Jak rozmnożyć storczyka dendrobium nobile w domu tak aby się przyjął i zakwitł? Otóż wbrew pozorom wcale nie jest to trudna sprawa. Dendrobium nobile w domu można rozmnożyć na dwa sposoby. Pierwszym jest wykorzystanie keiki czyli dziecka wypuszczonego z rośliny matecznej a drugim z pociętych bulw. W tym wpisie skupię się na pierwszym sposobie gdyż według mnie jest on skuteczniejszy, szybszy i łatwiejszy. Warunkiem oczywiście jest posiadanie keiki co w przypadku dendrobium nobile nie jest niczym trudnym. Te storczyki bardzo chętnie je wypuszczają wiosną gdy wznawiają wegetację. Jak uprawiać dendrobium nobile dowiesz się z artykułu Uprawa storczyka dendrobium nobile oraz pobudzanie go do kwitnienia.
Jak rozmnożyć storczyka dendrobium nobile
- Keiki u tego rodzaju storczyka wyrastają bezpośrednio na bulwach. Jeżeli takie keiki osiągnie kilka centymetrów i ok 5 wyraźnych korzeni można je już odseparować od matki. W tym celu delikatnie pokręć keiki aby samoczynnie oderwało się od bulwy rośliny matecznej. Keiki odchodzą dość łatwo więc nie ma potrzeby używania siły.
- Odseparowane keiki włóż do miękkiej wody tak aby korzenie mogły się nawodnić. Po upływie 1-2 godzin możesz przystąpić do sadzenia keiki do podłoża.
- Wcześniej przygotuj sobie podłoże do storczyków o drobnej strukturze oraz odpowiednią doniczkę. Keiki można umieścić również w spagnum czyli mchu torfowcu ale ten sposób polecam bardziej zaawansowanym. Doniczka nie może być zbyt duża aby woda w niej nie zalegała. Grozi to gniciem młodych korzeni. Ja sobie takie przygotowuję samodzielnie. Plastikowy pojemnik np. po jogurcie nacinam na bokach oraz robię kilka dziurek na dnie. Świetnie mi się takie samoróbki sprawdzają w rozmnażaniu storczyków.
- Umieść keiki w doniczce i delikatnie wsypuj podłoże. Nie uciskaj go. Na początku roślinka może nie być zbyt stabilna ale w miarę rozwoju korzeni ustabilizuje się.
- Na koniec delikatnie podlej i nadmiar wody usuń z podstawki.
- Kolejny raz podlej jeżeli podłoże zupełnie przeschnie.
- Warto codziennie spryskiwać młodą roślinkę miękką wodą przestrzegając jednak paru zasad a mianowicie pryskaj rano aby storczyk zdążył zupełnie wyschnąć przed nocą. Nie pryskaj jak w pomieszczeniu jest zimno i wilgotno.
Takie keiki jeżeli było oddzielone od rośliny matecznej jako w miarę dojrzałe, może zakwitnąć już po roku. Oczywiście wszystkie zasady dot. uprawy dorosłych egzemplarzy mają zastosowanie również do młodych roślin. Zatem już wiesz jak rozmnożyć storczyka dendrobium nobile z keiki. Jest to bardzo prosta czynność. Młode rośliny będą ładnie przyrastać jeżeli tylko zapewnisz im odpowiednie warunki rozwoju adekwatne do gatunku czego oczywiście gorąco Ci życzę. Jeżeli chcesz wiedzieć wszystko o uprawie storczyków i zostać w tym mistrzem, zachęcam Cię do zapoznania się z moim obszernym kursem – Storczyki dla początkujących od laika do praktyka. Możesz również pobrać bezpłatny rozdział.
Na moim kanale na YouTubie udostępniłam również film, w którym pokazuję jak rozmnożyć storczyka dendrobium nobile z keiki. Zachęcam gorąco do subskrypcji mojego kanału ponieważ systematycznie zamieszczam na nim porady w kwestii zdrowego stylu życia, storczyków, naturalnej pielęgnacji urody, roślin domowych i ogrodowych.
Moje dendrobium (ma już sporo lat) regularnie kwitnie, ale nigdy nie wypuścił keiki. Co jakiś czas rosną z podłoża nowe pędy (pseudobulwy?). O czym to świadczy?
Przy keiku jest dużo korzeni,czy wszystkie korzenie nakryć ziemia od storczyków?
Tak, korzonki przykryć delikatnie podłożem.
Witam, chciałam zapytać o róże która jest na filmie o dendrobium nobile, jak posadzić keiki. Jaka to odmiana białej róży tam rośnie?
Witam moje dendrobium cały czas wypuszacza keiki i wcale nie kwitnie mimo prawidłowej uprawy. Co więcej keiki też nie kwitną… Co może być tego przyczyną?
A co to znaczy według Ciebie prawidłowa uprawa? Opisz dokładnie co i jak.
Witam serdecznie. Mam pewien problem. Mam na parapecie wschodnim dendrobium, ale niestety nie potrafię odróżnić, czy to phalaenopsis czy nobile:(. Dostałam tego storczyka rok temu, kiedy kompletnie nic nie wiedziałam o tych roślinach. Kwitł tylko raz (gdy go dostałam). Ma nieprzezroczystą doniczkę i cztery pseudobulwy, z których tylko jedna (najwyższa – ok. 20 cm) posiada liście na szczycie. Liście są dość twarde i sztywne. Pseudobulwy są pokryte taką suchą łuską (?), ale pod spodem są zielone. Czy jest Pani w stanie doradzić mi, jak ustalić, który to gatunek dendrobium?
Pozdrawiam.
Tutaj jest moja fotka kwiatów dendrobium phalaenopsisa a tutaj nobile: może to pomoże je odróżnić 🙂
Nawet nie wiedziałam, że tak można 😀
Zawsze miałam z tym problem. Czekam na kolejny wpis 🙂
Takich wskazówek potrzebowałam. Dziękuję 🙂