Udostępnij

Uprawa storczyków większości jawi się jako jakiś ciężki do zgryzienia orzech. W sumie jeśli nie zna się ich potrzeb to tak być może. Jednak jak chcesz pójść o krok dalej i podziwiać swoje storczyki przez lata a nie przez jeden sezon musisz wiedzieć jak z nimi właściwie postępować. Istnieje od groma odmian storczyków i różnią się one wymaganiami między sobą. Jednak istnieje pewne zasady, które nieprzestrzegane skończą się śmiercią każdego storczyka i są wspólne dla wszystkich rodzajów. I właśnie takie podstawowe błędy w uprawie storczyków chcę Ci dzisiaj przybliżyć. Być może nie od razu zostaniesz mistrzem w uprawie storczyków ale przynajmniej uchronisz swoje rośliny przed niechybną śmiercią.

1. Nie przelewaj

Ten błąd jest tak nagminny, że powinna być za to kara.  Chodzi oczywiście o uprawę storczyków w podłożu, bo ciężko przelać np. orchideę uprawianą w wiszącym koszyku i co jakiś czas namaczaną. Uprawa w podłożu jest wygodna, estetyczna i jeśli zastosujesz odpowiednie podłoże oraz nauczysz się umiejętnego nawadniania, bardzo efektowna czyli prowadząca do kwitnienia bo o to właśnie chodzi w tym przepięknym hobby. Storczyk lepiej zniesie przesuszenie niż przelanie choć nadmierne zasuszenie również może zabić więc podlewania po prostu trzeba się nauczyć. W tym artykule co nieco na ten temat – Podlewanie storczyków – sztuka czy nauka?  

Właściwe podlewanie i nawadnianie to 99% sukcesu w uprawie storczyków. Użyłam zwrotu – nawadnianie ponieważ istnieje wiele metod uprawy storczyków. Np. uprawa bez podłoża w koszach jest o tyle ciekawa, że o przelanie raczej trudno jednak jest dość uciążliwa ponieważ taką roślinę należy bardzo często nawadniać. W upalne dni nawet kilka razy dziennie! Mając bogatą kolekcję bez odpowiedniego domku czy okna dla orchidei jest to bardzo męczące i czasochłonne. Dlatego uważam, że dla osób początkujących i nie tylko z resztą najodpowiedniajsza jest uprawa storczyków w podłożu do tego przeznaczonym.

2. Nie podlewaj twardą, chlorowaną kranową wodą

Kolejny błąd i jakże często popełniany. Wyobraź sobie takiego storczyka w naturze. Przecież ma on styczność wyłącznie z miękką deszczówką. Twarda woda powoduje gromadzenie się soli mineralnych, wapnia na korzeniach w związku z czym roślina ma utrudnione pobieranie składników odżywczych. Nie umrze od razu ale będzie się biedna wykańczać powoli. Najlepsza woda to deszczówka, z filtra odwróconej osmozy RO, ewentualnie destylowana lub w ostateczności przegotowana kranówka. Jeżeli uprawiasz storczyki w podłożu i podlewasz twardą wodą, bezwzględnie należy je przesadzać co roku. Dobrą praktyką jest również przepłukiwanie podłoża np. prysznicem w wannie, odczekanie ok. godziny i ponowne przelanie. W taki sposób nagromadzone w podłożu i na korzeniach sole mineralne ulegają rozpuszczeniu i są wypłukiwane.

uprawa storczyków

moja urocza brassia

3. Stosuj podłoże odpowiednie do storczyków

Niby wiadome ale wyobraź sobie, że jedna z moich czytelniczek nie tak dawno oznajmiła mi, że zakupiła dendrobium posadzone w zwykłej ziemi ogrodowej! Szok! Storczyki w naturze nie rosną w ziemi. Zazwyczaj przyczepione są do jakiegoś kawałka drewna, do skały czy nawet na samym piasku ale nie w ziemi. Wszelkie dostępne specjalistyczne podłoża do storczyków są jak najbardziej ok. Można również samodzielnie wykonywać podobne mieszanki. Równie dobrze można uprawiać storczyki bez podłoża ale to zabawa nie dla początkujących i pewne doświadczenie w takim przypadku jest niezbędne choćby po to aby stwierdzić czy roślina dobrze znosi taki sposób uprawy.

4. Nie obcinaj żadnej żywej części na storczyku

Ucinając jakąkolwiek żywą część u storczyka postępujesz tak naprawdę wbrew jego naturze. To nie drzewka owocowe, które wymagają przycinania. To dziko rosnące rośliny, których w naturze nikt nie obcina. Co prawda na rynku dostępne są również hybrydy ale i one powstały z tych dzikich roślin i mają podobne wymagania uprawowe. Wszelkie pędy kwiatowe wycinaj gdy będą już całkiem suche i nie będą dawały oznak życia. Podobnie postępuj z liśćmi, pseudobulwami czy korzeniami. Obcinając żywą część storczyka wzywasz kłopoty. Taka otwarta tkanka to wrota dla wszelkich patogenów. Jednak nie tylko o to chodzi. Jest jeszcze roślinka, która wcale nie prosi o jakiekolwiek cięcie.

5. Nie wystawiaj na bezpośrednie działanie promieni słonecznych

To, że storczyk lubi wysokie natężenie oświetlenia wcale nie oznacza, że toleruje wygrzewanie się w promieniach popołudniowego letniego słońca. Niektórzy na opak interpretują pewne informacje. O ile storczyki światłolubne mogą stać w pełnym słońcu na parapecie południowego okna od października do marca /w polskim klimacie/ o tyle od kwietnia do września wiąże się to z poparzeniem liści i w konsekwencji śmiercią. W takim przypadku rośliny przestawia się w inne miejsce bądź przysłania.

uprawa storczyków

Mój kochany sabotek -paphiopedilum fairrieanum

6. Nie sadź storczyków w zbyt duże doniczki

Jeżeli posadzisz storczyka w przydużą doniczkę może to skutkować wolniejszym przesychaniem podłoża co w konsekwencji może doprowadzić  do gnicia systemu korzeniowego. Im mniej podłoża tym szybciej ono przesycha – taka prosta i jasna zasada o której warto pamiętać. Wystarczy aby system korzeniowy na styk mieścił się w doniczce a to roślinkę i tak zadowoli. Często podczas wymiany podłoża nie ma potrzeby sięgania po większą doniczkę. Z powodzeniem wystarcza dotychczasowa, dobrze umyta i wyparzona.

7. Nie przesadzaj z nawożeniem – przenawożenie jest bardziej niebezpieczne niż jego brak

Wiele osób sądzi, że nawożenie jest tak bardzo istotne, że przesadzają z dawkowaniem i częstotliwością. Dla storczyków niestety takie postępowanie może okazać się zabójcze. Niektóre gatunki są tak bardzo wrażliwe na przenawożenie, że wystarczy raz przesadzić aby załatwić storczyka. Generalnie w uprawie storczyków jeśli używasz gotowych, kupnych nawozów nawozi się dawką o połowę a nawet trzykrotnie mniejszą niż zalecana z częstotliwością zależną od rodzaju storczyka. Nadmiar substancji mineralnych osadza się w podłożu i na korzeniach co utrudnia pobieranie wody i składników pokarmowych przez roślinę.  Nawożenie zmniejsza się a nawet zaprzestaje w okresie jesienno zimowym. Bardzo fajnym sposobem jest nawożenie dolistne a nie przez podlewanie storczyka. Zmniejsza się wówczas ryzyko zasolenia podłoża i korzeni a roślina pobiera substancje pokarmowe za pomocą liści. Zapamiętaj tę zasadę, że bardziej groźne dla storczyka jest przenawożenie niż jego brak.

A tutaj obejrzysz mój film w temacie błędów w uprawie storczyków. Jeżeli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi moimi filmami, zasubskrybuj mój kanał na YT oraz koniecznie włącz powiadomienia czyli „dzwonek”.

 

 

Jeśli chcesz aby twoje storczyki rosły, rozwijały się zdrowo i pięknie kwitły nie popełniaj tych 7 błędów. Siedem to taka łatwa cyfra do zapamiętania więc nie powinno być z tym problemu. Istnieje jeszcze wiele innych błędów jednak te uważam za najistotniejsze w uprawie storczyków. Jeśli to zapamiętasz i nie będziesz popełniać tych błędów istnieje duża szansa, że załapiesz bakcyla uprawy storczyków i dołączysz do wielu osób, które go już połknęły. A nie będę Cię przekonywać jaka to cudowna i wdzięczna pasja bo pewnie to już wiesz. Jeśli pragniesz zostać mistrzem w uprawie storczyków może zainteresuje Cię mój kompleksowy kurs – Storczyki dla początkujących – od laika do praktyka. Jeden z rozdziałów możesz pobrać zupełnie za darmo.

uprawa storczyków

 

7
0
Skomentujx