Rozmnażanie storczyków z keiki - pokażę Ci jak zostać w tym mistrzem! -
  • Home
  • /
  • Rośliny ozdobne
  • /
  • Rozmnażanie storczyków z keiki – pokażę Ci jak zostać w tym mistrzem!

Rozmnażanie storczyków z keiki – pokażę Ci jak zostać w tym mistrzem!

Udostępnij

Rozmnażanie storczyków nie jest wcale takie trudne jakby się wydawało. W artykule przedstawiam na przykładzie popularnego phalaneopsisa jak rozmnożyć storczyka z keiki (z języka hawajskiego: dziecko). W przypadku storczyków a w szczególności phalaenopsisów jest to dziecko wyrastające na łodydze a dokładniej na pędzie kwiatowym rośliny matecznej czy na bulwie w przypadku np. dendrobium. Może też wyrastać u podstawy rośliny matecznej i wówczas będzie to tzw. basal keiki. Dokładnie ten rodzaj keiki opisałam w artykule Basal keiki na storczyku – cóż to właściwie jest? . W filmie przedstawiam w jaki sposób uzyskuję nowe egzemplarze storczyków z keiki. Zapraszam więc do oglądania 😉

Najczęściej keiki w naturalny sposób /czasem trzeba je prowokować/ wyrastają z uśpionych oczek przekwitniętego pędu kwiatowego więc nigdy po przekwitnięciu nie należy go obcinać (jeśli chcesz doczekać się keiki lub kolejnych kwiatów z bocznych oczek). Wycina się tylko całkowicie zaschniętą, martwą część pędu. Jeżeli cały jest zielony i żywy lepiej go nie ruszać. Roślinki, które otrzymamy z keiki są klonami matki. Keiki pojawiają się często bez powodu. Można jednak sprowokować roślinkę do jego wytworzenia.

Jak sprowokować storczyka do wydania keiki?

Trzeba zagwarantować storczykowi jakiś szok np. nieznaczne przechłodzenie, przesuszenie. Po prostu zmienić mu warunki. One chcąc przedłużyć gatunek często właśnie wypuszczają keiki. Czują, że warunki uległy zmianie i być może nadejdzie koniec więc bronią się jak mogą. Moje phalaenopsisy potrafią wypuścić keiki i pęd kwiatowy jednocześnie, do tego to keiki potrafi w tym samych czasie również zakwitnąć co jest dość dziwne w świetle tego co napisałam powyżej ponieważ kwitnienie osłabia roślinę i gdyby faktycznie odczuwała zagrożenie nie inicjowałaby go.

Jednak wśród tych popularnych hybryd phalaenopsisów różne cuda mogą się zdarzać i na to trzeba być gotowym. Nie ma się co winić gdy rośnie nie tak jak chcemy albo puszcza zbyt dużo keiki bez powodu lub wcale. Może być to przekazane w genach i taki już po prostu urok tego egzemplarza. Przestrzegam również przed stosowaniem past hormonalnych, którymi smaruje się pęd kwiatowy w celu inicjowania wypuszczenia keiki. Takie sztuczne pobudzanie rośliny nie jest niczym dobrym i może zakończyć się dla niej tragicznie.

 

rozmnazanie storczykow

Przykład keiki, które wypuściło pęd kwiatowy.

Jak zatem postępować z takim keiki?

Dziecko musi być gotowe do odseparowania od matki a gotowe jest wówczas gdy posiada już kilka /4-5/ dość długich korzeni, które będzie można zagłębić w podłożu. Nie może również kwitnąć na matce a wiele dzieci to potrafi. Jeśli zdarzy się kwitnienie takiego malucha, lepiej poczekać aż przekwitnie. Jeśli keiki jest gotowe do odcięcia, odetnij je ostrymi nożyczkami bądź sekatorem. Uważaj aby nie uszkodzić korzeni i liści. Pamiętaj aby zostawić resztę pędu gdyż z niżej położonych kolanek mogą wyrosnąć nowe pędy kwiatowe lub potomstwo. W ogóle pęd wycina się jedynie w przypadku gdy całkowicie zaschnie.

Po odcięciu jeśli roślina nie uległa uszkodzeniu możesz porządnie namoczyć korzenie. Staną się one elastyczne i łatwo dopasują się do doniczki bez ryzyka złamania. Jeżeli jednak jakaś żywa tkanka została uszkodzona, nie mocz wcale. Wsyp tylko suche podłoże a storczyka podlej dopiero po zabliźnieniu ewentualnych ran czyli ok. 4-5 dni. Delikatnie dopasuj keiki do przezroczystej doniczki i trzymając je w powietrzu, delikatnie wsypuj podłoże. Co jakiś czas wstrząśnij doniczką aby podłoże dobrze wypełniło przestrzeń. Nie ugniataj go zbyt mocno aby nie uszkodzić korzeni.

Phalaenopsisy lubią jak podłoże jest luźne co zapobiega gniciu korzeni i zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Jeśli zdarzy Ci się uszkodzić roślinkę, pamiętaj aby nie podlewać jej bezpośrednio po wsadzeniu w podłoże. Odczekaj kilka dni aż rany się zasuszą. Jest to ważne, ponieważ jak podlejesz go od razu może zagościć jakiś grzyb lub infekcja i orchidea może się nie przyjąć. Jeśli natomiast nie ma żadnych uszkodzeń a miejsce z odcięciem wystaje ponad podłoże to taką roślinę można podlać od razu.

Jeśli jeszcze nie posiadasz doświadczenia w rozmnażaniu storczyków nie przejmuj się. Postępując zgodnie z tym co tu opisałam i przedstawiłam w filmie powinno Ci się udać. Polecam gorąco przygodę z rozmnażaniem storczyków. Taka własna hodowla jest niezwykle satysfakcjonująca a wyprowadzone samodzielnie egzemplarze stanowią powód do dumy. W miarę nabywania doświadczenia obiecuję, że żadna sztuka Ci nie padnie.

Jeśli pragniesz zostać mistrzem w uprawie storczyków z pewnością zainteresuje Cię mój kompleksowy kurs – Storczyki dla początkujących – od laika do praktyka. Jeden z rozdziałów możesz pobrać zupełnie za darmo.

 

uprawa storczyków

 Powiadamiaj mnie o komentarzach
Powiadom o
guest
116 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Ewa
Ewa
19 dni temu

Witam, mam keika, który kwitnie i nie chce przekwitnąć, a teraz zaczął wypuszczać nowy pęd kwiatowy, czy mogę go odciąć i posadzić do osobnej doniczki?
Pozdrawiam

Ostatnio edytowane 19 dni temu by Ewa
PAULA
1 rok temu

witam serdecznie
piekna strona, kocham kwiaty mam ich duzo, a u Pani znajduje wiele ciekawych porad 🙂
dziekuje

Eliza
Eliza
2 lat temu

Mój storczyk już ponad rok temu puścił dwa keiki na dwóch różnych pędach, jednak keiki w ogóle nie puszczają korzeni. Czy mają jakieś szanse na przeżycie?Po jakim czasie młode rosliny powinny zacząć puszczać korzonki?

Ania
Ania
3 lat temu

Jeśli można proszę o kontakt na email.

Anna
Anna
3 lat temu

Hej, 🙂 chcę się pochwalić, że moje storczykowe dziecko rośnie, co sprawdziłam, mierząc mu długość listków i porównując z tym, jakie były w dniu, kiedy prosiłam Cię o radę (pamiętałam, że podałam ich długość w tym wpisie). Teraz mają 9,5, 9, 8 i 5 cm. Pojawił się też nowy malutki korzonek, a z dwóch starych jakby przebiły się na końcach zielone czubki. Pozostałe korzonki (na tyle, na ile mogę to zobaczyć w keramzycie) są takie, jak były, czyli szarobure – nie zazieleniają się przy podlaniu ani nie bledną przy wysychaniu. Ale nie są też martwe, w sensie nie wyschły na… Czytaj więcej »

Małgosia
Małgosia
3 lat temu

Opiekuje się storczykami od wielu lat( ponad 10). Pięknie kwitną, powtarzają systematycznie kwitnienia. W osłonkach stoja na kamykach z wodą. Dolewam po wyschnięciu kamyków. To zapewnia większą wilgotność powietrza zwłaszcza w zimie gdy powietze jest suche. Obserwuje korzenie. Podlewam wiecej wody do 2 cm wysokości doniczki, jeśli są całkiem suche. Zdarza się to bardzo rzadko, gdyż pobierają wodę z kamyków. Jak dla mnie to najlepszy sposób, bezpieczny dla roślin i nie wymagający od nas zbytniego zaangażowania. Nawet jak wyjeżdżam na 2 tygodnie to wody wystarcza. Nigdy nie moczę ich w wodzie. Przesaszam co 2-3 lata. Czasem jest z tym problem,… Czytaj więcej »

Anna
Anna
3 lat temu

Hej, obejrzałam kilka Twoich filmików, widzę, że masz dużą wiedzę o storczykach. 🙂 Ja dopiero zaczynam i zapewne zadam jakieś głupie pytania, z góry sorki. Ale zaczynam niefortunnie, bo utopiłam sobie storczyka, którego dostałam od córki, nad czym bardzo ubolewam (że go utopiłam i że akurat ten prezent). Na szczęście ten dzielny kwiatek zdołał wypuścić keiki, przesadziłam wg wskazówek z Twojego filmiku, ale mam parę obaw. To storczykowe dziecko rosło na pędzie, który był już całkowicie uschnięty czy zdrewniały – w każdym razie brązowy. Korzonki są wszystkie srebrne. Ma 4 listki, z czego dwa już jakby delikatnie zaczynają się marszczyć,… Czytaj więcej »

Anna
Anna
3 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Z fotką kłopot, bo moja komórka beznadziejna i zgubiłam kabelek (nie mogę przerzucić fot na lapka). Samodzielne życie wymusiła sytuacja – zobaczyłam w pewnym momencie, że zamiast normalnego podłoża w doniczce mam mazię, przez którą nic nie widać, i postanowiłam wymienić podłoże. Po wyjęciu tego wszystkiego z doniczki okazało się, że korzenie są kompletnie przegniłe i w kawałkach. A to, co brałam za listki głównego storczyka, to keiki na uschniętym pędzie. Tak że ta macierzysta roślina już od dawna nie żyła, niestety. No nic, skoro tyle wytrzymało to dziecko, to może 2, 3 dni go nie zabiją. Podlać wtedy bezpośrednio… Czytaj więcej »

Anna
Anna
3 lat temu
Odpowiedź do  Anna

Hej, udało mi się zrobić fotki, wysłałam na maila rytmynatury@rytmynatury.pl. Jak znajdziesz chwilkę, by rzucić na nie okiem, będę bardzo zobowiązana. 😉

Asia
Asia
3 lat temu
Odpowiedź do  Anna

właśnie zabieram się za wyhodowanie swoich drugich dzieci, pierwsze powstały przypadkiem 🙂 dziękuję autorce za rady i instrukcję 🙂

Aleksandra
Aleksandra
3 lat temu

Witam. Na moim.storczyku wyrasta maluszek- umiejscowiony jest między dwoma liśćmi. Czy takie dziecko koniecznie trzeba odłączyć? Czy mogą rosnąć razem, w jednej doniczce?

Aleksandra
Aleksandra
3 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Dziękuję za odpowiedź. Chyba to jest to. Nie będę rozdzielała, żeby nie uszkodzić żadnej rośliny. Zobaczę, co się wydarzy.

Jolanta
Jolanta
3 lat temu

Witam. Na storczyku wyrósł mi keiki. Na razie jest mały więc poczekam z odcinaniem. Martwi mnie natomiast iż storczyk ma pomarszczone liście i przesuszone korzenie. Chciałabym go przesadzić do nowej ziemi bo z tej bardzo wystaje i doniczka jest mocno zazielenienia od środka. Zastanawiam się tylko czy to dobrze dla keiki że zrobię to teraz. Czy lepiej poczekać aż dziecko puści korzenie i zostanie odcięte? Pozdrawiam.

Karolina
Karolina
4 lat temu

Chcialam zapytac w jaki sposob oddzielic keik od rosliny maciezystej, tylko ze u mnie wyrosly dwa keiki po obu stronach jednego pedu i sa tak jak blizniaki. Wiec pytam czy probowac je rozdzielic czy razem wsadzic ?

Magda
Magda
4 lat temu

Witam, mój storczyk ostatnio zgubił kwiaty. Zazwyczaj zostawiam taka łodygę aż trochę uschnie ale mam już trzy sztuki na oknie i mało miejsca a łodyga była długa wiec ja obcięłam. I w tedy zobaczyłam ze z jednego oczka wyrasta nowa łodyżka albo keik. Wstawiłam ta łodygę do szklanki z woda ale penie już nic z tego nie będzie, ale jestem na siebie zła. Jakieś rady? Pozdrawiam. Magda

Monika
Monika
4 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Zostaw łodygę w szklance i czekaj, jeżeli zaczęło coś wyrastać to może coś z tego być. Mój storczyk 6 miesięcy temu wypuścił na łodydze 3 keiki i zaczął obumierać. Żeby go uratować odcięłam łodygę z młodymi wyrastającymi keikami które dosłownie wyglądały jak małe kuleczki i nie było widać żadnych liści ani korzonków. Macierzysta roślina skupiła się na sobie i odżyła, a keiki od 5 miesięcy stoją w szklance z wodą kązdy z nich ma piękne dwa korzenie, i po 4 duże liście. Korzonki jeszcze są zbyt małe na wsadzenie do podłoża, dlatego na razie żyją w szklance z samą wodą… Czytaj więcej »

Monika
Monika
4 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Jeśli łodyga stoi sobie w wodzie nie trzeba wcale zwracać na nią uwagi poza dolewaniem wody i od czasu do czasu przycięciem końcówki która stoi w wodzie żeby lepiej ją pobierała to myślę że warto spróbować i nie trzeba od razu nazywać tego 'zabawą’ bo naprawdę nie wymaga od nas prawie niczego. Mi też tak radzili żebym wyrzuciła bo przecież co będzie z takiej pustej łodygi. Ale moje zamiłowanie do biologii nie dało za wygraną i oto są, piękne młode okazy. Decyzja należy do każdego z osobna, ja nie żałuję. Pozdrawiam.

Monika
Monika
4 lat temu
Odpowiedź do  Magda

to zdjęcie moich keików które wyrosły od samego początku z łodygi właśnie w szklance. Otwiera się? 🙂

Magda
Magda
4 lat temu
Odpowiedź do  Magda

Hej, mały update młody pęd nadal rośnie na obciętej łodydze ciekawe co z tego będzie czy uda mu się wypuścić kwiatki. Napisze jak coś się zmieni. Dziękuje za odpowiedz na pewno już nie będę taka szybka do odcinania łodyg poczekam jak uschną. Ale przynajmniej mały experyment, myśle ze będzie rósł dopóki łodyga nie uschnie, ma tam sporo pożywienia. Pozdrawiam Magda

Natalia
Natalia
4 lat temu

po ilu dniach storczyk wypuszcza takie keiki? bo mój jest młody i nie wiem ile będę musiała czekać 🙂

Gosia
Gosia
4 lat temu

Witam 🙂 posiadam kilka keików od moich storczyków, ale ani jeden nie wypuścił pędów. W jaki sposób zmusić „dzieciaczki” do kwitnięcia? Maja już parę lat. Posiadają piękne duże liście, ale do tego brakuje kwiatów. Może jakaś rada?? 🙂

Gosia
Gosia
4 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Tak, dokładnie. Ale pochwalę się 🙂 w koncu po paru latach jeden młodziak wypuścił pęd. Zmieniłam jego położenie na oknie. Dodatkowo jego matka wypuściła kolejne dziecko 😀 cieszę się z tego bardzo, ponieważ akurat ten storczyk posiada przepiękne duże kwiaty i nie mogę doczekać sie jego pierwszych pączków.

Bajbus
4 lat temu

Witam….mam pytanko: mój storczyk wypuścił 2 keiki, lecz nie na pędach kwiatowych, a tuż przy podłożu jeden i drugi u nasady stożka wzrostu. Zastanawiam się , jak je oddzielić od rośliny matecznej…….ciąć ostrym nożem, czy odłamać ?

Agnieszka
Agnieszka
4 lat temu

Witam
Mój storczyk ze zewnątrz wyglada okropnie jest caly uschnięty zostały mu 2 listki ale korzonki w doniczce są ładne zielone i nie wiem co mam zrobić z min .
Proszę o pomoc.

Bajbus
4 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

10-letnia roślinka hybryda Phalaenopsis, kwitnie prawie cały czas na okrągło. Ażeby przesadzić po kilku latach, musiałam mu z ciąć kwiaty…ponieważ jak wspomniałam nigdy nie mogłam „wskoczyć” z nowym podłożem. Podlewam go 1x w tygodniu, a zimową porą 1x co dwa tygodnie. Właściwie nawóz stosuję prawie cały czas tak, jak jest kwitnienie. Szkoda, ze nie mogę przesłać zdjęć…wtedy łatwiej o ocenę. Pozdrawiam

Elżbieta
Elżbieta
4 lat temu

Dzień dobry. Proszę o podpowiedż, gdyż mam wątpliwości, czy pozwolić zakwitnąć storczykom po zmianie podłoża. Podłoże było okropne, mech,coś gabczastego. Wszystko wyrzuciłam, obcięłam suche korzenie, wsadziłam w nowe podłoże. Korzenie były okropne. Bałam się, że niektóre zmarnieją, ale przetrwały i wypuszczają pędy kwiatow. Te pędy są krótkie i pączki są 3-4.Nie wiem czy nie byłoby lepiej, żeby lepiej się ukorzeniły, czy nie interweniować w naturę.

Elżbieta
Elżbieta
4 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Dziękuję.

Michalina
Michalina
4 lat temu

Witam, w czerwcu zostałam posiadaczką pięknego Dendrobium Nobile, po przekwitnieciu wypuścił keika, czytałam aby zostawić go przy matce aż urośnie i wypuści co najmniej 4 korzonki żeby sobie poradził po przesadzeniu, tak też zrobiłam i około miesiąc temu odrrwalan go od matki i wsadzilam do podłoża keik mial już około 20 cm i dorodne korzonki Ale mimo to zaczął usychac i marnieje dalej.. nie wiem dlaczego tak sie dzieje? I jak mu pomóc i go uratować? Bardzo proszę o radę

Michalina
Michalina
4 lat temu
Odpowiedź do  Michalina

Czy mogę uzyskać poradę??

Paulina
Paulina
4 lat temu

Cześć Agnieszko, Mam phalaenopsis która na jednym pędzie kwiatowym wypuściła 2 keiki, które dzieli zaledwie 3 cm. Jedno keiki wypuściło 1 korzeń długości 5,5 cm a drugie 2 korzenie po 1,5 cm oraz pęd kwiatowy który ma już prawie 18 cm. Nie wiem co robić w tej sytuacji. Liczę na Twoją pomoc ;).

Agi
Agi
4 lat temu

Witaj. Ja mam na roślinie matecznej jednego keika i chciałabym go odciąć, ale te korzenie nie rosną w dół jak u Ciebie, tylko w górę, w stronę liści. Więc jak mam go wsadzić w nowe podłoże żeby nie uszkodzić korzeni, które są sztywne?

Agi
Agi
4 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Poczekam jeszcze na rozwój sytuacji, niech jeszcze podrośnie. A fotkę chętnie bym wysłała ale nie wiem jak. Pozdrawiam

Agi
Agi
4 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Tak zrobię. Dziękuje za podpowiedź

Monika
Monika
4 lat temu

A ja mam bambusowego storczyka… który ma keiki i nie wiem co zrobić…

Klaudia
Klaudia
4 lat temu

Proszę o radę, czy roślina mateczna w czasie wzrastania keików nie powinna być przesadzana tak samo jak w czasie kwitnienia? mój storczyk matka wypuszcza 4 keiki, które mają jeszcze za krótkie korzonki, żeby je odseparować a ziemia storczyka jest już niestety zbita…(storczyka można wyjąc z doniczki wraz z ziemią)

Grazyna
4 lat temu

Wydaje mi się, że jeden z moich storczyków produkuje keiki. Myślałam, że to pęd kwiatowy, ale wygląda mi to bardziej na listki. Zobaczymy. Moja mama nigdy nie miała cierpliwości do storczyków. Ja się zaparlam i kwitną i rosną, a obecnie mam 7 sztuk. Jeden po dwóch latach prawie zakwitl, takze czasem trzeba przeczekać 🙂

Anna
Anna
5 lat temu

Tak, chodzi mi o phanaleopsisy. Spróbuję zrobić tak, jak Ty. Rozumiem, że nie podcinasz pędów po przekwitnięciu? W tym momencie jeden z moich storczyków jest w pełni kwitnięcia, ale widzę, że zasusza już jedną końcówkę pędu, z którego nic nie wypuścił-zostawić go w spokoju? Zwykle podcinam takie ususzone pędy po kilku miesiącach, bo czytałam, że storczyk czerpie z nich jakieś składniki odżywcze.

Anna
Anna
5 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Dziękuję!

Anna
Anna
5 lat temu

Witaj 🙂
Mam pytanie, być może naiwne-czy 'zwykły’ storczyk z supermarketu może wytworzyć keiki? Dopóki nie zaczęłam czytać o storczykach nigdy się z tym zjawiskiem nie spotkałam, a storczyki są przecież od wielu lat tak popularne w polskich domach. Mam 4 sztuki, każdy już zdążył zakwitnąć ponownie lub wypuścić całkiem nowe pędy, ale keiki nie miałam nigdy, a nie ukrywam, że bardzo bym chciała się spotkać z tym zjawiskiem 🙂 Jestem bardzo zadowolona z moich kwiatów, obecnie kwitną jak szalone, ale ten keiki… 😉
Pozdrawiam!

Ewelina
Ewelina
5 lat temu

Dziękuję bardzo za porady i filmik. Kilka miesięcy temu zauważyłam na swoim storczyku właśnie taką dziwną odnogę I dowiedziawszy się z internet co to takiego postanowiłam poczekać. Dzisiaj właśnie odcięłam dzieciaka i przesadziłam do nowej doniczki. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Ten mój storczyk to chyba dendrobium, niestety nie umiem określić która odmiana. Nie jestem fanką tego kwiatka, jednak jest tojedyna roślina, której nie zabiłam, a ma tak z 6 lat. Zawsze stoi w doniczce z systemem nawadniającym i zwykle nawet nie pamiętam o podlewaniu przez 3 miesiące 🙂 Kiedyś po przeprowadzce postawiłam ją za zasłoną w piwnicy i przypomniałam… Czytaj więcej »

Ewelina
Ewelina
5 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zrobiłam kilka zdjęć, tylko jak je przesłać? Pozdrawiam, Ewelina.

Ewelina
Ewelina
5 lat temu
Odpowiedź do  Ewelina

Wysłałam przez FB 🙂

Marta
Marta
5 lat temu

Obciełam na razie przy jednym pędzie czekam na efekty mam nadzieje że nie zaszkodziłam

Marta
Marta
5 lat temu

Mój storczyk ma dwa pendy to mam obciąć na dwóch czy tylko jednym

Marta
Marta
5 lat temu

Pani pisała o kwiatostanie czyli gdzie mogę obciąć storczyka który już przekwit i ma zielone pendy kwiatowe

Anka
Anka
5 lat temu

Ja nie na temat:) jak wyprostowałaś włosy?:)

trackback

[…] nawilżone” musiałam najpierw wypróbować na sobie zanim je udostępniłam, czy wpis dot. rozmnażania storczyków z keiki – poprzedzony był wieloma pozytywnymi próbami rozmnożenia w ten sposób wielu […]

Mlodytatatrenerems
Mlodytatatrenerems
5 lat temu

W ogóle nie mam ręki do kwiatów choć i tak sie dziwie jeden storczyk stoi juz u nas jakies pół roku i żyje! Super post 🙂

Przemek
Przemek
5 lat temu

Te przepiękne storczyki przy pani urodzie bledną.Aniol.

LolkaPolka
LolkaPolka
5 lat temu

A można odciąć keiki i wsadzić do pojemnika z wodą? Taka uprawa hydroponiczna? Wygodna i czysta ale czy dobra?

Jolka
Jolka
5 lat temu

A jaką muszą mieć keiki wielkość żeby je przesadzać.

Agnieszka/Agumama
5 lat temu

Bardzo lubię storczyki i od dawna myślę o storczykowej rabatce w sypialni.
Znalazłam w Twoim tekście kilka cennych wskazówek np o właściwym podłożu.
Dzięki 🙂

Jacek eM
5 lat temu

Muszę MałejŻonce pokazać, ona mówi, że nie ma ręki do roślin. Czas ją przekonać 😀

Jaglusia
Jaglusia
5 lat temu

Na pewno spróbuję, ponieważ mam storczyka i nie raz mogłabym takie coś zrobić 🙂
Zapraszam na swój blog kulinarny 🙂 https://jaglusia.wordpress.com/

Joanna Giert
Joanna Giert
5 lat temu

Hmm, właśnie coś takiego wypuszcza mój storczyk. Poczekam jak będzie większe i go wsadzę do podloża. Nie chcę czegoś spieprzyć bo to będzie mój pierwszy rozmnożony storczyk. Trafił mi się Twój filmik akuratnie a tak na marginesie to wyjątkowo podpasowała Ci ta pomadka 🙂 Bomba!

Marta Kraszewska (elaine blath)

dzięki, na pewno mi się przyda. 😉 Mam jeszcze inny rodzaj storczyka i chciałabym go rozdzielić. ALe nie bardzo wiem jak, ten wpis w sumie mi trochę pomógł.

trackback

[…] nowych zakupów, gdyż moje storczyki się rozmnażają i po prostu brakuje mi już miejsca. Samodzielnie rozmnożone storczyki np. phalaenopsisy poprzez keiki /dzieci rosnące na matczynej łodydze/ są mocne, zdrowe i nie […]

Kamila Wojnar
Kamila Wojnar
5 lat temu

Całkiem inaczej obchodziłam się ze storczykami. Faktycznie jak z jajkiem. Może to nie tędy droga bo padają mi nagminnie. W naturze nikt im nic nie parzy, jest pełno drobnoustrojów i wilgoci i rosną. Człowiek zbyt chyba chce ingerować w naturę. Niektórzy nawet ziemię prażą do donic…Może właśnie te działania osłabiają rośliny? Nikt nie ma monopolu na uprawę storczyków więc skąd te niektóre kąśliwe uwagi? Skoro Agi wychodzi w taki sposób uprawa to komu to przeszkadza?? Mogę się tylko domyślać… a Ty się nie przejmuj tymi komentarzami bo to śmierdzi na odległość zwyczajną złośliwością. Dla mnie filmik jasny, przystępny i konkretny… Czytaj więcej »

Kasia z zamieszana.com
Kasia z zamieszana.com
5 lat temu

Zazdroszczę umiejętności, ja nie mam „ręki” do kwiatów, większość niestety ginie. Jak do tej pory udało mi się tylko nie zabić szeflery.

kaśka
kaśka
5 lat temu

a czemu w taką brudną doniczkę??? grzyb i pleśń gwarantowane….

Kasia
Kasia
5 lat temu

Keiki maja za małe korzenie i są posadzone w za dużą doniczkę . Poza tym jak można rozmnożyć storczyka z keiki , które już są efektem rozmnażania 1o keiki na storczyku …nie zawsze jest powodem do dumy . Taka ilość świadczy o złej pielęgnacji . no chyba , ze to botaniczny phalaeonopsis equestris lub krzyżówka z nim . Keiki delikatnie wykrecamy z pędu a nie tak ucinamy .

Monika
Monika
5 lat temu

Storczyka nie da się rozmnożyć z keiki,bo keiki to jest właśnie rozmnożenie. Ktoś chciał sobie bloga popisać,a nawet słów dobrać nie potrafi 🙂 I nie obcinamy zielonych pędów nawet,gdy storczyk przekwitnie. To,że roślina się rozmnoży to nie znaczy,że z nią jest wszystko super dobrze,a jeżeli jest to keiki zawsze obciąża roślinę dodatkowo …

Karolina z Healthy7Heaven

A nie niszczymy storczyka poprzez odcinanie tych keików?

Paulina
Paulina
5 lat temu

Podziwiam 🙂 Ja zupełnie nie mam ręki do kwiatów i wszystkie zwyczajnie zabijam ;( Storczyki są piękne, ale u mnie za 100% długo by nie pożyły, a szkoda takich ładnych kwiatów.

Anka
Anka
5 lat temu

masz śliczne paznokcie:) jak o nie dbasz?:)

116
0
Skomentujx
()
x