Udostępnij

Zimowanie storczyków to bardzo istotna kwestia, szczególnie w naszym umiarkowanym klimacie jakże różniącym się od tego w którym naturalnie żyją storczyki. Jeżeli w tym ciężkim dla nich okresie nie zapewnisz storczykom odpowiednich warunków mogą nawet zginąć. Krótkie dni, mała ilość światła, suche powietrze związane z centralnym ogrzewaniem nie sprzyjają uprawie storczyków. Jednak kilka prostych trików pozwoli Twoim roślinom bezpiecznie przetrwać ten trudny okres. I nie musisz posiadać specjalnej storczykowej witryny czy zimowego ogrodu. Ja swoje storczyki z powodzeniem zimuję w domu. Pamiętaj jednak aby w tym okresie przestrzegać istotnych zasad.

1. Dostosuj wymagania uprawowe do danego rodzaju storczyka

To najważniejsza kwestia. Najpierw zidentyfikuj jaki rodzaj storczyka posiadasz. Zimowanie storczyków zależy od ich odmiany choć pewne zasady są wspólne. Niektóre nie wymagają szczególnych zabiegów w tym okresie jak np. popularne hybrydy phalaenopsisów czy dendrobia phalaenopsis. Inne natomiast muszą przejść chłodny i suchy okres spoczynku w celu inicjacji kwitnienia. Dendrobia nobile, cymbidia, katleje, niektóre odmiany paphiopedilum czy cambrii wolą niższe temperatury. Przestrzeganie tych kwestii jest istotne jeśli chcesz aby storczyk Ci zakwitł a o to przecież w tym wszystkim chodzi.

2. Zmniejsz nawożenie

W okresie jesienno-zimowym wegetacja storczyków jest spowolniona a w niektórych przypadkach całkowicie ustaje. Nie należy więc wówczas ich zasilać tak jak w okresie wegetacyjnym. Wystarczy, że nawieziesz je np. 1 raz na półtora miesiąca mniejszą o połowę dawką nawozu. Nie martw się! Nic im się nie stanie. Więcej szkody możesz uczynić nawożąc je w tym czasie. Roślina nie wykorzystuje w pełni składników z nawozu i odkładają się one w korzeniach, co nie jest dla nich korzystne. Jeżeli sztucznie doświetlasz rośliny, możesz trochę bardziej poszaleć z nawozem ale tylko w tym przypadku.

zimowanie storczyków

3. Zmniejsz podlewanie

W tym okresie należy również zmniejszyć podlewanie. Dotyczy to przede wszystkim jego częstotliwości. Podlewaj rośliny po zupełnym przeschnięciu podłoża. Absolutnie nie może być ono stale wilgotne. Tutaj bardzo wiele zależy od warunków otoczenia dlatego w żadnym wypadku nie sugeruj się pseudoradami typu – „podlewaj co 2 tygodnie”. Jak prawidłowo podlewać storczyki dowiesz się z artykułu – Podlewanie storczyków – sztuka czy nauka?

4. Zwiększ wilgotność powietrza

Zimowanie storczyków przypada na okres grzewczy. Centralne ogrzewanie bardzo wysusza powietrze a to nie sprzyja uprawie storczyków. Często marnieją a nawet giną właśnie w tym okresie. Pomysłów na zwiększenie wilgotności jest mnóstwo. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Oto kilka z nich:

  • zawieś nawilżacze na kaloryfery lub postaw bezpośrednio przy roślinach /dot. nawilżaczy stojących/
  • zaopatrz się w specjalny nawilżacz, uważaj jednak na ultradźwiękowe gdy posiadasz zwierzęta
  • umieść doniczkę na podstawce wypełnionej mokrym keramzytem /bezpośrednio na keramzyt możesz położyć specjalną kratkę/
  • możesz zbudować specjalne okno storczykowe ale to już bardziej kosztowna impreza
  • jeżeli masz widną łazienkę, bez urządzeń wydzielających opary np. gazowe – możesz w niej umieścić swoje storczyki
  • jeśli jeszcze nie masz – załóż sobie akwarium, nie dość że pożyteczny to również piękny dodatek
  • możesz je zamgławiać i zraszać byle rano aby do wieczora zdążyły całkowicie wyschnąć /przy zimnych i wilgotnych pomieszczeniach lepiej to sobie odpuścić/
  • kąpiele również są wskazane ale przeprowadzane umiejętnie a jak dowiesz się z artykułu  – Kąpiel storczyków-nawet nie przypuszczasz jak na nie wpływa!

5. Staraj się zapewnić zimowanym storczykom maksymalną ilość światła

Jesienią i zimą dzień jest bardzo krótki. Dlatego tak ważne w tym okresie jest zapewnienie storczykom jak najwięcej światła. Wiadomo najlepsze jest to dzienne, naturalne. Możesz ustawić swoje rośliny na południowych parapetach. Od października do marca słońce nie operuje zbyt mocno więc nawet gdy pada na nie bezpośrednio to i tak ich nie poparzy.

Możesz również rozważyć sztuczne doświetlanie. Nie jest to jednak konieczne bo i bez tego storczyki świetnie dają sobie radę pod warunkiem zachowania powyższych zasad.

O zimowaniu storczyków mówię również w jednym z moich filmów. Jeżeli chcesz być na bieżąco z wszystkimi moimi filmami, gorąca zachęcam Cię do subskrybcji mojego kanału na YouTube i włączeniu powiadomień. Wówczas żaden film Ci nie umknie.


Jak więc widzisz zimowanie storczyków wcale nie jest jakieś problematyczne. Niemniej należy je trochę inaczej traktować niż wiosną czy latem. Jeżeli będziesz o tym pamiętać one odwdzięczą się zdrowym wzrostem i obfitym kwitnieniem. Bo tak właśnie to działa. Jeśli je kochasz, o nie dbasz to wygrywasz. Pamiętaj tylko, że udawanie nic Ci nie da bo rośliny wszystko potrafią rozszyfrować. Są sprytne oraz inteligentne na swój roślinny sposób.

0
Skomentujx