Udostępnij

Jak pielęgnować storczyki tak aby nam pięknie kwitły i nie zrzucały pąków kwiatowych? Ten problem jest dość częsty szczególnie w okresie zimowym kiedy operuje centralne ogrzewanie i w powietrzu panuje niska wilgotność. Jest to jedna z przyczyn choć nie jedyna zrzucania pąków kwiatowych. W uprawie storczyków chodzi nam przede wszystkim o piękne kwiaty i jeśli Twój storczyk wypuścił pęd kwiatowy na pewno skaczesz z radości. Jednak to dopiero początek bo od puszczenia pędu kwiatowego do rozwoju pełnych kwiatów jeszcze daleka droga, która może być usłana wybojami. Zacznę jednak od samego początku czyli nie od roślin, które puściły pęd kwiatowy w domu ale od tych, które dopiero co zostały zakupione.

Przynosisz więc takiego pięknego, obsypanego mnóstwem kwiatów storczyka do domu, stawiasz w eksponowanym miejscu a on zaczyna zrzucać pąki. No jak to? Załamujesz dłonie. A tak to! Pomijam kwestię kwarantanny, która po przyniesieniu nowej rośliny do domu jest obowiązkowa bo nie o tym ten wpis. Wiele kwitnących roślin i nie tylko storczyków reaguje zrzucaniem pąków na zmianę miejsca, warunków, temperatury, kąta padania światła. I jest to zjawisko normalne choć nieprzyjemne dla nas.

Nie dzieje się tak zawsze ale jeśli storczyk zrzuca jedynie pąki a reszta jest jak najbardziej w porządku nie ma co panikować. Dlatego też okres zimy czy jesieni nie jest najlepszym czasem na zakup nowych roślin. Różnice temperatur mogą powodować szok termiczny, na który rośliny źle reagują. Rozwinięte kwiaty mogą opadać a pączki żółkną i się nie rozwijają. Gorzej jeżeli storczyk wypuścił pęd kwiatowy w domu a pąki opadają.

Jak pielęgnować storczyki aby nie opadały pąki?

Zadbaj o właściwą wilgotność powietrza

To bardzo ważny aspekt często zaniedbywany a przecież storczyki w naturalnych warunkach rosną w bardzo wilgotnej atmosferze pomijając okresowe susze w zależności od miejsca pochodzenia. W naszych domach gdy hula centralne ogrzewanie, powietrze jest bardzo suche i może powodować zrzucanie pąków. W takim przypadku należy tę wilgotność zwiększyć. Świetnym pomysłem jest ulokowanie akwarium w pomieszczeniu, w którym przebywają storczyki. Można je również ustawić na keramzycie, który systematycznie należy spryskiwać. Keramzyt to takie tworzywo, które chłonie wilgoć i oddaje ją atmosferze.

Dzieje się tak dzięki jego wysokiej porowatości. Aby doniczki nie chwiały się na keramzycie można bezpośrednio na nim położyć kratkę i na nią postawić roślinę. Taki sposób zagwarantuje również, że dno doniczki nie będzie bezpośrednio dotykało mokrego keramzytu czego niektóre storczyki nie lubią. Można również wieszać wszelkiego rodzaju nawilżacze na kaloryfery i wietrzyć pomieszczenie uważając przy tym na temperatury panujące na zewnątrz. Można również zamgławiać lub opryskiwać storczyki. Należy jednak działać ostrożnie tzn. spryskiwać rano tak aby do wieczora całkowicie wyschły. Co ważne to absolutnie nie należy spryskiwać kwiatów i pąków.

Nie przelewaj

Przelanym rośliną bardzo łatwo gniją korzenie i w konsekwencji nie są one zdolne do pobierania wody więc paradoksalnie storczyk jest odwodniony. Skutkuje to również zrzucaniem pąków i kwiatów.

Nie przestawiaj, nie przekręcaj

Zmiana kąta padania światła może również skutkować zrzucaniem pąków i kwiatów. Dlatego lepiej nie przestawiać storczyka ani go nie obracać. Wiem, że to trudne bo pewnie chcesz wyeksponować kwitnącego storczyka i ustawić w widocznym miejscu. Jednak takie działanie może mieć katastrofalne skutki. Podobnie ma się sprawa z obracaniem.

Zbyt niska lub wysoka temperatura otoczenia

Gdy storczyk ciepłolubny będzie przebywał w temperaturze niższej niż zalecana dla jego rodzaju a storczyk chłodnolubny w zbyt wysokiej może reagować zrzucaniem pąków.

Zbyt mała ilość światła lub poparzenie słoneczne

Podobnie ma się sprawa ze zbyt małą ilością światła lub odwrotnie – z poparzeniami słonecznymi.

Choroby, szkodniki

Przyczyną opadania pąków i kwiatów mogą być również szkodniki i choroby. Dlatego należy dokładnie obejrzeć roślinę pod tym właśnie kątem.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz już wiedzieć jak pielęgnować storczyki aby nie zrzucały pąków. Wymienione przeze mnie przyczyny są tymi najczęściej występującymi w naszych domach. Aby więc storczyki pięknie kwitły i rozwijały wszystkie kwiaty należy o nie odpowiednio zadbać i zapewnić im właściwe warunki rozwoju w zależności od rodzaju storczyka. Być może dla osób początkujących stanowi to pewne wyzwanie jednak i na to jest rada. Przygotowałam kompleksowy kurs – Storczyki dla początkujących od laika do praktyka, który w sposób łatwy i przyjemny wdroży Cię w arkana sztuki uprawy storczyków. Bo to według mnie jest sztuką aby te piękne rośliny kwitły obficie, zdrowo rosły i się rozmnażały, czego z całego serca Ci życzę.

jak pielegnować storczyki

Zapraszam Cię również do obejrzenia filmu jak pielęgnować storczyki aby nie opadały pąki kwiatowe. Zachęcam Cię również do subskrybcji mojego kanału na YouTube i włączeniu powiadomień aby nie przegapić żadnego z moich filmów.

4
0
Skomentujx