Udostępnij

Jak przycinać wrzosy i wrzośce i po co właściwie to robić? No właśnie, po kiego bawić się w przycinanie tych krzewinek, skoro w lesie bez ingerencji tak pięknie sobie rosną? Owszem leśne rosną jednak w ogrodzie zazwyczaj sadzimy różne hybrydy, które świetnie reagują na cięcie. Oczywiście cięcie nie jest konieczne, bez tego zabiegu również będą rosły jednak ich kwitnienie nie będzie tak spektakularne a one same nie będą tak gęste i ładne.

Poniżej mój filmik z instrukcją jak przycinać wrzosy i wrzośce

Dlaczego, kiedy i jak przycinać wrzosy i wrzośce?

Dlaczego więc to przycinanie jest takie super? Otóż

  • kwitnienie jest obfitsze
  • krzewinki nie mają tendencji do łysienia co da się zauważyć u nieprzycinanych egzemplarzy
  • pięknie się zagęszczają tworząc zwarte dywany, doskonała roślina okrywowa
  • można je kształtować według upodobań tworząc np. mini żywopłoty lub rozległe wrzosowiska

Kiedy przycinać wrzosy i wrzośce?

Wrzosy kwitną pod koniec lata i na początku jesieni. Przycinaj je wiosną w kwietniu lub w maju, nie później.

Wrzośce natomiast kwitną bardzo wczesną wiosną, wiosną lub latem. Odmiany kwitnące wiosną przycinaj po kwitnieniu jak kwiaty zaschną, natomiast kwitnące latem – dopiero na wiosnę kolejnego roku na początku marca, najpóźniej w kwietniu aby rośliny zdążyły zawiązać pąki kwiatowe. Nie tnie się ich wcześniej gdyż przekwitłe kwiatostany stanowią ochronę przed mrozami.

Młode krzewinki przycina się mocniej aby pobudzić je do rozkrzewiania, natomiast starsze egzemplarze nie potrzebują aż tak drastycznego traktowania.

jak przycinać wrzosy

Jak przycinać wrzosy i wrzośce?

Technika przycinania nie jest bez znaczenia, szczególnie jeśli posiadasz rozległe wrzosowiska. Osobiście w tym celu wykorzystuję akumulatorowe nożyce, które używam do podcinania bukszpanów. Sprawdzają się wyśmienicie. Szybko, sprawnie i nie muszę poświęcać temu zajęciu połowy dnia jak wcześniej gdy przycinałam zwykłym sekatorem. Z resztą w moim przypadku taka maszyna to mus. Kocham bukszpany w kształcie kuli, lub przynajmniej zbliżonym do kuli. Mam ich sporo i to całkiem duże okazy a cięcie nożyczkami czy sekatorem to istna udręka i męczarnia dla dłoni.

jak przycinać wrzosyRośliny przycinaj ok 1/3 ich wysokości, zazwyczaj są to przekwitłe kwiatostany. Nie martw się jeśli pod kwiatostanami roślina jest sucha. Gdy tylko otrzyma dostęp do światła szybko się zazieleni i zagęści. Dotyczy to przede wszystkim wrzosów, które później od wrzośców wznawiają wegetację po zimie.

Zatem już wiesz jak przycinać wrzosy i wrzośce i po co to robić. W sumie to są jedyne czynności zabiegowe przy tych roślinach. Osobiście nic poza tym z nimi nie robię, nie nawożę, nie kombinuję ale u mnie mają naturalnie kwaśne podłoże, chociaż wrzośce nadają się nawet do uprawy na podłożu nieco zasadowym.

Bardzo lubię swoje wrzosowe kąty w ogrodzie. Być może z racji tego, że uwielbiam las i wszystko co jest z nim związane. Lubię również zapach lasu a wrzosowate pozwalają go doświadczać w ogrodowych warunkach a szczególnie podczas przycinania. Jeśli masz więc wrzosowe piękności w swoim ogrodzie i jeszcze ich nie przycinałeś to się pospiesz bo dla większości z nich to już ostatni dzwonek!

Jeżeli pragniesz aby Twoje hortensje zachwycały, zdrowo rosły i obficie kwitły polecam gorąco mój poradnik na temat uprawy hortensji – Hortensje bez tajemnic.

jak przycinać wrzosy

20
0
Skomentujx