Udostępnij

Pielęgnacja hortensji to zagadnienie bardzo szerokie jednak jeżeli pragniesz podziwiać te przepiękne rośliny w swoim ogrodzie, chcąc nie chcąc trzeba się trochę podszkolić w tym temacie. Odmian hortensji jest wiele i mimo, że nie różnią się one jakoś specjalnie wymaganiami uprawowymi to nieumiejętne postępowanie może przyczynić się do braku kwitnienia, złego wzrostu i stanu rośliny. Hortensje to nie forsycje, które pozostawione bez opieki i tak będą kwitły, chociaż bez cięcia to kwitnienie będzie słabsze. To rośliny wymagające i z racji tworzenia dużej masy zieleni, często ogromnych kwiatów w dużej ilości wymagają naszego zainteresowania. W pielęgnacji hortensji tak naprawdę wszystkie aspekty są ważne. Jednak stanowisko, pH podłoża i umiejętne cięcie to najważniejsze z nich. Dlatego zanim posadzisz swoją pierwszą hortensją już musisz coś na ten temat wiedzieć. W innym przypadku możesz zmarnować hortensje a częste przesadzanie jej nie służy, z resztą jak każdej innej roślinie.

Co roku mam mnóstwo zapytań na temat pielęgnacji hortensji. Wychodząc więc na przeciw oczekiwaniom moich Szanownym Czytelnikom, napisałam poradnik „Hortensje bez tajemnic” w którym zawarłam wszystkie potrzebne informacje aby bezstresowo rozpocząć i kontynuować przygodę z pielęgnacją hortensji w swoim ogrodzie, na tarasie czy w donicy /bo również tak można/. Poradnik adresowany jest przede wszystkim dla osób początkujących, jednak jeśli z jakichś powodów masz problemy w pielęgnacji hortensji, również Ci pomoże.

Co zawiera poradnik?

  • opis wszystkich rodzajów hortensji uprawianych w ogrodach oraz wskazówki związane z ich odróżnianiem
  • warunki i wymagania uprawowe wszystkich rodzajów hortensji
  • cięcie wszystkich rodzajów hortensji
  • rozmnażanie wszystkich rodzajów hortensji
  • uprawa hortensji w donicy
  • opis chorób grzybowych, bakteryjnych i wirusowych hortensji oraz sposoby ich zwalczania
  • opis szkodników najczęściej atakujących hortensję i sposoby ich zwalczania
  • opis chorób wynikających z błędów pielęgnacyjnych

W pielęgnacji hortensji istotna jest również znajomość ich rodzajów. Jeśli wiesz jaką hortensję zamierzasz sobie sprawić to już bardzo dużo. Wiele osób dokonuje zakupu spontanicznie bo roślinka się akurat spodobała. A może być to akurat odmiana bardzo wrażliwa na niskie temperatury i w chłodniejszych regionach po prostu zmarznie. Dlatego jestem przeciwna takim zakupom bo potem jest płacz i pretensje nie wiadomo do kogo. W przypadku hortensji przemyślane zakupy to podstawa!

Dlaczego warto?

Tak naprawdę jeśli hortensja ma zagwarantowane odpowiednie warunki uprawy i pielęgnację praktycznie nie choruje. Moje hortensje nie chorują i nie łapią szkodników z nielicznymi wyjątkami. Pewnego deszczowego września moja hortensja uprawiana w donicy podłapała mączniaka prawdziwego, jednak zdołałam go szybko zwalczyć naturalnymi metodami. Szkodniki natomiast obchodzą je szerokim łukiem. Tak może być i u Ciebie jeśli będziesz przestrzegać zasad zawartych w poradniku. Stworzyłam go posiłkując się w głównej mierze moją ok. 20 letnią praktyką w uprawie hortensji. Te rośliny od zawsze zajmują honorowe miejsce w moim ogrodzie. Jestem ich ogromną wielbicielką.  Dlatego też pisanie tego poradnika było dla mnie wielką przyjemnością. Do tego jeśli Ci pomoże w uprawie hortensji uznam swoją misję za spełnioną. To właśnie taki cel przyświecał mi podczas pisania. Zadowoleni ludzie i rośliny to moje marzenie i mam nadzieję, że się spełni.

Niewątpliwą zaletą jest fakt, że w jednym miejscu, jednym poradniku znajdziesz wszystko co jest potrzebne do efektywnej pielęgnacji hortensji. Nie trzeba będzie szperać w czeluściach internetu i poszukiwać rzetelnych informacji, o które z resztą bardzo trudno. Trzeba mieć ogromną wiedzę i praktykę aby odpowiednio filtrować takie informacje bo wierutnych bzdur nie brakuje. Ta symboliczna kwota wydana na poradnik szybko Ci się zwróci a hortensje niewątpliwie podziękują za odpowiednią opiekę. Im więcej im dasz na początku tym bardziej będą odporne na choroby i szkodniki. Tym samym unikniesz kosztów związanych z leczeniem a one małe nie są. Do tego leczenie może okazać się nieskuteczne a Ty już na zawsze zniechęcisz się do uprawy hortensji. Pragnę Ci tego zaoszczędzić i wiedz, że wiedza na temat pielęgnacji hortensji to jedyna droga aby móc cieszyć się pięknem ich niezwykłych kwiatów przez wiele lat. Potem wszystko wejdzie Co w krew i pielęgnacja hortensji wyda Ci się banalnie prosta ale na początku drogi należy działać rozważnie.

Ja Ci udostępniam świetne narzędzie i mam nadzieję, że zrobisz z niego praktyczny użytek. Niech Twoje hortensje rosną zdrowo, obficie kwitną i przyprawiają sąsiadów o dreszcze.

pielęgnacja hortensji

2
0
Skomentujx