Udostępnij

Przesadzanie storczyków często stanowi konieczność. Szczególnie po zakupieniu nowego egzemplarza warto dokładnie ocenić stan podłoża w jakim rośnie orchidea. Musisz również wiedzieć jaki gatunek storczyka posiadasz. Generalnie zasady przesadzania są podobne, jednak np. phalaenopsis ma kruche i grube korzenie, których nie można uszkodzić.Łatwo napisać trudniej zastosować niestety. W praktyce korzenie falków są bardzo delikatne i nawet ostrożne postępowanie podczas przesadzania czy innych prac pielęgnacyjnych może skończyć się ich uszkodzeniem. Taki stan nie jest pożądany, ponieważ przez rany mogą wniknąć bakterie i grzyby chorobotwórcze. Jednak można temu zapobiec.

Zapraszam do obejrzenia mojego filmiku, na którym zobrazowałam przesadzanie storczyka na przykładzie phalaenopsisa miniaturowego. Przesadzenie takiej miniaturki stanowi jeszcze większe wyzwanie. Trzeba to robić z ogromnym wyczuciem i w skupieniu.

Przesadzanie storczyków – dlaczego należy to robić?

 1. Tak jak w przypadku innych kwiatów, storczyki rosną i system korzeniowy wraz z nimi więc po prostu nie mają już miejsca na dalszy rozwój
 2. Jeśli podlewasz swoje orchidee zwykłą kranówą musisz uwzględnić przesadzanie co najmniej raz na dwa lata. Woda kranowa w większości jest twarda i osad z niej pozostaje w podłożu, na korzeniach  i utrudnia roślinie pobieranie wody i substancji odżywczych. Jeśli masz bardzo miękką kranówę albo podlewasz deszczówką czy miękką przefiltrowaną wodą, przesadzanie nie musi być tak częste, oczywiście jak nie ma innych wskazań
 3. W przypadku zakupu nowej rośliny jeśli podłoże nie jest należyte
 4. Jak storczyk choruje i nie wiadomo co jest przyczyną, warto go rozgrzebać, sprawdzić stan korzeni, ewentualnie przesuszyć, obciąć martwe oraz wymienić podłoże na nowe
 5. Przy ewidentnym przelaniu rośliny. Jak marnieje w oczach znaczy, że gnije więc należy szybko wyciągnąć ją z podłoża, otrzepać, osuszyć korzenie kilka dni na zewnątrz nie wsadzając do podłoża, oczyścić z resztek, starych i wyschniętych korzeni. Następnie wsadzić do nowego, suchego podłoża.

przesadzanie storczyków

WAŻNE:

Przesadzanie storczyków, ucinanie starych korzeni musi odbywać się jeśli orchidea jest sucha. Takie zabiegi na wilgotnej roślinie mogą źle się skończyć np. chorobą grzybową. Nie polecam, no chyba że zaistniał jakiś przymus w postaci wytargania storczyka z donicy przez psa. Przerabiałam to i niestety orchidea nie przeżyła, była tak poturbowana, pogryziona i wymęczona przez moją sunię. Nie wiem co jej przyszło do głowy, że tak postąpiła? Fakt, że poświęcałam mu dużo uwagi? Żadnego innego kwiatka nie ruszyła i nie rusza, tylko tamtą biedną orchideę…

Pamiętaj również aby nie przesadzać orchidei kwitnącej czy z pąkami kwiatowymi. Najlepiej przesadzać wiosną, choć nie zawsze tak się da, choćby w przypadku gdy otrzymasz storczyka w prezencie np. w grudniu i ma on nieciekawe podłoże. Lepiej wówczas przesadzić od razu niż czekać do wiosny.

Ok w takim razie przejdę do instrukcji.

 1. Przesadzanie storczyków należy poprzedzić ich przesuszeniem
 2. Jak Twój kwiatek ma sucho, delikatnie wyjmij go z doniczki. W tym celu uciskaj doniczkę z każdej strony aby odseparować podłoże od jej ścianek i aby roślina łatwiej i bez obrażeń z niej wyszła. Jeśli jakieś korzenie przechodzą przez otwory w doniczce a nie da rady ich wyciągnąć, przetnij po prostu doniczkę aby bezpiecznie wydobyć korzonek. Doniczki nie żal ale storczyka owszem.
 3. Pozbądź się całego starego podłoża
 4. Powycinaj suche, nieżywe korzenie. Nieżywe są puste w środku, łatwo to wyczuć palcami. Zdrowe i żywe są srebrne lub zielone, grube, jędrne i bardzo łatwo się łamią!! Dotyczy to systemu korzeniowego phalaenopsisów bo np. cymbidia czy cambrie mają system korzeniowy nieco inny, bardziej podobny do systemu u „zwykłej roślinki”. Jednak również trzeba uważać aby ich nie połamać.
 5. Do przygotowanej doniczki /musi być odpowiednia tzn. przezroczysta dla lepszej obserwacji, z wieloma otworami aby zapewnić przewiew korzeniom, co storczyki docenią oraz odpowiednia co do wielkości. Nie może być też zbyt duża/ dopasuj korzenie kwiatka i jedną ręką trzymaj tak w powietrzu a  drugą dosypuj stopniowo podłoża specjalnie przeznaczonego do storczyków /ja mieszam z keramzytem/ i co chwilę wstrząsaj aby podłoże dobrze się ułożyło w przestrzeniach pomiędzy korzeniami.
 6. Po zabiegu nie podlewaj kwiatka przez kilka dni nawet tydzień aby ewentualne ranki zdołały się zabliźnić i nie były podatne na działanie różnych patogenów.
 7. Po tygodniu porządnie nawodnij, najlepiej według sposobu, który opisuję w artykule: „Podlewanie storczyków – sztuka czy nauka?”

W sumie to by było tyle, jeśli jeszcze nie masz doświadczenia i przesadzanie storczyków wydaje Ci się skomplikowane, nie martw się. Po kilku próbach stanie się to czynnością prostą a zarazem przyjemną. Ja mam wielką radochę jak swoim roślinom poprawiam warunki bytu. To stanowi naprawdę skuteczną motywację…

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK – CO MUSISZ WIEDZIEĆ ABY UPRAWIAĆ STORCZYKI

przesadzanie storczyków

39
0
Skomentujx