Udostępnij

Skórki z banana to bardzo cenny naturalny składnik, który można wykorzystać na wiele sposobów. Nasze rośliny wcale nie potrzebują syntetycznych nawozów aby pięknie kwitły, rosły i owocowały. Istnieje wiele naturalnych i przyjaznych wspomagaczy, które niezwykle skutecznie działają na rośliny. O dziwo, są to bardzo proste i tanie nawozy w przeciwieństwie do kupnych. Jednym z takich produktów typu DIY – zrób to sam jest nawóz ze skórek z bananów. Moje rośliny go uwielbiają a storczyki szaleją z kwitnieniem. Dlaczego nawóz ze skórek z bananów ma takie wspaniałe właściwości? Otóż skórka z banana to istna bomba składników odżywczych. Posiada mnóstwo niezbędnych roślinom minerałów m.in. potas i fosfor, które są bardzo potrzebne roślinom kwitnącym. Ot i cała tajemnica niesamowitego działania tego nawozu. Warto również wiedzieć, że skórka z banana skutecznie odstrasza mszyce więc oprócz właściwości dokarmiających dodatkowo działa ochronnie. Ze względu na zawartość potasu wspaniale się sprawdza przy uprawie pomidorów. Moje pomidory po tym nawozie obficie rodzą i nie chorują.

Jak wykonać nawóz ze skórek z bananów?

Jest to czynność bajecznie prosta. W poniższym filmie pokazuję jak go wykonać.  Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi nowymi filmami zasubskrybuj mój kanał na YouTubie.

Czego zatem będziesz potrzebować aby wykonać ten super nawóz ze skórek bananów

  • kilka skórek z bananów
  • woda
  • wiadro
  • mieszadło
  • uśmiech i chęci do przyprawienia

Kilka uwag zanim przystąpisz do produkcji. Ja przez kilka dni zbieram skórki z bananów aby zgromadzić ich pewną ilość np. 6 czy 7 w zupełności wystarczy. To oczywiście zależy od częstotliwości pochłaniania bananów. Skórki przechowuję w lodówce. Nie obawiaj się jeśli czernieją, to naturalne i spokojnie możesz taką skórkę wykorzystać.W moim przypadku latem idzie ich zdecydowanie mniej niż zimą ponieważ stawiam w tym okresie głównie na owoce sezonowe.  Zimą natomiast nadmiar można zasuszyć i potem taki susz rozpuszczać w wodzie.

Do wiadra 20l wrzucam kilka sztuk skórek z bananów /5-8/ zalewam do ok połowy zwykłą kranową wodą i odstawiam na kilka dni, minimum 2 . Co jakiś czas całość przemieszam. Równie dobrze nawóz może dochodzić dłużej, tak ok 2 tygodnie. Staje się wówczas kiszonką. Takiej ilości nie rozcieńczam, jednak można zalać skórki z bananów mniejszą ilością wody a potem rozcieńczyć. Nie podaję dokładnych proporcji bo to nie jest aż tak istotne. Jest to produkt naturalny więc nie ma się co obawiać, że przedobrzysz. Jeszcze jedna mała rada. Do storczyków czy kwiatów przebywających w domu zdecydowanie wolę nawóz o krótszym okresie produkcji ze względu na zapach. Jeśli skórki stoją ok. tygodnia czy dłużej nie za pięknie pachną. Nie przeszkadza to zupełnie na zewnątrz ale w domu już tak. Dlatego jak o nim zapomnisz, wykorzystaj go po prostu pod rośliny ogrodowe bądź tarasowo-balkonowe. Jak widzisz wykonanie nawozu ze skórek z bananów jest dziecinnie proste. Dlatego koniecznie musisz go wypróbować! Nie masz innej opcji. Ja to wiem i Ty to wiesz więc do dzieła. Pochwal się efektami działania nawozu, może wyrośnie Ci np. gigantus pomidorus?

skórki z banana

1
0
Skomentujx