Udostępnij

Jak uprawiać fuksję zwana również ułanką aby nie szarpała nam nerwów? Uprawa fuksji to pewne wyzwanie ale nie martw się, zdradzę Ci swoje sposoby jak ujarzmiłam tę kapryśną księżniczkę. Fuksja to przepiękna roślina, którą w naszym polskim klimacie można uprawiać jako balkonowo-tarasową. Ta ślicznotka kojarzy mi się z bogactwem, luksusem i elegancją z tegoż względu, że często była wykorzystywana jak i jest nadal, do zdobienia pałaców, dworków i rezydencji. Często widuję ją jako tło rozmów „ważnych” światowych polityków.  Nic w tym dziwnego. Od wieków była ulubienicą arystokracji.

W artykule podpowiem Ci jak uprawiać fuksję, w jaki sposób ją rozmnożyć, jak przechowywać zimą i z jakimi szkodnikami możesz mieć do czynienia. Fuksje uprawiam odkąd pamiętam więc tę kwestię mam doskonale opanowaną pod kątem praktyki. Na moim kanale na YouTube możesz obejrzeć również film, w którym zdradzam swoje sposoby uprawy fuksji.

jak uprawiać fuksję

Najlepsze stanowisko dla fuksji

Najważniejszą kwestią w uprawie fuksji, z resztą tak jak i każdej innej rośliny jest stanowisko. Fuksja nie znosi pełnego nasłonecznienia. Szczególnie w upalne dni. Lubi światło rozproszone, półcień. Zupełne zacienienie również nie jest dobrym wyjściem, chociaż i na północnej wystawie udawały mi się fuksje zwisające.

Jednak ich kwitnienie nie było tak spektakularne jak tych, które rosły w półcieniu. Wymagają również stanowisk zacisznych, osłoniętych od wiatru. Dotyczy to w głównej mierze ułanki prowadzonej na nóżce. Porywiste wiatry mogą połamać roślinę a prowadzenie w ten sposób fuksji wymaga czasu, nawet kilku lat więc straty mogą być dotkliwe. Nie lubią one również być moczone przez deszcze. Często łapią wówczas choroby grzybowe jak mączniak, rdza, szara pleśń czy czarna plamistość liści.

Jakie zastosować podłoże dla fuksji

Ułanka wymaga gleby żyznej ale przepuszczalnej ponieważ nie znosi nadmiaru wilgoci w korzeniach! Wówczas łapie różne choroby grzybowe. Nie należy jej również przesuszać. Przesuszona roślina błyskawicznie traci turgor /stan napięcia liści/ i jest to znak, że należy ją natychmiast nawodnić. Lepiej jednak nie dopuszczać do takiego stanu bo osłabia to kwiat. Fuksja musi mieć glebę stale lekko wilgotną jednak woda nie może zalegać w podstawce gdyż sprzyja do gniciu i rozwojowi chorób grzybowych. Utrzymaniu korzeni w dobrym stanie sprzyja przepuszczalne i żyzne podłoże oraz właściwe podlewanie.

Jak rozmnażać fuksje

Fuksję bardzo łatwo samodzielnie rozmnożyć. Wystarczy uszczknąć sadzonkę /ok 10 cm/z dorodnego pędu, pamiętając aby pozbawiona była ona kwiatów i pąków kwiatowych. Dolne liście usuń aby można ją było wsadzić do ziemi. Osobiście nie stosuję żadnych ukorzeniaczy bo bez nich moje rośliny świetnie sobie dają radę. Jednak jeśli chcesz nic nie stoi na przeszkodzie aby taki ukorzeniacz zastosować. Po uszczknięciu sadzonki przetrzymuje ją 1 dzień w naczyniu z wodą, można dłużej nawet do miesiąca. Z doświadczenia jednak polecam ukorzenianie fuksji w ziemi. Po prostu szybciej zaczynają rosnąć i kwitnąć. Po wysadzeniu sadzonki do ziemi, dokładnie ją podlej. Możesz przykryć ją folią z dziurkami, to przyspieszy jej wzrost i ukorzenienie. Jak stwierdzisz, że fuksja się ukorzeniła, uszczknij jej czubek aby się ładnie rozkrzewiła.

Fuksja zakwita dość szybko więc jeśli ją rozmnażasz wiosną, może zakwitnąć już latem. Ułanki możesz rozmnażać od wiosny do jesieni. Wiadomo, że te rozmnożone wiosną będą szybciej rosły. Jednak dla mnie świetnym terminem jest nawet środek jesieni kiedy przygotowuje swoje baletnice do spoczynku. Przycinam je wówczas dość obficie a szkoda mi wyrzucać wszystkie gałązki więc robię z nich sadzonki. Przyjmuje się niemal każda. Jeśli będziesz je ukorzeniać jesienią, foliowy namiocik jest niezbędny ze względu na centralne ogrzewanie, które wysusza powietrze a fuksje a tym bardziej młodziutkie sadzonki takiego nie znoszą.

Zachęcam do obejrzenia filmu, na którym przedstawiam jak rozmnażam swoje fuksje. Zasubskrybuj również mój kanał na YT aby nie przegapić żadnego filmu.

Jak zimować fuksje

Fuksja niestety w polskim klimacie nie przetrwa zimy na zewnątrz. Będą w Irlandii zachwycona byłam żywopłotami z fuksji, które wyglądały bardzo majestatycznie i elegancko. No ale tam zimy są łagodniejsze. My musimy jakoś je przezimować. Przed zimowaniem tzn. przed pierwszymi przymrozkami przytnij roślinkę i wnieś ją do pomieszczenia, w którym temperatura oscyluje wokół 10 stopni Celsjusza /5-11/. Świetnie do tego celu nadaje się strych, oranżeria lub nieogrzewany pokój. Pomieszczenie nie musi być bardzo widne ale zupełna ciemnica również nie jest wskazana. W tym czasie ogranicz podlewanie. Nawadniaj jedynie wówczas jeśli podłoże jest zupełnie przeschnięte. Na przełomie marca i kwietnia zacznij obficiej podlewać i zapewnij roślinie pokojową temperaturę. Wówczas zacznie ona zawiązywać pąki kwiatowe. Na zewnątrz wynieś jak minie groźba przymrozków.

Choroby i szkodniki fuksji

Niestety fuksja często nękana bywa przez szkodniki i choroby grzybowe. Dlatego należy ją bacznie obserwować aby nie było za późno.

Szkodniki

Najgorsze jest to, że fuksję w szczególności upodobał sobie mączlik szklarniowy. Muszka ładna, biała ale bardzo ciężka do wytępienia za to czyniąca okropne szkody. Z racji tego, że nie stosuję chemicznych oprysków / z resztą kiedy je stosowałam to nawet one nie wykazywały skuteczności/ rozprawiam się z mączlikiem ręcznie. Pod spodem liścia dorosła samica składa jaja, potem z nich wylęgają się larwy. Właśnie te stadia staram się odnajdywać i usuwam watką moczoną w wodzie. Jeśli nie ma jeszcze inwazji takie postępowanie bywa skuteczne. Gorzej jak roślina jest zaatakowana już cała. Często jest nie do odratowania.

Można próbować opryskiwać maceratem z czosnku bo usuwanie szkodników z liści jest już raczej niewykonalne. W takim przypadku polecam dokładne spryskanie maceratem, nałożenie na roślinę worka bez dziurek i przetrzymanie jej tak dobę w cieniu lub chłodnym pomieszczeniu. Należy tak postępować co 3 dni aż do ustąpienia inwazji.

Oprócz mączlików, fuksja uwielbiana bywa przez zielone mszyce oraz rzadziej przez przędziorki. Macerat z czosnku w tym przypadku jednak jest bardzo skuteczny.

jak uprawiać fuksje

Choroby grzybowe

Ułanka kochana jest również przez wszelkie grzyby – mączniak prawdziwy i rzekomy, szara pleśń, rdza, czarna plamistość liści. W tym przypadku profilaktyczny oprysk  naturalnym wyciągiem z grejpfruta zapobiega ich powstawaniu. Pojawieniu się chorób grzybowych sprzyja również przelewanie rośliny oraz ekspozycja na deszcz.

Mimo, że wiele zagrożeń czyha na tę dostojną, arystokratyczną roślinę to warto nią cieszyć oko w swoim otoczeniu. Odmian fuksji jest od groma. Możesz przebierać w kolorach, kształtach, wielkościach. Natworzyło się mnóstwo różnorodnych hybryd, które są naprawdę imponujące. Jednak ja i tak największym sentymentem darzę tę najzwyklejszą, pierwotną odmianę i zawsze ma ona stałe miejsce w moim domu, ogrodzie i w sercu.

Na koniec jedna mała rada, może niezbyt pocieszająca ale szczera. Jeśli nie masz cierpliwości do roślin, odpuść sobie fuksję. Może nie są to trudne w uprawie rośliny ale trzeba je umieć obserwować i szybko reagować jeśli zaczyna się coś złego dziać. Tak się składa, że ułanka bardzo szybko sygnalizuje, że coś jej dolega. Jednak jeśli w porę nie zareagujesz to możesz ją stracić na zawsze.

A tutaj film jak uprawiać fuksję /UŁANKĘ/ aby nie marniała i kwiatami sypała. Zdradzam swoje sposoby!

 

 

 

11
0
Skomentujx