Udostępnij

Zastanawiasz się czasem czy Twój pies domowy wiedzie szczęśliwe i dobre życie?  Jeśli zależy Ci na tym to pewnie tak ale być może nie zdajesz sobie sprawy jakie kolosalne błędy możesz popełniać w aspekcie jego żywienia. Sprawa jest o tyle poważna, że żywienie pupilów domowych nie tylko psów, jest obecnie przejęte przez ogromne koncerny a jak wiadomo koncernom nigdy nie chodzi o dobro tylko o czysty zysk. Liczy się kasa, kasa i jeszcze raz kasa.

Skoro tak jest to podobnie jak w przypadku żywienia ludzi pokarmy serwowane naszym milusińskim muszą być wytworzone po niskiej cenie. Jak wiadomo wiąże się to z upychaniem czego tylko się da do karm. Zdaję sobie sprawę, że jest to bardzo wygodna forma odżywiania. Sama mam pieska i ten problem nie jest mi obcy. Ponad to zauważyłam, że bardzo ciężko jest odzwyczaić psa od jedzenia gotowego żarła. Przypuszczam, że dodawane są do niego jakieś substancje uzależniające.

Uwielbiam psy. Są towarzyszami najlepszymi pod słońcem. Wiernymi, bezinteresownymi, bezgranicznie oddanymi i niezwykle mądrymi stworzeniami. Wystarczy spojrzeć psu głęboko w oczy a widać, że wiele rozumie. Za tyle dobrego co one mogą nam dać należy im się odrobina zainteresowania. Dlatego ten wpis znalazł się na moim blogu.

Najgorsze co człowiek może psu domowemu uczynić to skrzywić jego psychikę poprzez nieodpowiednie wychowanie. Pies jako istota szybko ucząca się nabiera cech swojego właściciela i może nawet stwarzać zagrożenia dla otoczenia. Wykraczam jednak poza temat ale już wracam do sedna.

pies domowy

System trawienny psa domowego jest inny niż u człowieka

I to jest podstawa, o której trzeba pamiętać.  Pewnie wszyscy wiedzą, że pies domowy pochodzi od wilka. Żaden szanujący się wilk nie pożera karmy przetworzonej, gotowanej itp. Podstawą jego żywienia jest surowizna! Czasem skubnie trochę jagód, owoców, orzechów, nasion, trawy, co akurat znajdzie. Tylko w taki sposób może dostarczyć organizmowi niezbędnych elementów do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Żywiąc swojego psa domowego wyłącznie kupną karmą tak naprawdę pozbawiasz go wielu niezbędnych składników odżywczych, narażając przy tym na ich niedobory co jak wiadomo prowadzi do wielu chorób w tym i nowotworów.

Coraz częściej słyszy się o chorobach psów. Lecznice weterynaryjne pękają w szwach. Nagminne stają się wszelkie raki, które potrafią szybko rozprawić się z pupilem. Jeszcze kilkanaście lat temu było to nie do pomyślenia ale gotowe karmy również nie były znane. Jak zwykle moda na nie przywędrowała zza oceanu z resztą jak na wszystko co zdrowe nie jest. Daliśmy się ogłupić kolorowym reklamom i umiejętnie przygotowanym hasłom, które doskonale manipulują naszymi umysłami. Aby tylko kupić, kupić, kupić…

Tradycyjna karma dla psów domowych składa się głównie z:

 • wypełniaczy takich jak np. biała mąka, biały ryż, produkty uboczne pszenicy /wszystko rafinowane oczywiście bo taniej/
 • substancji chemicznych
 • konserwantów

tym samym pozbawiona jest żywych substancji odżywczych znajdujących się w świeżej, surowej żywności.

No cóż ja również dałam się omamić ale to w głównej mierze z czystego lenistwa bo karmienie z puszki czy wsypanie suchej karmy to chwila. Nie jest to żadne tłumaczenie. Jednak skoro zrobiłam totalne przemeblowanie w swoim własnym życiu, musiałam poprzestawiać te klocki również u mojego ukochanego psa domowego.

pies domowy

Jaka powinna być zatem dieta pupila?

Przede wszystkim musi się składać głównie z białka i tłuszczu. Węglowodany powinny być dostarczane jedynie ze świeżych i surowych warzyw i owoców. Przetworzone węglowodany a tym bardziej pochodzące z rafinowanych produktów nie są przez organizm psa przyswajane. Nie wszystkie warzywa i owoce Twój pies może jednak jeść.

Wykluczone z psiej diety powinny być:

 • awokado
 • winogrona
 • niedojrzałe pomidory
 • rabarbar
 • szczypiorek
 • cebula
 • rodzynki
 • czosnek
 • grzyby
 • surowe i zielone ziemniaki ze względu na zawartość trującej solaniny
 • niektóre orzechy takie jak włoskie, brazylijskie czy pistacjowe często bywają zanieczyszczone pleśnią  Aspergillus. Poziomy zanieczyszczenia są bezpieczne dla ludzi jednak psy są bardzo na nie wrażliwe. Powikłaniami po zjedzeniu takich orzechów może być zapalenie żołądka czy jelit
 • orzechy macadamia
 • pestki owoców i nasion
 • czekolada
 • lody i inne słodycze

Psy są również bardzo wrażliwe na pestycydy.

Jeśli Twój pies ma zwyczaj konsumowania odchodów…

Nie ma w tym nic nienaturalnego. Zwierzak prawdopodobnie potrzebuje enzymów i probiotyków w które bogate są odchody. Pewnie karmiony jest sklepową, wysokoprzetworzoną karmą, która mu po prostu ich nie dostarcza.  W takim przypadku należy zrewidować dietę psa domowego i włączyć do niej naturalny jogurt czy kefir bogaty w laktobakterie.

Zamiast czekolady natomiast daj mu surową kość do pogryzienia, kawałek jabłka czy marchewki. Moja sunia uwielbia brokuły, chociaż nie całkiem surowe, tylko lekko zblanszowane. Nie pogardzi też marchewką, kawałkiem banana czy orzechem laskowym. Natomiast nie za bardzo przepada za surowymi kośćmi. No cóż, przyzwyczajam ją powoli…

Dieta psa tak samo jak u człowieka ma niebagatelny wpływ na jego zdrowie i jakość życia. Na szczęście zapewnienie mu właściwego odżywiania nie jest takie trudne.

pies domowy

Jeśli dotychczas Twój pies domowy był żywiony wyłącznie kupną karmą a chcesz mu zmienić dietę, rób to stopniowo!

Jego system potrzebuje czasu aby się dostosować. Oprócz korzyści w postaci zdrowia psa, również zaoszczędzisz. Wystarczy jak podasz mu surowe odpady mięsne, surowe warzywa czy nawet pulpę owocową i warzywną pozostałą po produkcji soków. Od czasu do czasu podrzuć mu do miseczki dobre, surowe jajko, pestki dyni przeciwpasożytniczo czy dodaj do jogurtu zmielone siemię lniane aby dostarczyć mu niezbędnych kwasów omega 3 dla zachowania sprawnego serca. To jest naprawdę niewiele a zaoszczędzisz psu niepotrzebnego cierpienia za co będzie Ci bardzo wdzięczny.

Zyskasz zadowolone i szczęśliwe zwierzę oraz zmniejszysz wizyty u weterynarza. Jest o co walczyć!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

25
0
Skomentujx