Udostępnij

Pielęgnacja storczyków szczególnie osobom początkującym sprawia nie lada problemy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż storczyki to rośliny, którym należy zapewnić odpowiednie warunki uprawy aby obficie kwitły, zdrowo rosły i nie chorowały. Nie wystarczy chcieć, pielęgnacji storczyków trzeba się po prostu nauczyć. Na niewiele zda się wiedza teoretyczna /choć może wspomóc/ jeśli nie masz praktyki. Storczyki w większości domów pojawiają się zazwyczaj w formie prezentów. Wiele osób nie jest na to przygotowanych więc nic w tym dziwnego, że najzwyczajniej w świecie nie wiedzą jak się nimi zajmować. Traktują storczyki jak zwykłe rośliny doniczkowe a ich uprawa diametralnie różni się od uprawy popularnych roślin doniczkowych. Do tego większość informacji powszechnie dostępnych nie jest dostosowana do stopnia wiedzy o storczykach u osoby początkującej.

Najczęstszy błąd przy pielęgnacji storczyków to sugerowanie się opiniami innych

Najważniejsze w przygodzie z tymi wspaniałymi roślinami jest umiejętna obserwacja i reagowanie na ich potrzeby. Najprzydatniejsze informacje w początkowej fazie pielęgnacji storczyków to przyswajanie wiedzy z zakresu warunków w jakich rosną naturalnie. Wiadomo, że większość popularnych storczyków to hybrydy niemniej respektowanie rodzimych warunków danego rodzaju storczyka jest najlepszym co możesz zapewnić swojej roślinie. Oczywiście, że nie da się w pełni w warunkach domowych odtworzyć naturalnych warunków ale np. częstotliwość podlewania już tak. Być może Cię tym zachęcą bądź nie ale umiejętnie podlewanie to 99% sukcesu w uprawie orchidei. Najwięcej problemów rodzi się właśnie z powodu nieumiejętnego podlewania a w szczególności nagminnego ich przelewania. Jeżeli nauczysz się podlewania storczyków /każdy z rodzajów ma specyficzne uwarunkowania w tym zakresie/ to reszta przyjdzie już łatwo.

pielegnacja storczyków

Nie radzę również osobom początkującym eksperymentować z różnymi formami uprawy storczyków

Według mnie najlepszą metodą dla osoby początkującej jest uprawa storczyków  w podłożu ku temu przeznaczonym. Inne metody jak np. na pniu, uprawa hydropniczna, semi-hydroponiczna czy też w samej wodzie /culture water/ nie nadaje się dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze storczykami. Dla zaawansowanych jak najbardziej, sama lubię tak eksperymentować ale mam porównanie jaka metoda moim storczykom najlepiej służy. To jest bardzo ważne, aby mieć własny a nie cudzy punkt odniesienia. Nie wszystkie storczyki nadają się np. do upraw hydroponicznych czy w wodzie. Jednak to Ty samodzielnie musisz stwierdzić porównując różne metody. Aby móc porównać musisz od czegoś zacząć i mieć punkt odniesienia. Wiele storczyków w tym nawet czyste gatunki botanicznie mogą rosnąć zdrowo i pięknie kwitnąć nawet w domowych warunkach o ile zapewni im się odpowiednie warunki.

pielegnacja storczykow

Od lat tak je uprawiam i mam świetne efekty. Jednak zanim doszłam do tego  uczyłam się metodą prób i błędów. Jeżeli brak Ci cierpliwości i nie masz motywacji to odradzam Ci storczyki. Szkoda Twoich nerwów i roślin. Zdaję sobie sprawę, że bywają ludzie którzy potrafią mordować nawet kaktusy. Jeśli tylko zechcesz, wykażesz się determinacją i postarasz się obserwować storczyki wyciągając przy tym odpowiednie wnioski, to jesteś na dobrej drodze aby stało się to Twoją pasją na całe życie. Tak jak stało się moją. Być może wyda Ci się to sztampowe i oklepane ale uwierz, że tylko w taki sposób masz szansę aby Twoje storczyki zachwycały a ręczę, że mają czym – oj mają!

Kurs o pielęgnacji storczyków dla początkujących

Właśnie z myślą o takich ludziach, którym pielęgnacja storczyków nastręcza trudności, przygotowałam kurs – Storczyki dla początkujących od laika do praktyka. Jest to kurs skierowany do osób, które pragną aby ich storczyki zachwycały, rosły zdrowo i kwitły obficie. Mało tego, po skrupulatnym podejściu do kursu będziesz w stanie je rozmnażać, sterować kwitnieniem oraz reagować i zwalczać ewentualne choroby i szkodniki. Posiadam ok 20-letnią praktykę w uprawie tych pięknych roślin i ten kurs opracowałam zgodnie z własnym doświadczeniem. Znajdziesz w nim 19 lekcji, obszerny ebook, ponad 4 godziny filmów instruktażowych, audiobook, przydatne pdf-y. Materiały pisane, filmy oraz pliki do odsłuchania gwarantują szybkie i skuteczne przyswajanie wiedzy. Udostępniłam również możliwość darmowego pobrania jednego z rozdziałów >>LINK.

Oprócz tego, że kurs poprowadzi Cię za rękę w pielęgnacji storczyków to dzięki niemu zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy wydanych na kolejne egzemplarze roślin, które mogą zginąć. Nauczysz się samodzielnie je rozmnażać i będziesz obdarowywać znajomych. To naprawdę wspaniałe uczucie jak zakwita samodzielnie przez nas samych rozmnożony storczyk. Poznasz to wspaniałe uczucie na widok wyłaniającego się pędu kwiatowego, te dreszcze, emocje i euforię. Może wydaje się to spokojną pasją ale to tylko pozory. Emocje jakie towarzyszą pielęgnacji storczyków są naprawdę ogromne jednak nie poznasz ich jeśli samodzielnie nie spróbujesz. Ja spróbowałam już wiele lat temu i do dziś błogosławię tamten dzień, w którym podjęłam decyzję o kupnie swojego pierwszego storczyka i wiem, że te cudowne rośliny pozostaną ze mną na zawsze.

pielegnacja storczykow
3
0
Skomentujx