Reanimacja storczyka bez korzeni a dokładniej jej powodzenie zależy w głównej mierze od stanu rośliny. Na wstępie muszę Cię przestrzec. Jeżeli chcesz uratować całkowicie martwego storczyka to lepiej daj sobie spokój. Trupa się nie wskrzesi. Jeszcze nikomu się to nie udało i nie myśl, że będziesz pierwszy bo to walka z wiatrakami. Aby reanimacja storczyka miała jakikolwiek sens coś w nim musi żyć.
Może to być liść, korzeń w podłożu czy korzeń powietrzny. Jeden z tych elementów musi wykazywać oznaki życia. W tym artykule podpowiem Ci jak reanimować storczyka bez korzeni. Moim materiałem poglądowym jest storczyk, któremu zgnił cały system korzeniowy w podłożu. Jednak posiada zdrowe korzenie powietrzne i liście. Niestety nie dysponowałam gorzej zachowanym egzemplarzem ale nie martw się. Wszystko szczegółowo wyjaśniam w dalszej części artykułu.
Istnieje wiele metod reanimacji storczyków. Storczyka, który posiada jakikolwiek korzonek możliwy do umieszczenia w podłożu, reanimuję w keramzycie z bardzo dobrymi rezultatami. Jednak jeżeli roślina nie posiada korzeni albo posiada kilka korzeni powietrznych taka reanimacja jest niemożliwa. Dlatego wpadłam na pomysł reanimacji storczyków w takim stanie w wodzie.
Jak przeprowadzić reanimację storczyka bez korzeni
- wyciągnij roślinę z podłoża
- dokładnie przesusz system korzeniowy
- ostrym sekatorem wytnij wszystkie wyschnięte i martwe korzenie
- jeżeli storczyk posiada korzenie powietrzne umieść je w przezroczystym naczyniu
- nalej wody do naczynia tak aby końcówki korzeni były lekko zanurzone
- jeżeli storczyk nie posiada żadnych korzeni powietrznych, umieść go nad wodą ale w taki sposób aby nie dotykał jej bezpośrednio
- co najmniej raz w tygodniu wymieniaj wodę na świeżą
- możesz również zraszać liście storczyka ale pamiętaj aby robić to rano ponieważ do wieczora muszą zupełnie wyschnąć
Po ok. miesiącu powinny pojawić się zalążki nowych korzeni. Nie martw się jeśli nie dzieje się to zbyt szybko. Roślina musi skumulować wszystkie siły aby wypuścić nowe korzenie i się zregenerować. Nie ponaglaj jej. Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Storczyk to czuje. W umiejętności porozumiewania się z roślinami tkwi cała tajemnica ich uprawy. Tego nie da się zbadać, dotknąć. To można tylko poczuć gdy obcuje się z roślinami. Nie każdy jednak ma takie zdolności. Jeśli tego nie czujesz nie jesteś skazany na porażkę ale będzie Ci trudniej. Z biegiem czasu być może otworzy się przed Tobą brama do tego tajemniczego świata roślin. Jeśli tego naprawdę chcesz, bądź wytrwały i cierpliwy, respektuj ich wymagania, obserwuj i reaguj gdy coś złego się dzieje. One nie pozostaną obojętne na takie sygnały.
Pamiętaj również aby do reanimacji storczyka użyć miękkiej wody. Może to być woda
- destylowana
- demineralizowana
- przefitrowana przez filtr RO /odwróconej osmozy/ lub zwykły czajnikowy
- czysta deszczówka
Nie polecam zwykłej kranowej wody, chyba że jest miękka, dobrej jakości.
Jeżeli chcesz się pozbyć raz na zawsze problemów z uprawą storczyków, przyjrzyj się bliżej mojemu kursowi – Storczyki dla początkujących od laika do praktyka. Zawarłam w nim absolutnie wszystko co należy wiedzieć o ich pielęgnacji aby przynosiła efekty w postaci zdrowego wzrostu, częstego i obfitego kwitnienia. Możesz również pobrać 1 bezpłatny rozdział.
Aby dokładniej zobrazować reanimację storczyka bez korzeni, na swoim kanale YouTube udostępniłam film. Gorąco zachęcam Cię do subskrypcji mojego kanału. Będziesz wówczas na bieżąco ze wszystkimi moim filmami. Pochwal się również w komentarzu jak sprawdziła się ta metoda u Ciebie.
Proszę podpowiedzieć co robić dalej z liściem storczyka,którego końcówkę zanurzyłam w wodzie i obecnie wypuścily cieniutkie niteczki .Czy to ą już zalążki korzonkow i co dalej mam zrobić.
Samą końcówkę liścia Pani zanurzyła?
Witam. Od paru dni reanimuję storczyka korzystając z Pani metody. Ponieważ przez wiele tygodni część korzeni powietrznych jest cały czas zanurzona w wodzie to nie spowoduje to gnicia tych korzeni? W doniczce od częstego podlewania tak się przecież dzieje.
Druga sprawa dotyczy twardości wody. U mnie jest twarda, czyli muszę zmienić ją w naczyniu na miękką?
Witam, zanurzamy tylko końcówki korzeni nie całe. należy obserwować roślinę i jeśli korzenie będą gniły trzeba je wyciągnąć z wody. Wodę trzeba często wymieniać i musi być ona miękka tak jak w przypadku podlewania.
Dziękuję za odpowiedź. Chciałbym się jeszcze upewnić, czy wystarczy wymiana wody raz na tydzień? Po jakim czasie, jak wszystko dobrze pójdzie można spodziewać się zalążków korzeni powietrznych? Pozdrawiam
Może być raz na tydzień chociaż lepszą opcją byłoby 2 razy w tygodniu. Kiedy pokażą się zalążki korzeni zależy od wielu czynników i trudno jednoznacznie odpowiedzieć.
Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Dzień dobry , czy takiego storczyka ” nad wodą” ustawić w nasłonecznionym miejscu , czy cieniu ? Pozdrawiam serdecznie
w którym momencie można wsadzić takiego reanimowanego storczyka do podłoża? Mój zaczął wypuszczać mini korzonki które są jeszcze cienkie zielone i niedługo rozwinie pierwszego liścia
Jak ma dość duże korzenie. Mini korzonki to za mało.
Dzień dobry, reanimowałam storczyka wg tej metody – wypuścił nowy listek i są dwa zalążki korzeni. Niestety, największy korzeń powietrzny, który jest w wodzie, chyba zaczął gnić (zaczerniła się końcówka). Pozostałe dwa powietrzne są uschnięte, więc tylko ten pobiera wodę. Co robić? Dalej trzymać w wodzie, aż nowe korzenie zupełnie wyrosną?
Mam pytanie do specjalisty jeśli mój storczyk ma suchy stożek wzrostu (liście ok,korzenie mocne ,zdrowe) ma szansę aby przeżył?
Tak, za jakiś czas wypuści z boku nowy stożek wzrostu. Jeden z moich storczyków tak właśnie ostatnio zrobił.