Aby pielęgnacja hortensji była prosta, przyjemna i efektywna -

Aby pielęgnacja hortensji była prosta, przyjemna i efektywna

Udostępnij

Pielęgnacja hortensji to zagadnienie bardzo szerokie jednak jeżeli pragniesz podziwiać te przepiękne rośliny w swoim ogrodzie, chcąc nie chcąc trzeba się trochę podszkolić w tym temacie. Odmian hortensji jest wiele i mimo, że nie różnią się one jakoś specjalnie wymaganiami uprawowymi to nieumiejętne postępowanie może przyczynić się do braku kwitnienia, złego wzrostu i stanu rośliny. Hortensje to nie forsycje, które pozostawione bez opieki i tak będą kwitły, chociaż bez cięcia to kwitnienie będzie słabsze. To rośliny wymagające i z racji tworzenia dużej masy zieleni, często ogromnych kwiatów w dużej ilości wymagają naszego zainteresowania. W pielęgnacji hortensji tak naprawdę wszystkie aspekty są ważne. Jednak stanowisko, pH podłoża i umiejętne cięcie to najważniejsze z nich. Dlatego zanim posadzisz swoją pierwszą hortensją już musisz coś na ten temat wiedzieć. W innym przypadku możesz zmarnować hortensje a częste przesadzanie jej nie służy, z resztą jak każdej innej roślinie.

 

 

Co roku mam mnóstwo zapytań na temat pielęgnacji hortensji. Wychodząc więc na przeciw oczekiwaniom moich Szanownym Czytelnikom, napisałam poradnik “Hortensje bez tajemnic” w którym zawarłam wszystkie potrzebne informacje aby bezstresowo rozpocząć i kontynuować przygodę z pielęgnacją hortensji w swoim ogrodzie, na tarasie czy w donicy /bo również tak można/. Poradnik adresowany jest przede wszystkim dla osób początkujących, jednak jeśli z jakichś powodów masz problemy w pielęgnacji hortensji, również Ci pomoże.

Co zawiera poradnik?

  • opis wszystkich rodzajów hortensji uprawianych w ogrodach oraz wskazówki związane z ich odróżnianiem
  • warunki i wymagania uprawowe wszystkich rodzajów hortensji
  • cięcie wszystkich rodzajów hortensji
  • rozmnażanie wszystkich rodzajów hortensji
  • uprawa hortensji w donicy
  • opis chorób grzybowych, bakteryjnych i wirusowych hortensji oraz sposoby ich zwalczania
  • opis szkodników najczęściej atakujących hortensję i sposoby ich zwalczania
  • opis chorób wynikających z błędów pielęgnacyjnych

W pielęgnacji hortensji istotna jest również znajomość ich rodzajów. Jeśli wiesz jaką hortensję zamierzasz sobie sprawić to już bardzo dużo. Wiele osób dokonuje zakupu spontanicznie bo roślinka się akurat spodobała. A może być to akurat odmiana bardzo wrażliwa na niskie temperatury i w chłodniejszych regionach po prostu zmarznie. Dlatego jestem przeciwna takim zakupom bo potem jest płacz i pretensje nie wiadomo do kogo. W przypadku hortensji przemyślane zakupy to podstawa!

Dlaczego warto?

Tak naprawdę jeśli hortensja ma zagwarantowane odpowiednie warunki uprawy i pielęgnację praktycznie nie choruje. Moje hortensje nie chorują i nie łapią szkodników z nielicznymi wyjątkami. Pewnego deszczowego września moja hortensja uprawiana w donicy podłapała mączniaka prawdziwego, jednak zdołałam go szybko zwalczyć naturalnymi metodami. Szkodniki natomiast obchodzą je szerokim łukiem. Tak może być i u Ciebie jeśli będziesz przestrzegać zasad zawartych w poradniku. Stworzyłam go posiłkując się w głównej mierze moją ok. 20 letnią praktyką w uprawie hortensji. Te rośliny od zawsze zajmują honorowe miejsce w moim ogrodzie. Jestem ich ogromną wielbicielką.  Dlatego też pisanie tego poradnika było dla mnie wielką przyjemnością. Do tego jeśli Ci pomoże w uprawie hortensji uznam swoją misję za spełnioną. To właśnie taki cel przyświecał mi podczas pisania. Zadowoleni ludzie i rośliny to moje marzenie i mam nadzieję, że się spełni.

Niewątpliwą zaletą jest fakt, że w jednym miejscu, jednym poradniku znajdziesz wszystko co jest potrzebne do efektywnej pielęgnacji hortensji. Nie trzeba będzie szperać w czeluściach internetu i poszukiwać rzetelnych informacji, o które z resztą bardzo trudno. Trzeba mieć ogromną wiedzę i praktykę aby odpowiednio filtrować takie informacje bo wierutnych bzdur nie brakuje. Ta symboliczna kwota wydana na poradnik szybko Ci się zwróci a hortensje niewątpliwie podziękują za odpowiednią opiekę. Im więcej im dasz na początku tym bardziej będą odporne na choroby i szkodniki. Tym samym unikniesz kosztów związanych z leczeniem a one małe nie są. Do tego leczenie może okazać się nieskuteczne a Ty już na zawsze zniechęcisz się do uprawy hortensji. Pragnę Ci tego zaoszczędzić i wiedz, że wiedza na temat pielęgnacji hortensji to jedyna droga aby móc cieszyć się pięknem ich niezwykłych kwiatów przez wiele lat. Potem wszystko wejdzie Co w krew i pielęgnacja hortensji wyda Ci się banalnie prosta ale na początku drogi należy działać rozważnie.

Ja Ci udostępniam świetne narzędzie i mam nadzieję, że zrobisz z niego praktyczny użytek. Niech Twoje hortensje rosną zdrowo, obficie kwitną i przyprawiają sąsiadów o dreszcze.

pielęgnacja hortensji

 Jestem szaloną zielarką, ogrodniczką, podróżniczką i natury wszelakiej miłośniczką, pasjonatką naturalnej pielęgnacji urody, zdrowego odżywiania oraz aktywnego życia. Zajmuję się również ogrodnictwem i uprawą roślin doniczkowych w tym ukochanych storczyków. Na moim kanale na YT znajdziesz wiele filmów związanych z tą tematyką.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Obserwatorzy
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Rytmy NaturyMirosław Jabloński Zakopane Recent comment authors
  Powiadamiaj mnie o komentarzach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mirosław Jabloński Zakopane
Gość
Mirosław Jabloński Zakopane

witam oglądam Twój ogród jest tak pięknie położony zadbany ja nie mam takiego nieduży ogródek 10x3m bo resztę to mamy na samochody dla turystów ogrodowa al w tamtym rokoku mało miałem kwiatów zaledwie 5-6 kwiatów coś nie bardzo mi rosną choc daję to co mi ogrodnicy zalecają obecnie u nas leży śnieg około 20 cm hortensje okryłem włóknin,a podwójnie aby mi nie zmarzły u Was to juz wiosna a u nas nawet może spaść w III śnieg dopiero moge odkrywać w IV ale przez lato nie miałem za bardzo z czego sie cieszyć słabo mi rosły może dlatego że są… Czytaj więcej »

Polub blog na Fejsie aby być na bieżąco


This will close in 20 seconds