Udostępnij

Jak i kiedy przycinać róże wielkokwiatowe aby latem obficie obsypały się kwiatami bo o to właśnie chodzi w uprawie tych królewskich roślin.  W tym artykule skupiam się na cięciu róży wielkokwiatowej, która bardzo potrzebuje cięcia aby mogła wydać piękne i duże kwiaty. Przypomnę jeszcze generalne zasady przycinania wszelkich roślin:

  • Ważny jest odpowiedni termin do przycinania danej rośliny.
  • Tnij pędy na ukos aby woda opadowa nie zalegała na ranach po cięciu. Może to powodować choroby grzybowe.
  • Tnij ok. 1 cm nad oczkiem aby go nie uszkodzić.
  • Cięcie przeprowadzaj podczas suchej pogody.
  • Używaj czystych, zdezynfekowanych narzędzi.

Z poniższego filmu dowiesz się jak i kiedy przycinać róże wielkokwiatowe. O mały włos abym się porządnie pokaleczyła podczas jego kręcenia. Tak te róże potrafią być niebezpieczne.

Dlaczego należy przycinać róże wielkokwiatowe?

Róże wielkokwiatowe najpiękniej kwitną na pędach tegorocznych więc cięcie bardzo im służy. Krzew tworzy więcej pędów, na których pojawią się kwiaty. Dodatkowo jest to również ochrona przed chorobami grzybowymi gdyż roślina dostaje więcej światła i powietrza. Niecięta róża wielkokwiatowa ma mniej kwiatów, są one mniejsze i słabsze. Dlatego tak ważny jest ten zabieg przeprowadzany oczywiście corocznie.

Kiedy przycinać róże wielkokwiatowe

Najważniejszy jest termin cięcia. Każdego roku w zależności od pogody może on być różny. Dobrym wyznacznikiem jest okres kwitnięcia forsycji. Z reguły przypada on na początek kwietnia. Jednak pamiętam takie zimne wiosny, że forsycje zakwitały pod koniec kwietnia. Zatem jeżeli już kwitną forsycje uzbrajamy się w porządny sekator, grube rękawice i przystępujemy do cięcia róż. Uważaj! Róże uzbrojone są w ostre i duże kolce. Przy odrobinie nieuwagi mogą dotkliwie poranić.

kiedy przycinać róże

Najpierw usuń wszystkie martwe, zmarznięte, chore, stare, krzyżujące się z innymi i rachityczne pędy. Na takich kwiatów na pewno się nie doczekasz. Potem skróć pozostałe pędy do wysokości ok 20-30 cm. nad ziemią. Po tym zabiegu róża będzie wyglądała bardzo mizernie ale nie martw się. To tylko pobudzi ją do wypuszczenia nowych pędów od podstawy, które pięknie zakwitną. Warto wiedzieć, że różę wielkokwiatową tniemy najsilniej ze wszystkich rodzajów róż.

Zatem sekatory w dłoń i do dzieła!

Jeżeli pragniesz poznać tajniki uprawy wszystkich rodzajów hortensji może zainteresuje Cię mój poradnik „Hortensje bez tajemnic”, w którym znajdziesz absolutnie wszystko co należy wiedzieć aby uprawa tych wspaniałych roślin była łatwa, przyjemna i efektywna.

kiedy przycinać róże

0
Skomentujx