Udostępnij

Jak przesadzić storczyka miltonię ale tak żeby tego nie odchorowała? Otóż jest to banalnie prosta sprawa, no może przesadziłam. Trochę precyzji i dokładności jednak się przyda. Moim zdaniem przesadzanie miltonii i tak jest o niebo łatwiejsze niż phalaenopsisa, który posiada bardzo kruche i delikatne korzenie. Przy nim to się trzeba nagimnastykować. Miltonia również ma delikatne korzenie jednak są one drobniejsze i nie tak sztywne. Jeżeli masz wątpliwości jak przesadzić storczyka miltonię, obejrzyj mój film w którym krok po kroku pokazuje cały proces.

Po co w ogóle przesadzać storczyki?

Nasze roślinki w domowych, w sumie sztucznych warunkach nie mają możliwości czerpania składników odżywczych jak w naturze. Z biegiem czasu każde podłoże się wyjaławia. Do tego podlewanie ich twardą, kranową wodą powoduje osadzanie się w podłożu i na korzeniach osadu wapiennego co zaburza proces poboru składników pokarmowych. Dlatego też radzę podlewać swoje storczyki miękką wodą czy to deszczówką, jeśli mieszkasz w czystych rejonach, czy wodą zmiękczoną filtrem. No chyba, że masz tak super miękką wodę w kranie z czym spotykałam się w rejonach górskich.

Jeśli zatem podlewasz swoje storczyki twardą wodą kranową i chcesz aby prawidłowo funkcjonowały musisz je przesadzać w nowe podłoże 1 raz do roku. Natomiast jeśli podlewasz je wodą miękką – wystarczy raz na 2 lata.

Czasem podłoże może również ulec procesom gnilnym. Tak było w przypadku mojej miltonii, której od kupna nie przesadzałam i podłoże zaczęło wydzielać nieprzyjemny zapach. To również jest sygnał, że coś niedobrego dzieje się z podłożem i należy wymienić je na świeże.

Jak przesadzić storczyka miltonię

  • Zanim zabierzesz się do pracy sprawdź czy roślinka ma sucho. Lepiej nie przesadzać jej na mokro, ponieważ istnieje ryzyko podłapania przez nią jakiejś choroby grzybowej a tego przecież nie chcesz. Niektórzy praktykują moczenie rośliny przed wysadzeniem jej w nowe podłoże ale ja tak nie robię i dzięki temu cieszę się 100% przeżywalnością storczyków po takim zabiegu.
  • Przygotuj sobie specjalne podłoże do storczyków / może być złożone z kory/, keramzyt, odpowiednią wielkościowo doniczkę tzn. nie może być zbyt duża ani zbyt mała.  Pomocny może okazać się cienki patyczek.
  • Wyjmij delikatnie roślinę z doniczki. Pozbaw ją całego podłoża. Możesz się wspomóc patyczkiem. Działaj tak aby nie uszkodzić korzeni.
  • Jeśli miltonia jest już oczyszczona, dopasuj ją do doniczki.
  • Trzymaj roślinę w powietrzu i partiami dosypuj świeżego podłoża wymieszanego z keramzytem. Nie ugniataj. Powinna luźno trzymać się w podłożu. Pod wpływem wody, podłoże samodzielnie osiądzie. Z czasem roślinka się ukorzeni i będzie stabilniejsza.
  • Po tym zabiegu, podlej ją za kilka dni. Nie martw się, nic się jej nie stanie.

Jak widzisz nie jest to jakiś skomplikowany zabieg, niemniej przeprowadzony nieumiejętnie może zabić storczyka. Zatem mam nadzieję, że już wiesz jak przesadzić storczyka miltonię a jeśli nadal masz jakieś wątpliwości w tym zakresie śmiało pytaj w komentarzach.

jak przesadzić storczyka

A tak kwitnie miltonia. Jej kwiaty wyglądają jak przerośnięte bratki.

Pobierz mój darmowy poradnik

[su_row][su_column size=”1/2″ center=”no” class=””][/su_column]

[su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]

[/su_column] [/su_row]

2
0
Skomentujx