Udostępnij

Jak zasadzić awokado z pestki tak aby wyrosło z niego drzewko? Otóż bardzo prosto! Od sierpnia ubiegłego roku hodowałam moje awokado, które obecnie jest już dość pokaźną roślinką. W artykule przeprowadzę Cię krok po kroku po eksperymencie, który przeprowadziłam na pestce awokado. Nagrałam również krótki filmik, który obrazuje proces rozwoju roślinki. Jeśli nie wiesz jak zasadzić awokado z pestki, ten artykuł i film rozwieje Twoje wątpliwości.


Jeśli chodzi w ogóle o pestki awokado to wszystkie je zjadam. Dlaczego tak robię wyjaśniam w artykule „Pestka z awokado i co takiego fajnego w niej drzemie?”

Tej się udało i miała okazję ożyć.

jak zasadzić awokado

Zacznę więc od początku…

Jak zasadzić awokado z pestki?

1. Najpierw zaopatrz się w pestkę ze zdrowego awokado. Odmiana którą posadziłam to awokado czarne tzw. Hass. Nie zdzieraj na siłę skórki, tylko tyle ile się da. Umyj pestkę w wodzie i wsadź szerszą podstawą do dołu /na kształt choinki/ do naczynka z wodą tak aby przykrywała pestkę trochę ponad połowę.

jak zasadzić awokado

2.Co dzień lub co 2 dni zmieniaj wodę na świeżą. Nie lej wody prosto z kranu, odstaw na kilka godzin aby chlor się ulotnił a woda nabrała temperatury pokojowej.

3.Ja nie nakłuwałam pestki niczym mimo, że niektóre źródła tak radzą. Bez nakłuwania pestka tak po ok. 3 tygodniach sama pękła. Do wody wsadziłam ją w sierpniu. We wrześniu się przepołowiła.

4.Po przepołowieniu, w środku pestki pojawił się zalążek roślinki a następnie zaczęły wyrastać korzenie. W związku z tym musiałam roślince zmienić naczynie aby korzenie miały możliwość przyrastania. Zmieniłam również sposób zalania wodą. Już nie zalewałam pestki a dolewałam wody tylko tyle aby korzenie mogły ją czerpać. Oczywiście wymieniałam ją co kilka dni.

5.Zimą korzenie nadal przyrastały a zalążek w środku ani drgnął. W pewnym momencie myślałam nawet, że awokado umarło ale jako ogrodniczka wiem, że cierpliwość jest największą cnotą, tym bardziej że korzenie wyglądały zdrowo. Być może stanęło z rozwojem z racji zimy i krótkiego dnia. Dlatego najlepiej zacząć pędzić pestkę pod koniec zimy.

6.W połowie lutego stał się cud /3 fotka/ i pestka wypuściła łodyżkę. Potem w tempie błyskawicy zaczęła przyrastać gdzie na dzień dzisiejszy prezentuje się na ostatniej fotce. Pod koniec lutego wsadziłam ją do ziemi żeby mogła się rozkrzewiać i wzrastać. Obecnie pędzi jak szalona i obawiam się że niedługo będę zmuszona ją przesadzić.

jak zasadzić awokado

Cały proces wzrostu awokado od pestki do drzewka

Ta metoda jest o tyle ciekawa, że praktycznie do puszczenia łodygi można obserwować rozwój korzeni

Gdybym od razu wsadziła pestkę w ziemię, nie miałabym takiej możliwości. I co najważniejsze jest skuteczna! Tak więc od zamoczenia pestki w wodzie do obecnego wyglądu minęło ok pół roku, czy to dużo czy nie oceń samodzielnie. Ja byłam skłonna czekać a efekt wynagrodził moje oczekiwania. Jednak jak wspomniałam wcześniej, rozpoczęcie pędzenia pod koniec zimy może skutkować szybszym rozwojem.

Mam nadzieję, że moje obserwacje praktyczne dadzą Ci bodziec do wyhodowania własnej roślinki i że rozjaśniłam co nieco jak zasadzić awokado z pestki. Bardzo się ucieszę jeśli podzielisz się swoimi doświadczeniami w kwestii sadzenia awokado z pestki.

70
0
Skomentujx