Udostępnij

Uprawa storczyka dendrobium nobile nie powinna Ci przysporzyć większych trudności o ile skrupulatnie i do końca przeczytasz ten artykuł. Pozostawiony sam sobie bez cienia zainteresowania nie zakwitnie i może zginąć. Jeśli jednak wykażesz choć trochę chęci roślina potrafi się niezwykle pięknie odwdzięczyć  i cieszyć delikatnymi kwiatami przez dość długi czas. Najczęściej uprawiane storczyki dendrobium nobile to odmiany mieszane głównie chłodnolubne, które zakwitają zimą i wczesną wiosną. Ten termin kwitnienia jest o tyle interesujący, że w oczekiwaniu na wiosnę możemy zachwycać się świeżością kwiatów storczyka. Charakterystyczną cechą dla dendrobiów są pseudobulwy, na których pojawiają się kwiaty. Kolorystyka kwiatów jest dość bogata od bieli, poprzez, żółć, róż aż po fiolety.

Stanowisko uprawy storczyka dendrobium nobile

Dendrobia lubią mocne oświetlenie. Doskonale służy im wystawa wschodnia lub nawet południowa. Najpiękniej zakwitają jeżeli od maja /po minięciu groźby przymrozków/ do połowy października wystawione są na zewnątrz w ciche, osłonięte od wiatru miejsce z jasnym, rozproszonym światłem.  Zimą natomiast należy mu zapewnić jak największą ilość światła, ponieważ w jego naturalnych warunkach są to dni, w których jest go najwięcej.

Podlewanie i zamgławianie storczyka dendrobium nobile

Dendrobia rosną w klimacie, który charakteryzuje się wysokim poziomem opadów wiosną i latem oraz porą suchą jesienią i zimą. Jak więc wygląda podlewanie takiej roślinki w praktyce? Otóż od wiosny kiedy storczyk wypuszcza nowe przyrosty do ok. połowy września podlewa się go każdorazowo po przeschnięciu podłoża. W zależności od panujących wokoło warunków, temperatury, ilości światła itp. podlewa się mniej więcej co 5-7 dni. Natomiast od drugiej połowy września do wiosny podlewać należy jedynie wówczas gdy roślina wyraźnie tego potrzebuje co sygnalizuje marszczeniem się pseudobulw i zmianą ich koloru na biały. Nawet podczas kwitnienia podlewanie musi być oszczędne. Czasem wystarczy nawet samo zamgławianie. Najlepszą wodą do podlewania jest woda miękka czyli deszczówka, przefiltrowana lub demineralizowana. Jeżeli podlewasz zwykłą kranówą, musisz przygotować się na coroczne przesadzanie rośliny.Sposób podlewania jest również bardzo istotny. Idealnym sposobem jest namaczanie kwiatka w misce z wodą aby dokładnie się nawodnił. Tym sposobem podlewam wszystkie moje storczyki. Jak to wygląda w praktyce dowiesz się z artykułu – Podlewanie storczyków – sztuka czy nauka?

storczyk dendrobium nobile

Jeśli chodzi natomiast o zamgławianie to w tym przypadku używaj wyłącznie miękkiej wody. Twarda kranówa pozostawia na liściach nieestetyczne plamy i jest szkodliwa dla rośliny. Dendrobium nobile lubi wilgotną atmosferę. Możesz to uzyskać stawiając roślinę na podstawce z wilgotnym keramzytem. Uważaj jednak aby doniczka nie była zmoczona w wodzie. Oczywiście wilgotność zapewnij w okresie wzrostu nowych przyrostów czyli od wiosny do września. W okresie spoczynku nie jest to wymagane.

Nawożenie storczyka dendrobium nobile

Do nawożenia polecam używać nawozów naturalnych dostępnych w sprzedaży. Pamiętaj aby nawozić wyłącznie w okresie wzrostu czyli od wiosny do września. Stosuj dawkę o 1/4 – 1/2 mniejszą niż ta określona w instrukcji stosowania nawozu. Śmiało można nawozić co 2 tygodnie.

Pobudzanie storczyka dendrobium nobile do kwitnienia

Mamy dwa style postępowania z roślinką. Pierwszy to uprawa w pomieszczeniu, drugi to gdy storczyk przebywa od maja do połowy października na zewnątrz.Aby storczyk dendrobium nobile zakwitł wymaga bezwzględnego okresu suszy oraz dobowych wahań temperatury.

W przypadku uprawy w pomieszczeniu w połowie września przenieś kwiatka do nieogrzewanego ale widnego pomieszczenia o niższej temperaturze. Możesz go również ustawić bardzo blisko szyby tak aby roślina ją dotykała. Zaprzestań zupełnie podlewania. Od czasu do czasu możesz jednak podlać jeśli podłoże jest suche na wiór a storczyk przejawia wyraźne sygnały odwodnienia. Zamiast podlewania wystarczy również samo zraszanie. Ten okres powinien trwać ok 2-3 miesięcy. Po tym czasie pojawią się pąki kwiatowe. Do wiosny należy go jednak nadal ostrożnie podlewać nawet jak są już kwiaty. Systematyczne podlewanie zaczyna się gdy roślina zainicjuje wzrost czyli zacznie wypuszczać nowe przyrosty co dzieje się wiosną,

Natomiast jeśli zdecydujesz się wynieść storczyka na zewnątrz będzie to dla niego zdecydowanie lepsze. W taki sposób łatwiej zapewnić dobowe wahania temperatury niezbędne do wytworzenia pąków kwiatowych. W drugiej połowie maja umieść roślinę w osłoniętym od wiatru miejscu, tak aby nie padały na nią bezpośrednie promienie słoneczne.  Od września należy zaprzestać podlewania na 2 – 3 miesiące oraz ustawić storczyka w miejscu gdzie nie będzie padał na niego deszcz. Roślina w takich warunkach powinna przebywać do ok połowy października. Gdy już ją wniesiesz do pomieszczenia postępuj jak w pierwszym przypadku uprawy.

Jeżeli dana pseudobulwa przekwitnie, nie usuwaj jej. Co prawda rzadko zakwita ponownie ale stanowi magazyn wody i substancji odżywczych dla pozostałych pseudobulw. Usunąć można ją wówczas jak już zupełnie wyschnie.

storczyk dendrobium nobile

Przesadzanie

Dendrobia podlewane wodą kranową należy przesadzać co rok. Natomiast jeśli podlewasz miękką wodą wystarczy co 2-3 lata o ile wcześniej roślina nie przerasta doniczki. Oczywiście stosuj podłoże przeznaczone do uprawy storczyków. Ja mieszam takie podłoże dodatkowo z keramzytem i świetnie się sprawdza. Przesadza się wiosną do doniczki możliwie jak najmniejszej. Jeżeli chodzi wyłącznie o zmianę podłoża to doniczka może pozostać ta sama. Jeśli natomiast przesadzasz roślinę ze względu na jej większe rozmiary wówczas dopasuj doniczkę tak aby nie była zbyt duża. Nie rozdzielaj absolutnie rośliny na pojedyncze pseudobulwy. Jeżeli chcesz rozdzielić dendrobium to jedną grupę mogą stanowić połączone ze sobą 4-5 pseudobulwy. Po przesadzeniu nie podlewaj kwiatka ok 7 dni aby korzenie zdążyły się zabliźnić.

Storczyk dendrobium nobile być może nie jest rośliną polecaną dla początkujących. Ja bym miała obawy powierzyć ją w ręce amatora. Szkoda kwiatka. Jednak jeśli czujesz, że dasz sobie radę z tym storczykiem i masz na tyle chęci oraz determinacji aby poznawać jej wymagania to sobie taką sprezentuj. Jeśli będziesz stosować się do wytycznych z artykułu to szybko ujrzysz pozytywne efekty. I pamiętaj aby go nie przelewać bo to najczęstsza przyczyna niepowodzeń w uprawie dendrobium. One magazynują wodę w pseudobulwach i susza im mniej straszna niż zalanie.

storczyk dendrobium nobile

51
0
Skomentujx