Jak uprawiać zwartnice aby zawitały wielokrotnie i cieszyły kwiatami co najmniej 1 raz w sezonie? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu więc koniecznie przeczytaj całość bo każdy szczegół ma znaczenie. Zwartnica inaczej hippeastrum to niezwykle urocza roślina, której kwiaty są jednymi z najpiękniejszych wśród roślin doniczkowych. Jeśli kochasz ogromne kwiatostany /ja tak akurat mam/ to koniecznie sprezentuj sobie okaz tej niezwykłej roślinki! Odpowiednio prowadzona zakwita pod koniec zimy kiedy piękne, egzotyczne kwiaty możesz przeglądać co najwyżej w czasopismach lub internecie.
Wnosi powiew wiosny a na jego piękno nie ma odpornych.Zanim zacznę jednak o tym jak obchodzę się z moim egzemplarzem zwartnicy, wyjaśnię jedną bardzo ważną kwestię a mianowicie powszechnie występujące mylenie zwartnicy z amarylisem. Na wielu stronach internetowych widnieją informacje, które wprowadzają czytelników w błąd. zwartnica a amyrylis to dwie zupełnie inne rośliny, choć pielęgnacja jest praktycznie taka sama. Podstawowe różnice pomiędzy gatunkami:
Zwartnica
- posiada większe cebule, bardziej pękate i pokryte brązową łuską
- liście są mięsiste i wyrastają tworząc wachlarz
- pęd kwiatowy jest pusty w środku /wystarczy delikatnie ścisnąć aby sprawdzić/
- kwiaty są znacznie większe i okazalsze i zazwyczaj wyrasta ich 4 na pędzie
Amarylis
- cebule są bardziej wydłużone, okryte jasną łuską
- liście są bardziej zwarte i drobniejsze
- pęd kwiatowy jest pełny w środku
- kwiaty są mniej okazałe, nie przekraczają 10 cm co u hippeastrum jest normą ale może być ich więcej na pędzie /średnio od 2 do 12/
W takim razie jeśli znasz już różnice pomiędzy obiema roślinami, ich rozróżnienie nie powinno sprawić Ci żadnych problemów. Jeśli masz z tym problem przy zakupie, pomocny może okazać się fakt, iż u hippeastrum najpierw pojawia się pęd kwiatowy, natomiast u amarylisa liście a potem po dość długim czasie kwiatostan. Nie jest to jednak aż taką regułą. Np. w tym roku jak przyniosłam mojego hippeastrum ze strychu najpierw wystartowały 3 liście a potem /jednak w niewielkim odstępie czasowym tak ok. tygodnia/ pojawił się dorodny pąk.
Jak uprawiać zwartnice aby ponownie zakwitały?
Aby roślinka zakwitła kiedy za oknem jeszcze zimowo, należy zapewnić jej odpowiednie warunki!! Przynosząc kwiatka do domu, po przekwitnięciu obetnij sam kwiat u szczytu aby nie zawiązały się torebki nasienne, które osłabiają cebulki. Łodygę kwiatową natomiast pozostaw aż samodzielnie zżółknie i uschnie. Pełni ona funkcję i liścia i zasychając oddaje cebuli składniki odżywcze. Wszystkie liście mają pozostać!! Do końca sierpnia podlewaj tak aby ziemia była lekko wilgotna, zasilaj również nawozem do kwiatów kwitnących co tydzień lub co dwa. W tym czasie roślina się „tuczy” czyli pobiera składniki pokarmowe i od tego zależy czy i jak zakwitnie zimą. Można w tym czasie wynieść ją do ogrodu w zaciszne miejsce, osłonięte od wiatrów oraz bezpośrednich promieni słonecznych. W domu może stać na parapecie południowego okna jednak jeśli padają na nią bezpośrednio promienie słoneczne należy ją zacieniać. Jak temperatura przekroczy 30 stopni lepiej znaleźć jej chłodniejsze miejsce.
Jak uprawiać zwartnice zapewniając jej okres spoczynku?
Jak zwartnica zaczyna już żółknąć co dzieje się na przełomie sierpnia i września, zmniejsz podlewanie i jeśli zaschną już wszystkie liście wynieś ją w mniej widne i chłodniejsze miejsce o temperaturze ok 10 stopni gdzie Hippeastrum przejdzie okres spoczynku /ok 4 miesiące/. Nie obcinaj liści dopóki są zielone. Jeśli całkowicie zżółkną obetnij ok 5 cm nad cebulą nie niżej, ponieważ lubią się w nich zawiązywać pąki kwiatowe. W tym czasie jeśli rośnie w donicy można ją sporadycznie i niewiele podlać aby nie zasuszyć całkowicie korzeni. Same cebulki można natomiast spryskać wodą. Podobnie robię z bulwami begonii.
W mojej praktyce bywa tak, że liście hippeastrum wcale nie chcą tak szybko żółknąć i usychać. Dlatego zmniejszam podlewanie aż do całkowitego zaprzestania i jeśli do połowy września liście nie uschną i tak ją wynoszę na strych. Dopiero tam po całkowitym zaschnięciu liści, obcinam je. Jeśli chcesz aby zwartnica zakwitła trochę później, możesz ten okres przedłużyć. Swój osobisty egzemplarz wnoszę na miejsce docelowe w połowie stycznia i roślina momentalnie wznawia wegetację aby w połowie lutego zakwitnąć w pełnej krasie. Po okresie spoczynku ustaw ją na docelowe, jasne i ciepłe miejsce, wznów podlewanie i czekaj na pęd kwiatowy, który powinien pojawić się bardzo szybko jeśli roślinka była odpowiednio prowadzona.
Istnieją 2 metody uprawy zwartnicy w okresie spoczynku:
- pozostawia się roślinę w doniczce z ziemią
- wyciąga się cebule z ziemi
Osobiście preferuję pierwszą. Jest po prostu wygodniejsza i wcale nie gorsza. Najbardziej przykre w uprawie hippeastrum jest to, że jego cudowne kwiaty nie utrzymują się długo. Możesz się nimi cieszyć od 8 do 14 dni. Aby przedłużyć ich kwitnienie można je przestawić w chłodniejsze i mniej jasne miejsce. To jest niezwykle krótko w porównaniu np. do kwiatostanów orchidei, które mogą kwitnąć nieprzerwanie nawet 2 lata /mogę się pochwalić takimi egzemplarzami/.
Jak uprawiać zwartnice- przesadzanie i rozmnażanie
Zwratnicę można przesadzać co roku bezpośrednio przed wybudzeniem kwiatka ze spoczynku. Można zrobić to również po kwitnieniu jeśli roślina się bardzo rozrosła a nie była przesadzona do większej donicy w grudniu.Termin przed wybudzeniem rośliny jest o tyle lepszy, że możesz dodatkowo ją rozmnożyć z cebulek przybyszowych. Jest to również wygodniejsza opcja, ponieważ przesadza się rośliny bez liści więc nie trzeba się martwić o ewentualne ich uszkodzenie. Cebulki przybyszowe przeznaczone do odseparowania od rośliny matecznej muszą mieć dobrze wykształcone korzenie i przed spoczynkiem wypuszczone co najmniej 3 listki.
Przed wysadzeniem cebuli do nowej ziemi warto ją zanurzyć w wodzie np. na jeden dzień aby suche korzenie i sama cebula nią nasiąknęły. Szybciej się wówczas obudzi i zawiąże nowe korzonki. Wsadzając ją do ziemi pamiętaj aby z ziemi wystawało 3/4 cebuli, gdyż w przeciwnym wypadku może nie zakwitnąć. Doniczka natomiast musi mieć średnicę większą od cebuli o kilka centymetrów. Tak wsadzone roślinki ustaw na parapecie jasnego okna najlepiej południowego pod którym znajduje się kaloryfer. W cieple bardzo szybko wznowi wegetację. Jeśli słońce zbyt mocno operuje /choć o tej porze roku nie jest ono jeszcze tak silne/ przesłoń w tym czasie roślinę. Podlewaj tak aby nie zamoczyć cebuli, gdyż może poskutkować to jej gniciem.
Jak uprawiać zwartnice- przydatne informacje
- Na łodydze kwiatowej zazwyczaj wyrastają cztery kwiaty zwrócone na cztery strony świata. Jednak jeśli cebulka jest zbyt mała mogą pojawić się tylko 2 kwiatki
- Pęd kwiatowy dorasta nawet do 60 cm wysokości, jest duży i ciężki. Często wymaga dodatkowych podpór. Pewnym rozwiązaniem jest posadzenie rośliny do wysokiej doniczki tak aby miała możliwość podparcia. Dodatkowo system korzeniowy lepiej się rozkrzewia w takiej donicy, co zapewnia dodatkową ochronę w postaci lepszego ukorzenienia zwartnicy
- co każdy czwarty liść wyrastający z cebuli tworzy się pąk kwiatowy. Młode cebule wydają jeden pęd kwiatowy, starsze zazwyczaj 2, jednak jeśli roślina wyda dużo liści istnieje możliwość, że wypuści 3 pęd w odstępie ok. dwóch miesięcy od wydania tego drugiego.
- istnieje wiele odmian Hippeastrum, pełne, pojedyncze, jednokolorowe, dwubarwne itp. tak więc do koloru do wyboru.
Jeśli więc podobają Ci się te niebywale ogromne kwiaty spraw sobie zwartnicę. Odrobina wiedzy i chęci a roślinka odwdzięczy się pięknym kwitnieniem. Każdego roku z niecierpliwością oczekuję na jej kwiaty bo wrażenia estetyczne mam wówczas zagwarantowane. A to roślinomaniacy, jakim niewątpliwie jestem lubią najbardziej…
Jeśli masz coś ciekawego do dodania jak uprawiać zwartnice śmiało się dziel przydatnymi informacjami w komentarzach. Wszyscy uczymy się roślinek na różne sposoby a im tej wiedzy więcej tym większe sukcesy w uprawie.
Dzień dobry. Niestety moja zwartnica nie zakwitła lecz teraz wiem w czym tkwi problem, po prostu jej nie przezimowałam. W tym momencie jest jeden zielony liść który pewnie w niedługim czasie zżółknie. Proszę o poradę co z nią zrobić po zżółknięciu liścia. Czy przechowywać cebule aż do następnej zimy? Jak teraz postępowac aby w kolejną zimę zakwitła. Z góry dziękuję.
Dać roślinie normalnie wegetować aż sama zżółknie. Musi nabrać mocy. Warto ją również odpowiednio nawozić.
Bardzo jasno i ciekawie opowiedziany/opisany temat. Właśnie dzisiaj przyszła przesyłka z cebulą zwartnicy odm. Aphrodite i już ją posadziłam. Będę postępować zgodnie z Twoimi wskazówkami (w sieci znalazłam też nieco inne metody uprawy) i mam nadzieję, że pięknie zakwitnie.
Dziękuję. W sieci jest wiele informacji często niestety niczym nie popartych. Ja uprawiam w ten sposób swoje zwartnice od lat z powodzeniem.
Pamiętam pokój mojej babci i parapety pełne kwiatów…amaryllis,fiołki afrykańskie i mnóstwo innych, a paprocie piękne i bujne a asparagus to było cudo..babcia kochała kwiaty..ogród pełen był Dali,krokusów, malw i inne…gdy babcia zmarła większość kwiatów padła..Mimo naszych starań..teraz ja w moim domu mam kwiaty co najdziwniejsze zakochana jestem w amarylisach, fiołkach 🙂 i storczyki…a w ogrodzie dalie róże i te babcine <3
Ja mam Amarylis w doniczce na parapecie, nie wiem jakim cudem z moimi zdolnościami udało mi się go wyhodować.
Amarylis czy hippeastrum? Wiem, wiem ale mam na tym punkcie zboczenie 😉
Amarylisow posiadam kilka czerwone i bialo czerwone jesnak jestem wielka milosniczka storczyków
Amarylisy posiadasz czy hippeastrum? Ja również jestem miłośniczką storczyków już od wielu lat, jest tu na blogu nawet osobna kategoria o nich. Uwielbiam je za bardzo długi czas kwitnienia, piękno i różnorodność 🙂
Nigdy nie ciekawiła mnie hodowla roślin, podziwiam ludzi, którzy mają rękę do kwiatów. U mojego dziadka rosną nawet w domu mandarynki! Jak to możliwe!? 😀
Wszystko jest możliwe 😉
Uwielbiam kwiaty<3 Ten prezentuje się wyjątkowo!
Bo jest wyjątkowy 🙂
Jaki piękny kwiat, trochę zagmatwanie brzmi jego pielęgnacja ale wart jest tego 🙂
Może tak brzmi ale jak wjedzie w krew to już jest rutyna 😉