Magnolia purpurowa /liliflora/ Nigra to odmiana, która nadaje się nawet do niewielkich ogrodów a to z tego względu, że jest to wolnorosnący krzew, który osiąga docelową wysokość ok 2-3m. Magnolie to zazwyczaj drzewa osiągające pokaźne rozmiary i w małych ogrodach nie ma po prostu na nie miejsca. Jednak w takim przypadku wcale nie musisz rezygnować z posiadania magnolii. Moja magnolia, która jest bohaterką poniżej zamieszczonego filmu ma ok 8-9 lat a jej maksymalna wysokość to ok 2 m. Polecam ją również z tego powodu, iż jest to roślina zdrowa, odporna na choroby a nawet mróz do 30 stopni C. /z wyjątkiem młodych okazów/. Nie rozpisuję się na temat jej walorów ozdobnych gdyż jest to kwestia bezdyskusyjna. Urokowi jej przepięknych kwiatów po prostu nikt się nie oprze.
Magnolia purpurowa „Nigra” – stanowisko uprawy
Najpiękniej magnolia purpurowa kwitnie na stanowiskach słonecznych i półsłonecznych, osłoniętych od wiatrów. Podłoże powinno mieć odczyn kwaśny lub lekko kwaśny. W zasadowej glebie magnolii żółkną liście i może nie zakwitać. Posiada płytki system korzeniowy i posadzona w zasadowym podłożu ma trudności z pobieraniem składników odżywczych. Jeśli w swoim ogrodzie posiadasz zasadowe pH gleby, koniecznie musisz ją zakwasić np. ściółkując igliwiem, szyszkami lub korą. Można również użyć nawozu specjalnie przeznaczonego pod magnolie. Oczywiście najlepszy jest ten naturalny. W moim ogrodzie odczyn gleby jest kwaśny, do tego magnolia rośnie w towarzystwie roślin iglastych oraz wrzośców co niejako stwarza dla niej bardzo korzystne warunki kwitnienia i rozwoju. Być może dlatego nie mam z nią żadnych problemów. Gleba powinna być również lekka i przepuszczalna. Jej płytki system korzeniowy nie znosi gleb podmokłych i wysokiego poziomu wód gruntowych, ponieważ będzie gnił. Wspaniale prezentuje się posadzona jako soliter czy na tle zielonych drzew co stanowi interesujący kontrast. Ciekawie również wyglądają w grupie. Są niskie, niezbyt szerokie więc można sobie pozwolić na takie szaleństwa co byłoby niemożliwym w przypadku wysokich magnolii.
Magnolia purpurowa „Nigra”- wymagania wodne
Jak już wspomniałam magnolia purpurowa nie znosi gleb podmokłych co nie oznacza, że nie należy jej podlewać. Młode okazy podlewamy częściej natomiast te starsze umiarkowanie. W czasie suszy i upałów jednak nie zapomnij jej nawadniać bo liście zaczną usychać i roślina może zginąć a szczególnie młodsze egzemplarze. Przy podlewaniu pamiętaj aby nie moczyć jej liści gdyż może spowodować to wystąpienie chorób grzybowych.
Kwitnienie i zapach magnolii purpurowej „Nigra”
Kwiaty magnolii purpurowej są niezwykle dekoracyjne. Kolor pąków to piękny odcień purpury, natomiast rozwinięte płatki kwiatów posiadają barwę lekko różową. Zakwita już w kwietniu przed rozwinięciem liści. Kwitnie nawet do czerwca czyli stosunkowo długo jak na przedstawicielkę magnolii. Ponawia swoje kwitnienie na przełomie lipca i sierpnia jednak nie jest ono już tak spektakularne jak wiosenne. Co ciekawe kwiaty tej odmiany pięknie pachną a dotyczy to szczególnie okazów posadzonych w słonecznym miejscu.
Szkodniki magnolii purpurowej „Nigra”
Mimo, że jest to odmiana bardzo zdrowa i odporna w niewłaściwych warunkach mogą ją atakować szkodniki oraz choroby grzybowe. Czasem mogą pojawić się przędziorki oraz mszyce. Liście wówczas zwijają się i zasychają a przy inwazji przędziorków na ich spodniej stronie widoczne są pajęczyny. W wilgotne wiosny kwiaty stanowią przysmak dla ślimaków. Kwiaty mojej magnolii dopóki wokół nie zarosły iglaki często były przez nie podjadane. Jednak odkąd prawie całe podłoże pod nią zajął wrzosiec jakoś odpuściły. Jeżeli chodzi natomiast o choroby grzybowe ważnym jest aby podczas podlewania nie moczyć liści o czym już wspominałam. Jeśli magnolia purpurowa ma zapewnione odpowiednie warunki praktycznie nie choruje. Mój egzemplarz nie miewa nieproszonych gości i żadna choroba grzybowa jeszcze jej nie dotknęła. Zdarza się jednak czasem przy zbyt dużej wilgotności powietrza, że jej kwiaty mogą gnić. Na szczęście nie pamiętam aż tak deszczowej wiosny. W tym roku pogoda jest całkiem przyjazna dla magnolii jednak ze względu na suszę muszę ją częściej podlewać aby nie zrzucała pąków a kwiaty zbyt szybko nie przekwitały.
Mrozoodporność magnolii purpurowej
Nigra jest dość mocno odporna na mrozy. Jednak należy pamiętać, że nie dotyczy to młodych okazów tak do ok 3 roku. Młodzież należy bezwzględnie zabezpieczać na zimę. Swojej już nie ochraniam ale jak była młodsza, usypywałam na niej kopczyk z liści i dodatkowo okręcałam agrowłókniną. To stanowiło wyśmienitą kołderkę pod którą roślina bezpiecznie zimowała. Obecnie już jej nie zabezpieczam jednak jest ona dość skutecznie chroniona przez posadzone wokół niej drzewa i krzewy. Zakwita przepięknie co roku.
Cięcie i przesadzanie magnolii purpurowej „Nigra”
Magnolie nie znoszą cięcia i przesadzanie. Wycina się jedynie gałęzie martwe, uszkodzone, połamane, przemarznięte czy jeśli jest taka konieczność – deformujące pokrój rośliny. Głęboko się natomiast zastanów nad stanowiskiem, na którym posadzisz magnolię purpurową „Nigra” ponieważ nie toleruje ona przesadzania. Po przesadzeniu może nie zakwitnąć przez wiele lat, chorować albo całkowicie zginąć. Dotyczy to w sumie każdej odmiany magnolii.
Rozmnażanie magnolii purpurowej „Nigra”
Najłatwiejszy i najbardziej skuteczny sposób to pobieranie sadzonek półzdrewniałych w lipcu i ukorzenianie w doniczce z mieszaniną ziemi i torfu. Nie polecam rozmnażania z nasion gdyż takie rośliny zakwitają stosunkowo późno.
Zachęcam Cię bardzo gorąco do sprezentowania sobie tej ciekawej odmiany magnolii tym bardziej, że świetnie nadaje się nawet do niewielkich ogrodów. Jeśli będziesz o nią dbać z godnie z tym co Ci przekazałam, ona odwdzięczy się cudownym, corocznym kwitnieniem. Z racji tego, że rośnie powoli, nie trzeba jej przycinać jak np. ekspansywną forsycję, jest to roślina praktycznie bezobsługowa. Na dzień dzisiejszy nie robię absolutnie nic ze swoją magnolią, podrzucę jej czasem /jak nie zapomnę/ kompostu lub obornika i to by było na tyle jeśli chodzi o jej pielęgnację.Najważniejsza jest w tym przypadku posiadana wiedza aby niepotrzebnymi zabiegami nie osłabić a nawet nie zamordować rośliny.