Udostępnij

Basal keiki na storczyku? Cóż to takiego właściwie jest? Otóż jest to keiki wypuszczone przez roślinę mateczną tuż obok siebie a nie jak to zazwyczaj bywa na pędzie kwiatowym. Jeżeli chodzi o phalaenopsisy, basal keiki pojawia się zazwyczaj gdy roślina mateczna znajduje się w kiepskim stanie. Tak właśnie było w przypadku mojego storczyka. Otrzymałam go z zalanym stożkiem do odratowania. Bardzo lubię ratować wszelkie ciężki przypadki. To tak jakbym leczyła. Jeśli roślina przeżyje i „stanie na nogi” stanowi to dla mnie powód do radości i dumy. Storczyk przeżył ale w akcie desperacji wypuścił basal keiki.

Pewnie czuł zbliżający się koniec i zmobilizował wszystkie swoje siły aby wydać potomka i zapewnić ciągłość rodu. Ot taka storczykowa metoda na przedłużenie trwałości gatunku. Poświęca siebie aby potomek mógł przetrwać. W czasie gdy storczyk chorował nie posiadał żadnego pędu kwiatowego na którym wypuściłby to zwyczajne keiki stąd wyrosło ono tuż obok rośliny matecznej. Historia kończy się happy endem bo matka wraz z dzieckiem przeżyła. Choć poszkodowana żyje nadal, ma się całkiem dobrze i stanowi bazę dla basal keiki. Ona i tak już by nie mogła wypuszczać nowych liści ze stożku wzrostu więc wspomaga swoje dziecko. W sumie wygląda mi to na pewną symbiozę. Obie roślinki są zdrowe, mają jędrne liście i korzenie. Jednak nowe liście i kwiaty wypuszcza wyłącznie dziecko, choć nie wiem jak to będzie wyglądało w przyszłości. Basal keiki na storczyku jest dosyć dojrzałe, ma ok 4-5 lat i kwitło już kilkakrotnie.

basal keiki na storczyku

Co robić jak pojawi się basal keiki na storczyku?

Są dwie możliwości w przypadku pojawienia się basal keiki na storczyku.

  1. Jeśli po wyjęciu storczyka z doniczki i obejrzeniu całego systemu korzeniowego istnieje możliwość ich łatwego rozdzielenia a keiki ma już spore własne korzenie, możesz tego dokonać ale bardzo ostrożnie.
  2. Jeżeli natomiast keiki bardzo mocno jest zespolone z rośliną mateczną a ich rozdzielenie stanowi ryzyko lepiej go nie ruszaj. Moja roślinka jest żywym przykładem, że takie zroślaki mogą wspaniale sobie dawać radę razem kwitnąc przy tym i rozwijając się zdrowo. Opieka nad takimi egzemplarzami jest identyczna jak pojedynczego storczyka. Należy tylko odpowiednio wspomagać je nawożeniem.

Basal keiki może również pojawić się na zdrowej roślinie ot tak bez powodu bo roślinie zachciało się w taki sposób rozmnożyć. Sposób postępowania jest taki sam jaki opisałam powyżej. Osobiście jeśli miałabym jakiekolwiek obawy i choć cień wątpliwości nie rozdzielałabym roślin. W naturze zdarzają się takie przypadki i nikt ich tam nie wspomaga, nie rozdziela więc one wiedzą co mają robić.  Trochę inaczej podchodzę do keiki wytworzonych na pędach kwiatowych. Jeśli urosłyby wystarczająco duże bez odcięcia, pęd pewnie by się złamał samoistnie lub przechylił pod ciężarem keiki a ono wczepiłoby się korzeniami w podłoże i tak zaczęło samodzielne życie. W naturze pewnie to tak przebiega.

Dlatego potraktuj basal keiki na storczyku jako dodatkowe doświadczenie w uprawie tych wspaniałych roślin. Wszystko co nowe wzbogaca Twoją wiedzę a z Ciebie czyni praktyka. Z wielką satysfakcją obserwuję nowe, nieznane mi dotąd zachowania storczyków. One potrafią zaskakiwać i nigdy nie można stwierdzić, że widziało się już wszystko. Dlatego uprawa storczyków jest tak fascynująca. Dzięki nim co chwilę  odkrywa się coś nowego, ciekawego i niezapomnianego. I tę myśl staram się w Tobie zaszczepić. Jeśli pragniesz zostać mistrzem w uprawie storczyków może zainteresuje Cię mój kompleksowy kurs – Storczyki dla początkujących – od laika do praktyka. Jeden z rozdziałów możesz pobrać zupełnie za darmo.

uprawa storczyków

10
0
Skomentujx