Udostępnij

Pranie dywanów nie należy do moich ulubionych zajęć jednak dla super efektu jestem w stanie poświęcić te kilka chwil w roku.Tym sposobem piorę dywany odkąd pamiętam i efekty są naprawdę rewelacyjne. Do tego to bardzo tania imprezka. Chemiczne środki są drogie, szkodliwe i wcale nie tak skuteczne. Niestety lubię porządek w domu i czystość ale nie przepadam za sprzątaniem. Uff ciężko mi to pogodzić. Motywują mnie jednak znakomite efekty i wcale nie taka ciężka i czasochłonna praca. W domu mam 6 średnich dywanów i  7 pomniejszych. Wypranie tego wszystkiego zajmuje mi ok 2 godzin. Nie jest to więc jakiś astronomicznie długi czas. Polecam obejrzeć film, w którym pokazuję jak przygotować środek piorący i w jaki sposób wyprać swój dywanik. Oczywiście nie zaszkodzi mieć pomocnika. Ja zawsze mogę liczyć na swoją wierną i pracowitą asystentkę.

Czego zatem będziesz potrzebować do prania dywanów

  • 1/4 szklanki sody oczyszczonej
  • 1/4 szklanki octu
  • 2 litry gorącej wody
  • mocna szczotka o twardym włosiu
  • rękawice ochronne
  • miska, wiadro lub jakieś inne naczynie

Do miski wsyp całą sodę oczyszczoną. Wlej do niej wrzącą wodę. Uwaga będzie syczeć i mocno parować! Do tego roztworu wlej ocet. Również będzie ciekawie się zachowywał. Bez obaw, nic złego się nie stanie. Tak właśnie ma być. Przemieszaj roztwór łyżką i gotowe. Możesz przystąpić do prania dywanów.

Pranie dywanów – sposób wykonania

Niby taka banalna rzecz jednak aby właściwie wyprać dywan trochę to objaśnię. Zanim zaczniesz prać dywan dokładnie go odkurz. Szczotkę zanurz w roztworze, nadmiar strząśnij. Szoruj dokładnie cały dywan. Miejsca bardziej zabrudzone, jasne fragmenty możesz namoczyć bardziej. Nie przesadzaj z tym jednak. Zbyt zmoczony dywan odkształca się, zwija i tworzą się na obrzeżach takie nieestetyczne falbanki. Lepiej mocniej potrzeć niż przemoczyć. Do czasu zupełnego wyschnięcia lepiej żeby nikt po nim nie chodził.

W mojej praktyce na tę ilość dywanów, którą posiadam zużywam 6 litrów wody, niepełną szklankę sody oczyszczonej i octu więc sposób ten jest śmiesznie tani.

pranie dywanow

Efekty prania dywanów tym domowym sposobem

Najwspanialsze w tej metodzie jest to, że bez większego wysiłku dywany są dobrze wyczyszczone. Żadna chemia nie umywa się do tego sposobu. Kiedyś stosowałam jakieś detergenty do prania dywanów, cuda, wianki a efekty były byle jakie. Soda z octem świetnie eliminuje nieprzyjemne zapachy, wywabia plamy, podnosi włosie oraz zabija roztocza gnieżdżące się w dywanach. Tego właśnie wymagam od idealnego środka do prania dywanów. Problemem może okazać się sam sposób bo jakby nie było trzeba się trochę namachać ręką. No cóż zawsze pozostaje Ci pralnia dywanów ale przelicz sobie jaki to będzie horrendalny koszt za 1m2 a ile zapłacisz jak samodzielnie się trochę pogimnastykujesz. Jeśli podczas prania dywanów przyjmiesz prawidłową postawę będzie to również pożytek dla Twojego organizmu. Oczywiście wybór należy do Ciebie.

20
0
Skomentujx