Korzenie powietrzne storczyka są niezwykle oryginalną i egzotyczną częścią rośliny. Nie wiem skąd w ludzkich głowach rodzą się pomysły aby je obcinać ale właśnie pytanie czy można ciąć korzenie powietrzne storczyka, zadał mi pewnego razu mój czytelnik. Korzenie powietrzne storczyka spełniają dość istotną rolę a mianowicie w naturalnych warunkach pobierają wilgoć z powietrza. Dlatego warto zapewnić roślince wilgotną atmosferę wokół niej. Korzenie powietrzne wyrastają u storczyków epifitycznych, które w naturalnych warunkach rosną przyczepione do drzew. W amatorskiej uprawie domowej ciężko zapewnić im podobne warunki więc sadzimy storczyki w doniczki. Dlatego tak bardzo ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego podłoża. Ja zawsze stosuję specjalne podłoże do storczyków z dość dużymi elementami kory pomieszane z keramzytem. Popularny rodzaj uprawy hydroponicznej nie jest zgodny z ich naturą dlatego nawet nie biorę go pod uwagę. Takim rodzajem storczyka, który lubi wypuszczać korzenie powietrzne jest popularny phalaenopsis. Korzenie pięknie komponują się z dużymi, mięsistymi i błyszczącymi liśćmi stanowiąc interesujące urozmaicenie. Nie każdemu się one podobają ale to nie znaczy, że można się ich pozbywać.
Korzenie powietrzne storczyka bardzo lubią zamgławianie, robią się wówczas soczyście zielone
Są również wspaniałym wyznacznikiem przenawożenia. Przybierają wtedy brązowawe zabarwienie. Korzenie powietrzne są żywą częścią rośliny i absolutnie nie należy ich obcinać. Takim postępowanie prosisz się o kłopoty. Skoro roślina coś tworzy widocznie jest jej to niezbędne do życia. To jest logiczne. Kolejnym błędem popełnianym przez początkujących storczykowców jest próbowanie pakowania tych wszystkich korzeni do podłoża w doniczce. Lepiej tak nie robić. O ile niewielką ich część faktycznie można włożyć w podłoże z racji ich umiejscowienia to te, które wyrosły wyżej najlepiej zostawić na zewnątrz swobodnie zwisające. Osobiście bardzo podobają mi się korzenie powietrzne storczyka. O ile nie ma ich zbyt wiele wszystko jest w porządku. Gdy roślina zaczyna wypuszczać ich nadmierną ilość znaczy to, że jest przesuszana. W taki sposób próbuje się ratować większą ilością korzeni powietrznych które potrafią pobierać wilgoć z powietrza. Paradoksalnie może się też tak dziać gdy roślina jest systematycznie przelewana i wszystkie korzenie znajdujące się w podłożu zgniły. Nie ma czym już pobierać wody z podłoża więc ratuje się tworząc korzenie powietrzne. Wbrew pozorom storczyki to naprawdę twarde sztuki i mają wiele sposobów na przetrwanie. Takim jednym z nich jest właśnie wypuszczanie korzeni powietrznych.
Jeżeli masz już pewne doświadczenie i wprawne oko możesz pokusić się o obcięcie martwych części korzeni powietrznych storczyka. Absolutnie nie radzę tego początkującym. Martwy korzeń jest zupełnie suchy i pusty w środku. Jeśli chcesz dokładniej taki zobaczyć, obejrzyj mój film. W nim dokładnie pokazuję taki martwy korzeń, który obcinam w celach kosmetycznych. Wyschnięty i martwy korzeń obcina się w taki sposób aby nie uszkodzić żywej części. Dlatego lepiej zostawić więcej martwej części niż przedobrzyć w drugą stronę. Robi się to wyłącznie w celu estetycznym. Taki zabieg nie posiada żadnych walorów pielęgnacyjnych.
Zawsze wyraźnie podkreślam, że nie należy obcinać nic żywego u storczyka
Stare liście odpadają samodzielnie o czym dowiesz się z artykułu – Dlaczego żółkną liście storczyka? /video/, korzenie można obciąć jedynie w przypadku gdy są zupełnie martwe, podobnie jest z pędami kwiatowymi. Czasem chęcią nadmiernej pielęgnacji i ingerencji w delikatny ekosystem rośliny zaburzamy jej funkcjonowanie. Nie dość, że taka roślinka nie żyje w naturalnych warunkach / mimo to wiele hybryd jest doskonale przystosowanych do warunków domowych/ to jeszcze próbujemy coś przy niej majstrować według naszego wydzimisie. A tak się nie da. Trzeba zapewnić jej warunki jak najbliższe naturalnym aby odwdzięczała się pięknymi kwiatami i długim życiem. Zanim więc cokolwiek obetniesz, wyrwiesz zastanów się kilka razy. Jeśli nie masz 100% pewności najlepiej nie ruszaj nic a storczyk Ci za to podziękuje.
[su_row][su_column size=”1/2″ center=”no” class=””][/su_column]
[su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]
[/su_column] [/su_row]
Super, właśnie o to mi chodziło….
Dziękuję za ten artykuł, potwierdził moje przkonanie co do powietrznych korzeni 🙂 Moje stoją na parapecie przy zlewie kuchennym i rozpoczęły na niego ekspansje 😛 Ale kwitną praktycznie cały czas, bez wytchnienia już kolejny rok (czwarty rok się zaczyna) – bardzo lubią to miejsce z widokiem na zachód 🙂
Taka zachodnia wystawa z wysoką wilgotnością jest dla nich bardzo dobra 🙂 Nie dziwne, że im tak dobrze. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Lubie czytać Pani artykuły .Tak pięknie opowiadasz o kwiatach.Widze że kochasz wszystko co robisz z pasją.
Nie miałam pojęcia że to potrzebne.Zawsze zakopywałam wszystkie korzenie .I wszystko gniło.Nie mam ręki do storczyków.Ale nie poddam się .