artykule – Jak ciąć hortensję ogrodową aby pięknie i obficie kwitła? /video/. Swoją hortensję w tym roku przycinam dość ostro bo muszę ją już odmłodzić. Lubię również jak ma duże kwiaty na mniejszej ilości pędów. Są dwa sposoby przycinania hortensji krzewiastych. W filmie pokazuję ten sposób cięcia dzięki któremu roślina latem wytworzy ogromne kwiatostany kosztem ich liczby.

I sposób przycinania hortensji krzewiastej tak aby uzyskać duże kwiaty kosztem ich liczby

Jeśli preferujesz /podobnie jak ja/ duże kwiatostany ale w mniejszej ilości to krzew tnij nisko na 2 lub 3 oczkiem. Cięcie przeprowadź w marcu, kwietniu. Jednak jeśli zapomnisz, spokojnie możesz je przycinać do maja, najwyżej trochę później zakwitną. Wszystkie rachityczne, martwe i giętkie gałązki odchodzące od grubszych, głównych pni poobcinaj. Obetnij również takie, które są cienkie, wychodzą bezpośrednio z podłoża i pokładają się.  Jeśli hortensja staje się zbyt ekspansywna, powycinaj również te pędy wychodzące z ziemi, które starają się zająć miejsce dla nich nie przeznaczone. Ot i cała filozofia. Sprawa jest o niebo prostsza niż w przypadku cięcia hortensji ogrodowej gdzie trzeba być bardzo uważnym i skupionym aby nie pousuwać sobie przypadkiem przyszłych kwiatów. Tu takie ryzyko nie istnieje. Co więcej, lepsze jest nawet byle jakie przycinanie hortensji krzewiastej niż zupełny jego brak. Oczywiście nie zachęcam do tego, nadmieniam jedynie, że ten rodzaj hortensji wręcz ubóstwia cięcie.

II sposób przycinania hortensji krzewiastej tak aby uzyskać efekt bukietu, czyli gałązki są gęściejsze, kwiaty liczniejsze ale za to mniejsze

Jeśli chcesz uzyskać bukiet gęściejszy ale z mniejszymi kwiatami, hortensję przytnij nieco wyżej ok 50 cm. nad ziemią i nie usuwaj bocznych gałązek tylko je przytnij tak aby bryła rośliny wyglądała estetycznie. W ten sposób cięta hortensja wypuści po prostu więcej nowych gałązek z pędami kwiatowymi. Swoją hortensję krzewiastą tnę różnie. Jednego roku robię gęsty bukiet a kolejnego przycinam mocno w celu odmłodzenia. Takie traktowanie jej służy i co roku przepięknie zakwita.

przycinanie hortensji krzewiastej

Jeżeli interesuje Cię uprawa hortensji krzewiastej zerknij do wpisu Czy uprawa hortensji może być prosta, łatwa i przyjemna? /video/ . Tam opisałam sposób uprawy różnych rodzajów hortensji więc na pewno Ci się przyda.

Sekator zatem w dłoń i nie przegap czasu przycinania hortensji!

Łap link do darmowego webinaru nt. cięcia różnych odmian hortensji

[su_row]webinar jak ciąć hortensje[su_column size=”1/3″ center=”no” class=””] [/su_column]
[/su_row]

Jeżeli jednak pragniesz wiedzieć wszystko na temat uprawy różnych rodzajów hortensji i Twoim marzeniem jest aby kwitły obficie, rosły zdrowo i zamieniły Twój ogród w baśniowy raj, polecam Ci mój poradnik – Hortensje bez tajemnic. Znajdziesz w nim absolutnie wszystko co należy wiedzieć aby hortensje zachwycały i wzbudzały zazdrość sąsiadów. Tutaj dowiesz się więcej o poradniku >> KLIK.
przycinanie hortensji

4
0
Skomentujx