Udostępnij

Jak nawozić storczyki aby cieszyć się ich pięknymi kwiatami a przy tym nie zabić roślinki, podpowiem Ci w tym artykule. Niby taka prosta sprawa jak nawożenie ale w przypadku storczyków nieumiejętne podejście może zakończyć się nawet śmiercią roślinki. Jeżeli zależy Ci na dobru Twoich storczyków, dokładnie zapoznaj się z tym artykułem i nie bagatelizuj żadnej wskazówki! Jeśli zastosujesz te rady w praktyce Twoje storczyki mile Cię zaskoczą. Zanim jednak przejdę do sedna, zaznaczam że te porady dotyczą storczyków uprawianych na parapetach bez sztucznego doświetlania. Na moim kanale na YT udostępniłam również >> film w tym temacie.

1. Kiedy nawozić storczyki?

Często spotykam się z nawożeniem storczyków przez cały rok. A to ogromny błąd. Storczyki nawozi się od początku marca do końca września. Skąd te ograniczenia? Otóż w miesiącach jesienno-zimowych jest niewystarczająca ilość światła dziennego aby rośliny mogły pobrać odpowiednią ilość nawozu. W przypadku nawożenia do podłoża, niewykorzystany nawóz odkłada się w postaci złogów soli mineralnych w korzeniach, co utrudnia storczykom pobieranie substancji odżywczych i wody. Nie muszę chyba wyjaśniać do czego to może doprowadzić.

Aby nie doprowadzić do nadmiernego gromadzenia się soli mineralnych w podłożu warto raz w miesiącu przepłukać podłoże. Jak to robić aby nie zaszkodzić roślinom dowiesz się z filmu >> Czy Kąpiel Storczyków Jest Konieczna? Poznaj Sekretne Wskazówki!

.

2. Jaki nawóz jest odpowiedni do nawożenia storczyków?

Na rynku jest mnóstwo dostępnych nawozów. Z racji niespecjalnego zaufania do środków chemicznych radzę wykorzystywać nawozy naturalne np. biohumus specjalnie przeznaczony do storczyków lub nawozy przygotowane samodzielnie np. nawóz ze skórek bananów. To kapitalne rozwiązanie bo taki nawóz zawiera mnóstwo fosforu i potasu a te pierwiastki są niezbędne roślinom kwitnącym. Jeśli chcesz wiedzieć jak zrobić taki nawóz odsyłam do przepisu >> Skórki z banana jako naturalny nawóz roślinny. Dodatkowo naturalne nawozy są zdecydowanie bardziej bezpieczne niż chemiczne bo trudno je przedawkować a przedawkowanie nawozu chemicznego nawet nieznaczne może zakończyć się śmiercią rośliny. Podstawowa zasada w uprawie storczyków to lepiej nawozić mniej niż więcej. Przenawożenie jest o wiele groźniejsze niż zupełny brak nawożenia.

Jeżeli jednak uprzesz się przy nawozie syntetycznym, stosuj połowę lub nawet 1/3 zalecanej dawki i nawoź rzadziej. Jeżeli np. producent zaleca nawożenie przy każdym podlewaniu, to nawoź co 2 lub co 3 podlewania. Nawozy syntetyczne z wysoką zawartością azotu stosuj tylko do późnej wiosny maksymalnie do lata. Przy nawozach naturalnych nie ma takiego ograniczenia. Można nawozić nawet co podlewanie.

3. Jak nawozić storczyki dolistnie?

Nawożenie dolistne sprawdza się w przypadku uprawy storczyków hydroponicznie lub semi hydroponicznie. W praktyce po prostu pryska się dokładnie liście i bulwy nawozem. Nawóz ze skórek z bananów również się do tego nadaje. Należy jednak liczyć się z tym, że na liściach pozostaną osady więc należy je częściej przecierać i kąpać pod bieżącą wodą. W filmie dokładnie pokazuję jak taką kąpiel wykonać. Nawozy naturalne stosuj zgodnie z etykietą chyba, że coś Cię niepokoi. Wówczas zmniejsz ilość i częstotliwość nawożenia.

W przypadku gdy stosujesz syntetyczne nawozy dolistne, obowiązuje identyczna zasada częstotliwości nawożenia i dawkowania jak przy nawożeniu do podłoża. Jeżeli przesadzisz z nawozem, możesz szybko „spalić” storczyka.

jak nawozić storczyki

4. Jak rozpoznać czy storczyk jest prawidłowo nawożony?

Odpowiednio nawożony storczyk ma ciemnozielone , jędrne, zdrowe liście. Jeżeli ma zbyt mało nawozu jego liście stają się żółtawe. Jednak tutaj trzeba być ostrożnym bo żółknięcie liści może być spowodowane również innymi problemami np. inwazją szkodników, chorób grzybowych, bakteryjnych, wirusowych, przelaniem, nieodpowiednimi warunkami uprawy. Np. storczyki phalaenopsisy gubią czasami dolne liście naturalnie. Przed tym liść żółknie. Dotyczy to jednak wyłącznie dolnych liści i co najwyżej 2. W artykule >> Dlaczego żółkną liście storczyka? /video/ szerzej o tym piszę. Dendrobia nobile również zrzucają liście naturalnie w określonych warunkach. W filmie >> Dlaczego dendrobium nobile żółkną i opadają liście – dokładnie wyjaśniam tę kwestię.

Objawem przenawożenia może być również czernienie końcówek liści. Jednak tak jak w przypadku żółknięcia, należy odróżnić czy jest to spowodowane przenawożeniem czy wynika z innych powodów. Np. cambrie często sygnalizują nadmierną ilość światła poprzez czernienie końcówek liści.

5. Różnica w nawożeniu poszczególnych rodzajów storczyków

W tym artykule podaję ogólne zasady jak nawozić storczyki. Jednak jest mnóstwo rodzajów storczyków i różnią się one miedzę sobą wymaganiami co do nawożenia. Najpierw więc sprawdź jaki rodzaj storczyka uprawiasz i jakie ten konkretny storczyk ma wymagania. Np. vandy nawozi się obficiej niż paphiopedila. W moim kursie – Storczyki dla początkujących, od laika do praktyka – m.in. dokładnie wyjaśniam jak nawozić poszczególne rodzaje najbardziej popularnych odmian storczyków. Pomagam również w rozpoznawaniu chorób, szkodników, niewłaściwych warunków uprawy i leczeniu roślin.

Jeżeli będziesz przestrzegać tych 5 ważnych reguł, Twoje storczyki na pewno Ci podziękują. Niech rosną zdrowo i kwitną obficie!

 

[su_custom_gallery source=”media: 10585,10584,10583,10582,10581,10580″ width=”850″ height=”638″ title=”never”]
 

0
Skomentujx