Udostępnij

Domowy proszek do prania? Czy w ogóle jest skuteczny i czy samodzielnie można taki przygotować? Otóż tak. I to w bardzo prosty sposób, do tego taki proszek to niesamowita tanizna w porównaniu z tymi kupnymi. Jest to naprawdę rewelacyjny proszek bo z doświadczenia wiem, że sprawuje się zdecydowanie lepiej niż kupne proszki. Co ważne jest bezpieczny tak dla nas jak i dla środowiska. Na moim kanale na YouTube zamieściłam >> film jak przygotować taki domowy proszek do prania krok po kroku.

Składniki na domowy proszek do prania

  • boraks
  • węglan sodu inaczej soda kalcynowa
  • nadwęglan sodu

Jak przygotować domowy proszek do prania

 Wszystkie składniki wymieszaj w równych proporcjach. Np. po 1 szklance każdego składnika. Ja mam szklankę specjalnie dedykowaną do przygotowywania takich różnych dziwactw m.in. tego proszku. Do przygotowania będą potrzebne również rękawice, ponieważ preparaty są żrące i możesz sobie uszkodzić naskórek dłoni. Niezbędny będzie również pojemnik, w którym będziesz przechowywać ten domowy proszek do prania. Ja używam najzwyklejszego szklanego słoika o pojemności 1 litra.  Czynność jest bardzo prosta, wystarczy odmierzyć składniki i dokładnie wymieszać.

Jeżeli chcesz się bawić w dokładne odmierzanie, można to zrobić na wadze, ale tak naprawdę nie ma takiej potrzeby. Taka zwykła szklanka w zupełności wystarczy. Proszek warto wstrząsnąć przed każdorazowym praniem. Tym proszkiem można prać praktycznie wszystkie tkaniny białe czy kolorowe. Ale uważaj na tkaniny z wełny, delikatne czy np. z jedwabiu. Proszek może okazać się zbyt mocny. Niemniej ja piorę swoje wełniane rzeczy w tym proszku, ale daję go połowę mniej niż do prania mocno zabrudzonych ręczników. Podobnie można postąpić przy praniu rzeczy kolorowych jeśli kolor zbyt szybko się spiera.

Jak prać tym domowym proszkiem

Otóż do normalnego prania przy całkowicie zapełnionej pralce daję 5 łyżek proszku. Przy mniejszej ilości prania ilość tę proporcjonalnie zmniejszam. To też jest ważne, więc tutaj nie obejdzie się bez testowania. Musisz sobie indywidualnie ustalić dokładną i odpowiednią ilość proszku. Pralki piorą różnie i mają różną pojemność. Ja podałam ilość 5 łyżek, ponieważ na moją pralkę jest ona idealna.

Czasami oczywiście weryfikuję. Np. gdy piorę mniejszą ilość prania to daję mniejszą ilość łyżek, a gdy piorę większą albo np. bardziej zabrudzone to daję wówczas trochę więcej. Domowy proszek do prania wspaniale działa np. na trudno usuwalne plamy.  Jeżeli plamy są stare, ciężko je usunąć to najpierw należy je namoczyć i dopiero wówczas można pokusić się o wsadzenie takiej odzieży czy tkaniny do pralki.

Kilka ważnych uwag

Pamiętaj również aby proszek oraz składniki do jego sporządzenia trzymać w bezpiecznym, suchym, najlepiej ciemnym miejscu, z dala od dzieci bo są to środki mocno działające.

Ciekawa jestem, czy też używasz takich naturalnych i bezpiecznych alternatyw do kupnych marketowych proszków. Jak sobie radzisz? A może ten przepis Ci pomoże i zmienisz zupełnie system prania. Bo tutaj  nie chodzi tylko o taniość prania, ale o zmiany wokół siebie. Dbajmy o środowisko, szanujmy je i zmieniajmy wokół siebie to, co możemy zmienić. Zaczynając od małych zmian możemy zmienić stan globalnego środowiska. Czystego prania!

domowy proszek do prania

3
0
Skomentujx