Uprawa storczyka dendrobium nobile oraz pobudzanie go do kwitnienia

Uprawa storczyka dendrobium nobile oraz pobudzanie go do kwitnienia /video/

Udostępnij

Uprawa storczyka dendrobium nobile nie powinna Ci przysporzyć większych trudności o ile skrupulatnie i do końca przeczytasz ten artykuł. Pozostawiony sam sobie bez cienia zainteresowania nie zakwitnie i może zginąć. Jeśli jednak wykażesz choć trochę chęci roślina potrafi się niezwykle pięknie odwdzięczyć  i cieszyć delikatnymi kwiatami przez dość długi czas. Najczęściej uprawiane storczyki dendrobium nobile to odmiany mieszane głównie chłodnolubne, które zakwitają zimą i wczesną wiosną. Ten termin kwitnienia jest o tyle interesujący, że w oczekiwaniu na wiosnę możemy zachwycać się świeżością kwiatów storczyka. Charakterystyczną cechą dla dendrobiów są pseudobulwy, na których pojawiają się kwiaty. Kolorystyka kwiatów jest dość bogata od bieli, poprzez, żółć, róż aż po fiolety.

Stanowisko uprawy storczyka dendrobium nobile

Dendrobia lubią mocne oświetlenie. Doskonale służy im wystawa wschodnia lub nawet południowa. Najpiękniej zakwitają jeżeli od maja /po minięciu groźby przymrozków/ do połowy października wystawione są na zewnątrz w ciche, osłonięte od wiatru miejsce z jasnym, rozproszonym światłem.  Zimą natomiast należy mu zapewnić jak największą ilość światła, ponieważ w jego naturalnych warunkach są to dni, w których jest go najwięcej.

Podlewanie i zamgławianie storczyka dendrobium nobile

Dendrobia rosną w klimacie, który charakteryzuje się wysokim poziomem opadów wiosną i latem oraz porą suchą jesienią i zimą. Jak więc wygląda podlewanie takiej roślinki w praktyce? Otóż od wiosny kiedy storczyk wypuszcza nowe przyrosty do ok. połowy września podlewa się go każdorazowo po przeschnięciu podłoża. W zależności od panujących wokoło warunków, temperatury, ilości światła itp. podlewa się mniej więcej co 5-7 dni. Natomiast od drugiej połowy września do wiosny podlewać należy jedynie wówczas gdy roślina wyraźnie tego potrzebuje co sygnalizuje marszczeniem się pseudobulw i zmianą ich koloru na biały. Nawet podczas kwitnienia podlewanie musi być oszczędne. Czasem wystarczy nawet samo zamgławianie. Najlepszą wodą do podlewania jest woda miękka czyli deszczówka, przefiltrowana lub demineralizowana. Jeżeli podlewasz zwykłą kranówą, musisz przygotować się na coroczne przesadzanie rośliny.Sposób podlewania jest również bardzo istotny. Idealnym sposobem jest namaczanie kwiatka w misce z wodą aby dokładnie się nawodnił. Tym sposobem podlewam wszystkie moje storczyki. Jak to wygląda w praktyce dowiesz się z artykułu –  Podlewanie storczyków – sztuka czy nauka?

storczyk dendrobium nobile

Jeśli chodzi natomiast o zamgławianie to w tym przypadku używaj wyłącznie miękkiej wody. Twarda kranówa pozostawia na liściach nieestetyczne plamy i jest szkodliwa dla rośliny. Dendrobium nobile lubi wilgotną atmosferę. Możesz to uzyskać stawiając roślinę na podstawce z wilgotnym keramzytem. Uważaj jednak aby doniczka nie była zmoczona w wodzie. Oczywiście wilgotność zapewnij w okresie wzrostu nowych przyrostów czyli od wiosny do września. W okresie spoczynku nie jest to wymagane.

Nawożenie storczyka dendrobium nobile

Do nawożenia polecam używać nawozów naturalnych dostępnych w sprzedaży. Pamiętaj aby nawozić wyłącznie w okresie wzrostu czyli od wiosny do września. Stosuj dawkę o 1/4 – 1/2 mniejszą niż ta określona w instrukcji stosowania nawozu. Śmiało można nawozić co 2 tygodnie.

Pobudzanie storczyka dendrobium nobile do kwitnienia

Mamy dwa style postępowania z roślinką. Pierwszy to uprawa w pomieszczeniu, drugi to gdy storczyk przebywa od maja do połowy października na zewnątrz.Aby storczyk dendrobium nobile zakwitł wymaga bezwzględnego okresu suszy oraz dobowych wahań temperatury.

W przypadku uprawy w pomieszczeniu w połowie września przenieś kwiatka do nieogrzewanego ale widnego pomieszczenia o niższej temperaturze. Możesz go również ustawić bardzo blisko szyby tak aby roślina ją dotykała. Zaprzestań zupełnie podlewania. Od czasu do czasu możesz jednak podlać jeśli podłoże jest suche na wiór a storczyk przejawia wyraźne sygnały odwodnienia. Zamiast podlewania wystarczy również samo zraszanie. Ten okres powinien trwać ok 2-3 miesięcy. Po tym czasie pojawią się pąki kwiatowe. Do wiosny należy go jednak nadal ostrożnie podlewać nawet jak są już kwiaty. Systematyczne podlewanie zaczyna się gdy roślina zainicjuje wzrost czyli zacznie wypuszczać nowe przyrosty co dzieje się wiosną,

Natomiast jeśli zdecydujesz się wynieść storczyka na zewnątrz będzie to dla niego zdecydowanie lepsze. W taki sposób łatwiej zapewnić dobowe wahania temperatury niezbędne do wytworzenia pąków kwiatowych. W drugiej połowie maja umieść roślinę w osłoniętym od wiatru miejscu, tak aby nie padały na nią bezpośrednie promienie słoneczne.  Od września należy zaprzestać podlewania na 2 – 3 miesiące oraz ustawić storczyka w miejscu gdzie nie będzie padał na niego deszcz. Roślina w takich warunkach powinna przebywać do ok połowy października. Gdy już ją wniesiesz do pomieszczenia postępuj jak w pierwszym przypadku uprawy.

Jeżeli dana pseudobulwa przekwitnie, nie usuwaj jej. Co prawda rzadko zakwita ponownie ale stanowi magazyn wody i substancji odżywczych dla pozostałych pseudobulw. Usunąć można ją wówczas jak już zupełnie wyschnie.

storczyk dendrobium nobile

Przesadzanie

Dendrobia podlewane wodą kranową należy przesadzać co rok. Natomiast jeśli podlewasz miękką wodą wystarczy co 2-3 lata o ile wcześniej roślina nie przerasta doniczki. Oczywiście stosuj podłoże przeznaczone do uprawy storczyków. Ja mieszam takie podłoże dodatkowo z keramzytem i świetnie się sprawdza. Przesadza się wiosną do doniczki możliwie jak najmniejszej. Jeżeli chodzi wyłącznie o zmianę podłoża to doniczka może pozostać ta sama. Jeśli natomiast przesadzasz roślinę ze względu na jej większe rozmiary wówczas dopasuj doniczkę tak aby nie była zbyt duża. Nie rozdzielaj absolutnie rośliny na pojedyncze pseudobulwy. Jeżeli chcesz rozdzielić dendrobium to jedną grupę mogą stanowić połączone ze sobą 4-5 pseudobulwy. Po przesadzeniu nie podlewaj kwiatka ok 7 dni aby korzenie zdążyły się zabliźnić.

Storczyk dendrobium nobile być może nie jest rośliną polecaną dla początkujących. Ja bym miała obawy powierzyć ją w ręce amatora. Szkoda kwiatka. Jednak jeśli czujesz, że dasz sobie radę z tym storczykiem i masz na tyle chęci oraz determinacji aby poznawać jej wymagania to sobie taką sprezentuj. Jeśli będziesz stosować się do wytycznych z artykułu to szybko ujrzysz pozytywne efekty. I pamiętaj aby go nie przelewać bo to najczęstsza przyczyna niepowodzeń w uprawie dendrobium. One magazynują wodę w pseudobulwach i susza im mniej straszna niż zalanie.

storczyk dendrobium nobile

 Powiadamiaj mnie o komentarzach
Powiadom o
guest
51 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Weronika
Weronika
1 rok temu

Wczoraj posadziłam keiki od Dendrobium i mam pytania. Ponieważ jest jesień i zbliża się okres suszenia dendrobium, nie wiem jak postąpić w przypadku moich maluchów. Planuję je trzymać w cieple i normalnie podlewać, zanim podrosną. Jeżeli dobrze myślę, to kiedy zacząć je nawozić?

Weronika
Weronika
1 rok temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Ale ja pytam o młode keiki, które nie będą zimować – czy do wiosna mają czekać na odżywkę/?

Weronika
Weronika
1 rok temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Nie, będą stały na południowym parapecie.

Aneta
Aneta
1 rok temu

Dzień dobry,
Właśnie dostałam (wrzesień) pięknego kwiatka, który kwitnie.
Czy mogę go jeszcze wystawić na taras czy lepiej już trzymać go w domu i dopiero za rok w maju wystawić na dwór?
To jest mój pierwszy tego gatunku kwiat, i nie wiem jeszcze jak się nim opiekować.

kaśka
kaśka
2 lat temu

Mam różne kolory od kilku lat, trzymam na parapecie po wschodniej stronie, podlewam średnio co 10,14 dni – zanurzając całe doniczki w wodzie z kranu w zlewie na godzinę, lub dłużej. Daję nawozu substral do kwitnących, co jakiś czas, do tej wody, w której się moczą. Kwitną praktycznie cały czas, niektóre łodyżki nie nie są jeszcze wysokie a już obsypane kwiatkami. Nigdy nie przesadzałam boję się. Roślinka, podobnie jak reszta storczyków absolutnie nie jest wymagająca.

Gosia
Gosia
2 lat temu

Kupiłam dendrobium teraz tj. w grudniu. Obficie kwitnie. Z artykułu wynika, że w zimie przechodzi okres spoczynku. Jak więc należy go teraz traktować? Czy wystawić w chłodne miejce, ale jasne i nie podlewać? Myślę, że odwrotnie – podlewać i nawozić.

Małgosia
Małgosia
3 lat temu

Ponad miesiąc temu stałam się posiadaczką pierwszego w mojej karierze dendrobium. Ma piękne różowo- fioletowe kwiatki. Aktualnie powoli przekwita i wypuszcza nowe pseudobulwy. Pseudobulwy i liście wyglądają na zdrowe. Od dawna chciałam go mieć. Czytałam Twoje rady, bo chcę by był zdrowy i zakwitł ponownie. Nie podoba mi się jego podłoże i ma nieprzezroczystą doniczkę. Czy można go teraz przesadzić gdy całkiem przekwitnie?

Weronika
Weronika
3 lat temu

Moje Dendrobium nobile zimuje od miesiąca. Stoi w chłodnym pokoju i nie jest podlewane (czasem zraszane). Ma już wypustki kwiatowe, ale zaczęły żółknąć liści w zastraszającym tempie i to nie tylko na starych psb, ale na tych które mają kwitnąć. Proszę o radę co się dzieje…nie wiem co mam robić.

Weronika
Weronika
3 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Nie zgodzę się z tym, że młode psb mogą gubić liście…stare owszem. Jak dostałam roślinę, miała wszystkie liście od samego dołu. Czytam w necie, że nie należy podlewać w chłodnym miejscu nawet 3 m-ce, a moje zimowało zaledwie m-c i po prostu wyschło. Myślę, że te informacje w necie odnoszą się do roślin botanicznych, a nie do hybryd jakie mamy w domach. Pytam więc osoby, które uprawiają Dendrobia, ale żadna odpowiedź nie jest trafna.
Zanim sama do tego doszłam, to zostało tylko kilka liści na górze.
PODLAŁAM WIĘC ROŚLINĘ I PROCES SIĘ ZATRZYMAŁ.

Weronika
Weronika
3 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

CAŁY CZAS stoi w chłodnym od 17 października. Nawet stare psb się nie marszczą, dlatego bałam się podlać, aby nie wyrosły keika. Obecnie na trzech psb ma po 8 wypustek i rosną. Mam nadzieję, że to pierwszy rok, który przechorowuje, zwłaszcza że go nie przesadzałam po przekwitnięciu, bo się bałam. Tym razem jak zakończy kwitnienie, zaraz będzie przesadzany. Mam nadzieję, że się uda.
Pozdrawiam:)

Weronika
Weronika
1 rok temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Roślina tworzy keiki, jeżeli uprawa nie jest prawidłowa. W ten sposób ratuje się, wytwarzając potomstwo.

Marek
Marek
3 lat temu

Witam serdecznie, rok temu kupiłem storczyka dendrobium nobile. Storczyk miał jedną wysoką bulwę obsypana mnóstwem pięknych białych kwiatów, dodatkowo z podstawy wyrastały 2 mniejsze bulwy około 10 cm. Po przekwitnięciu nie wycinałem starej bulwy ponieważ dodawała ona uroku całemu storczykowi. Pierwsze moje pytanie, z czasem dwie mniejsze bulwy podrosły i przepięknie zakwitły, niestety o ile główna stara bulwa miała wysokość 52 centymetry, to dwie młodsze, boczne bulwy urosły jedynie do 35 centymetrów, nie dość że przestały rosnąć to dodatkowo na końcach bulw liście pozostały zwinięte i pomarszczone,jeden liść pozostał zwinięty w drugim. Obie boczne bulwy przestały rosnąć i tak już… Czytaj więcej »

Weronika
Weronika
3 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Mój chyba ma też korę zmieszaną z ziemią (sklepowe podłoże) i może dlatego tak szybko wysycha.

Magda
Magda
3 lat temu

Witam. jestem szczęśliwą posiadaczką dendrobium nobile, choć mało doświadczoną w uprawie. Storczyk był na balkonie od wiosny do początku października i puszcza od dłuższego czasu nowe pseudobulwy, ale kwiatków nie widać 🙁 czy to jeszcze nie czas ?? gdzie go najlepiej teraz postawić?

Justyna
Justyna
3 lat temu

Cześć. Około miesiąca temu nabyłam storczyka dendrobium o pięknych fioletowych kwiatach. Stał sobie na oknie wschodnim. Wyjeżdżając na tygodniowy urlop zapomniałam odsłonić rolet w tym oknie….No i po powrocie okazało się że wszystkie kwiaty zwięzły na żółto i opadły. Czy to wina tych zasunietych rolet?:(. Dodam, że stojacy na tym samym parapecie phalenopsis ma się świetnie. Co teraz powinnam robić? Pozdrawiam serdecznie

Natalia
Natalia
3 lat temu

Tak trochę w ciemno „przygarnęłam” dendrobium nobile, niewiele wiedząc o jego uprawie. Otwrzymany storczyk był przekwitnięty, ale od dołu zaczął wpuszczać nową łodygę. I szczerze nie wiem co teraz, jest pora że mogła bym go wystawić na balkon, skoro piszesz że dobrze mu jest na zewnątrz. Czy po przekwitnięciu powinnam mu dać odpocząć ? Roślinka nabyta parę dni temu, nie wiem jak dawno przekwitła. Ogółem nie chcę storczyka uśmiercić, tylko że mam mieszkanie ciepłe :/ okna północ-poludnie, balkon od południa. Z tym że zimy nawet przy zakręconych kaloryferach są dość ciepłe… Czy jest szansa powodzenia uprawy dendrobium w tych warunkach… Czytaj więcej »

Natalia
Natalia
3 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Mam balkonpytanko od południa, ale bez problemu zrobię osłonę. Mam balkon zabudowany i jak zrobię a’la firankę na barierce to myślę że bedzie mu taktai dobrze.
A na jesień myślę go dam na północny parapet, okna zwykle mam rozszczelnione więc trochę chłodu dostanie.
Dziękuję za odpowiedź 🙂

Przemo
Przemo
4 lat temu

Aha ok dziękuję i pozdrawiam

Przemo
Przemo
4 lat temu

Powiem tak mam storczyka dendrobium nobile i z psełdobulwy wyrastają mi dwa małe storczyki z korzeniami są teżi inne młode ok 5 młodych storczyków lecz jeszcze bez korzeni ale wyrastająz psełdobulwy i chciałbym je wsadzić w inną doniczkę żeby mieć ich więcej wiec kiedy i jak to zrobić niechce ich zmarnować z góry dziękuję za pomoc

Przemo
Przemo
4 lat temu

Mam pytanie mój storczyk ma dwa większe kiełki z korzeniami czy mogę go przesadzić każdy oddzielnie czy musze razem

Achim
Achim
4 lat temu

Witam! Trafiłem na tę stronę poprzez grupę na Facebooku. Bardzo cieszę się, że jest tu mowa o storczyku Dendrobium nobile. Mam trzy różne szczepki: 1 – silna i dobrze ukorzeniona; 2 – słaba, skrzywiona, ale lekko ukorzeniona i widać wychodzący nowy liść u góry; 3 – najsłabsza, ma u góry trzy przygniłe liście, które boję się ruszyć i słabe korzenie. Posadziłem wszystkie szczepki do podłoża dla storczyków. Na początku topiłem doniczki w przelanej wodzie. Teraz natomiast podlewam je wodą, jak podłoże wyschnie na głębokość 2,5 cm. Dwa razy dolistnie podałem już odżywkę. O dziwo każda ze szczepek ma zielone liście.… Czytaj więcej »

Achim
Achim
4 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Jak wyglądają pseudobulwy?

Achim
Achim
4 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Każda szczepka ma po jednej łodydze. O dziwo są mocne.

Achim
Achim
4 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Ale na szczycie jednej mam martwe liście i boję się je zerwać, aby nie uszkodzić reszty. Co z nimi zrobić? Zostawić je?

Achim
Achim
4 lat temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Dziękuję.

Danka
4 lat temu

Chcę takiego, zaraz pokazuje mężowi, będe stosowac rady i może też mi tak pieknie będzie kwitł:-)

Justyna
4 lat temu

Mam kilka storczyków w domu, bardzo fajne kwituszki, ale o takiej barwie jak ma Pani to nie mam. Chętnie dołączyłabym go do kolekcji 🙂

Kasia
4 lat temu

Niestety storczyki nie wytrzymują mojej pielęgnacji, ale prześlę Twój post mojej mamie, ona ma dobrą rękę do wymagających kwiatów.

Kasia
Kasia
4 lat temu

Zawsze uważałam, że storczyki to wymagające kwiaty. Dlatego podziwiałam je z daleka. Twoje rady przekażę Babci. Ma kilka pięknych okazów. Zaskoczona jestem, że po przesadzeniu nie należy podlewać rośliny. Oraz, że mają zwiększoną potrzebę na światło w okresie zimowym. Pozdrawiam 🙂

51
0
Skomentujx