Udostępnij

Jak przesadzić phalaenopsisa aby roślinka tego nie odchorowała i świetnie po zabiegu się miała? Otóż jeśli właściwie przeprowadzisz tę czynność tylko się przysłużysz roślince. W przeciwnym wypadku możesz ją nawet zabić. Phalaenopsisy są niełatwe do przesadzania ponieważ mają mięsiste i kruche korzenie, które bardzo łatwo uszkodzić, a to już otwarte wrota dla wszelkich grzybów, wirusów czy bakterii. Zachęcam Cię do obejrzenia mojego filmu jak przesadzam phalaenopsisa. Ten sposób gwarantuje mi 100% powodzenie. Rośliny nie chorują, szybko rosną, pięknie i bardzo długo kwitną. Wyobraź sobie, że ten okaz z filmu kwitł mi nieprzerwanie aż 3 lata! Dokładnie. Nie miałam jak go nawet przesadzić bo wiadomo, że w czasie kwitnienia lepiej nie ruszać storczyka. Mimo to, korzenie i liście były jędrne i zdrowe. Aby być na bieżąco z moimi nowymi filmami zasubskrybuj mój kanał na YouTubie.

Dlaczego należy przesadzać phalaenopsisa?

Z biegiem czasu, podłoże zaczyna się rozkładać w związku z czym istnieje większe prawdopodobieństwo przypałętania się do naszej roślinki choroby grzybowej a tego przecież nie chcemy. Jednak to nie jedyna przyczyna. W podłożu gromadzą się sole mineralne z nawozów czy z twardej, kranowej wody. Utrudniają one przyswajanie składników pokarmowych przez storczyka. Jeżeli zatem podlewasz swojego storczyka twardą, kranową wodą należy go przesadzać 1 raz w roku. Natomiast jeśli podlewasz wodą miękką wystarczy raz na 2 lata a nawet 3. W przypadku mojego falka trzyletni okres przebywania w tym samym podłożu wcale mu nie zaszkodził. Jednak podlewałam go wodą miękką. Wyobraź sobie, że po przesadzeniu widzę, że ten egzemplarz ponownie wypuszcza nowy pęd kwiatowy. Wbiłam się więc cudem w okres, w którym nie kwitł. Naprawdę, niesamowita roślina. Dodatkowo wypuszcza 2 keiki więc bardzo się cieszę, że ten niezwykle żywotny egzemplarz się rozmnoży.

Jak przesadzić phalaenopsisa?

  • Pamiętaj aby przed przesadzeniem, storczyk miał suchy system korzeniowy.
  • Wyjmij delikatnie storczyka z doniczki.
  • Usuń dokładnie stare podłoże /ja wspomagam się długim, cienkim i sztywnym patyczkiem/.
  • Obetnij martwe, suche korzenie. Obcinaj tylko do martwej części. Absolutnie nie ruszaj żywych korzeni!! Rozpoznasz je po tym, że są twarde i jędrne. Martwe natomiast są suche i pozbawione jędrnego środka.
  • Przygotuj odpowiednią doniczkę, jeśli była już używana – umyj ją.
  • Dopasuj roślinę do doniczki.
  • Trzymając storczyka w powietrzu dosypuj podłoża tak aby w doniczce było luźno, muszą być zachowane przestrzenie powietrzne między korzeniami.
  • Ja używam podłoża do storczyków wymieszanego z keramzytem. Taka mieszanka idealnie sprawdza się w mojej uprawie.
  • Po przesadzeniu nie podlewaj rośliny ok 3-4 dni. Potem nawodnij ją zgodnie z tym artykułem – Podlewanie storczyków – sztuka czy nauka? 

jak przesadzić phalaenopsisa

Dlaczego tak ważnym jest aby nie podlewać storczyka przed i po przesadzeniu?

Otóż podczas przesadzania można uszkodzić żywe korzenie. Jeżeli są one wilgotne bardzo łatwo mogą zaatakować je wszelkie patogeny a w szczególności grzyby preferujące wilgotne stanowiska. Niektórzy zasypują obcięte korzenie cynamonem ale jeśli nie uszkodzić żadnego nie ma takiej potrzeby. Przyznam się, że w całej mojej przygodzie ze storczykami nigdy nie używałam cynamonu i nic się moim roślinkom złego nie działo.  Wspominam o tym gdyż jeśli przez nieuwagę uszkodzisz korzeń i jeśli masz obawy zasyp go po prostu cynamonem.

Po przeczytaniu tego artykułu i obejrzeniu załączonego filmu problem jak przesadzić phalaenopsisa nie będzie Cię już nigdy zadręczał. Jeśli jednak masz w związku z tym zagadnieniem pytania, śmiało pytaj w komentarzach.

Pobierz mój darmowy poradnik – Co musisz wiedzieć aby uprawiać storczyki

[su_row][su_column size=”1/2″ center=”no” class=””][/su_column]

[su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]

[/su_column] [/su_row]

0
Skomentujx