7 błędów pielęgnacyjnych w uprawie storczyków, które mogą je zabić! -

7 błędów pielęgnacyjnych w uprawie storczyków, które mogą je zabić!

Udostępnij

Uprawa storczyków większości jawi się jako jakiś ciężki do zgryzienia orzech. W sumie jeśli nie zna się ich potrzeb to tak być może. Jednak jak chcesz pójść o krok dalej i podziwiać swoje storczyki przez lata a nie przez jeden sezon musisz wiedzieć jak z nimi właściwie postępować. Istnieje od groma odmian storczyków i różnią się one wymaganiami między sobą. Jednak istnieje pewne zasady, które nieprzestrzegane skończą się śmiercią każdego storczyka i są wspólne dla wszystkich rodzajów. I właśnie takie podstawowe błędy w uprawie storczyków chcę Ci dzisiaj przybliżyć. Być może nie od razu zostaniesz mistrzem w uprawie storczyków ale przynajmniej uchronisz swoje rośliny przed niechybną śmiercią.

1. Nie przelewaj

Ten błąd jest tak nagminny, że powinna być za to kara.  Chodzi oczywiście o uprawę storczyków w podłożu, bo ciężko przelać np. orchideę uprawianą w wiszącym koszyku i co jakiś czas namaczaną. Uprawa w podłożu jest wygodna, estetyczna i jeśli zastosujesz odpowiednie podłoże oraz nauczysz się umiejętnego nawadniania, bardzo efektowna czyli prowadząca do kwitnienia bo o to właśnie chodzi w tym przepięknym hobby. Storczyk lepiej zniesie przesuszenie niż przelanie choć nadmierne zasuszenie również może zabić więc podlewania po prostu trzeba się nauczyć. W tym artykule co nieco na ten temat – Podlewanie storczyków – sztuka czy nauka?  

Właściwe podlewanie i nawadnianie to 99% sukcesu w uprawie storczyków. Użyłam zwrotu – nawadnianie ponieważ istnieje wiele metod uprawy storczyków. Np. uprawa bez podłoża w koszach jest o tyle ciekawa, że o przelanie raczej trudno jednak jest dość uciążliwa ponieważ taką roślinę należy bardzo często nawadniać. W upalne dni nawet kilka razy dziennie! Mając bogatą kolekcję bez odpowiedniego domku czy okna dla orchidei jest to bardzo męczące i czasochłonne. Dlatego uważam, że dla osób początkujących i nie tylko z resztą najodpowiedniajsza jest uprawa storczyków w podłożu do tego przeznaczonym.

2. Nie podlewaj twardą, chlorowaną kranową wodą

Kolejny błąd i jakże często popełniany. Wyobraź sobie takiego storczyka w naturze. Przecież ma on styczność wyłącznie z miękką deszczówką. Twarda woda powoduje gromadzenie się soli mineralnych, wapnia na korzeniach w związku z czym roślina ma utrudnione pobieranie składników odżywczych. Nie umrze od razu ale będzie się biedna wykańczać powoli. Najlepsza woda to deszczówka, z filtra odwróconej osmozy RO, ewentualnie destylowana lub w ostateczności przegotowana kranówka. Jeżeli uprawiasz storczyki w podłożu i podlewasz twardą wodą, bezwzględnie należy je przesadzać co roku. Dobrą praktyką jest również przepłukiwanie podłoża np. prysznicem w wannie, odczekanie ok. godziny i ponowne przelanie. W taki sposób nagromadzone w podłożu i na korzeniach sole mineralne ulegają rozpuszczeniu i są wypłukiwane.

uprawa storczyków

moja urocza brassia

3. Stosuj podłoże odpowiednie do storczyków

Niby wiadome ale wyobraź sobie, że jedna z moich czytelniczek nie tak dawno oznajmiła mi, że zakupiła dendrobium posadzone w zwykłej ziemi ogrodowej! Szok! Storczyki w naturze nie rosną w ziemi. Zazwyczaj przyczepione są do jakiegoś kawałka drewna, do skały czy nawet na samym piasku ale nie w ziemi. Wszelkie dostępne specjalistyczne podłoża do storczyków są jak najbardziej ok. Można również samodzielnie wykonywać podobne mieszanki. Równie dobrze można uprawiać storczyki bez podłoża ale to zabawa nie dla początkujących i pewne doświadczenie w takim przypadku jest niezbędne choćby po to aby stwierdzić czy roślina dobrze znosi taki sposób uprawy.

4. Nie obcinaj żadnej żywej części na storczyku

Ucinając jakąkolwiek żywą część u storczyka postępujesz tak naprawdę wbrew jego naturze. To nie drzewka owocowe, które wymagają przycinania. To dziko rosnące rośliny, których w naturze nikt nie obcina. Co prawda na rynku dostępne są również hybrydy ale i one powstały z tych dzikich roślin i mają podobne wymagania uprawowe. Wszelkie pędy kwiatowe wycinaj gdy będą już całkiem suche i nie będą dawały oznak życia. Podobnie postępuj z liśćmi, pseudobulwami czy korzeniami. Obcinając żywą część storczyka wzywasz kłopoty. Taka otwarta tkanka to wrota dla wszelkich patogenów. Jednak nie tylko o to chodzi. Jest jeszcze roślinka, która wcale nie prosi o jakiekolwiek cięcie.

5. Nie wystawiaj na bezpośrednie działanie promieni słonecznych

To, że storczyk lubi wysokie natężenie oświetlenia wcale nie oznacza, że toleruje wygrzewanie się w promieniach popołudniowego letniego słońca. Niektórzy na opak interpretują pewne informacje. O ile storczyki światłolubne mogą stać w pełnym słońcu na parapecie południowego okna od października do marca /w polskim klimacie/ o tyle od kwietnia do września wiąże się to z poparzeniem liści i w konsekwencji śmiercią. W takim przypadku rośliny przestawia się w inne miejsce bądź przysłania.

uprawa storczyków

Mój kochany sabotek -paphiopedilum fairrieanum

6. Nie sadź storczyków w zbyt duże doniczki

Jeżeli posadzisz storczyka w przydużą doniczkę może to skutkować wolniejszym przesychaniem podłoża co w konsekwencji może doprowadzić  do gnicia systemu korzeniowego. Im mniej podłoża tym szybciej ono przesycha – taka prosta i jasna zasada o której warto pamiętać. Wystarczy aby system korzeniowy na styk mieścił się w doniczce a to roślinkę i tak zadowoli. Często podczas wymiany podłoża nie ma potrzeby sięgania po większą doniczkę. Z powodzeniem wystarcza dotychczasowa, dobrze umyta i wyparzona.

7. Nie przesadzaj z nawożeniem – przenawożenie jest bardziej niebezpieczne niż jego brak

Wiele osób sądzi, że nawożenie jest tak bardzo istotne, że przesadzają z dawkowaniem i częstotliwością. Dla storczyków niestety takie postępowanie może okazać się zabójcze. Niektóre gatunki są tak bardzo wrażliwe na przenawożenie, że wystarczy raz przesadzić aby załatwić storczyka. Generalnie w uprawie storczyków jeśli używasz gotowych, kupnych nawozów nawozi się dawką o połowę a nawet trzykrotnie mniejszą niż zalecana z częstotliwością zależną od rodzaju storczyka. Nadmiar substancji mineralnych osadza się w podłożu i na korzeniach co utrudnia pobieranie wody i składników pokarmowych przez roślinę.  Nawożenie zmniejsza się a nawet zaprzestaje w okresie jesienno zimowym. Bardzo fajnym sposobem jest nawożenie dolistne a nie przez podlewanie storczyka. Zmniejsza się wówczas ryzyko zasolenia podłoża i korzeni a roślina pobiera substancje pokarmowe za pomocą liści. Zapamiętaj tę zasadę, że bardziej groźne dla storczyka jest przenawożenie niż jego brak.

Jeśli chcesz aby twoje storczyki rosły, rozwijały się zdrowo i pięknie kwitły nie popełniaj tych 7 błędów. Siedem to taka łatwa cyfra do zapamiętania więc nie powinno być z tym problemu. Istnieje jeszcze wiele innych błędów jednak te uważam za najistotniejsze w uprawie storczyków. Jeśli to zapamiętasz i nie będziesz popełniać tych błędów istnieje duża szansa, że załapiesz bakcyla uprawy storczyków i dołączysz do wielu osób, które go już połknęły. A nie będę Cię przekonywać jaka to cudowna i wdzięczna pasja bo pewnie to już wiesz. Jeśli pragniesz zostać mistrzem w uprawie storczyków może zainteresuje Cię mój kompleksowy kurs – Storczyki dla początkujących – od laika do praktyka. Jeden z rozdziałów możesz pobrać zupełnie za darmo.

 

uprawa storczyków

 

Jestem szaloną zielarką, ogrodniczką, podróżniczką i natury wszelakiej miłośniczką, pasjonatką naturalnej pielęgnacji urody, zdrowego odżywiania oraz aktywnego życia. Zajmuję się również ogrodnictwem i uprawą roślin doniczkowych w tym ukochanych storczyków. Na moim kanale na YT znajdziesz wiele filmów związanych z tą tematyką.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Obserwatorzy
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
GraniveraRytmy NaturyMirosław Jabłoński Zakopane Recent comment authors
  Powiadamiaj mnie o komentarzach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Granivera
Gość

Zauważyłam,że moje storczyki najlepiej rosną w przezroczystych doniczkach 🙂

Mirosław Jabłoński Zakopane
Gość
Mirosław Jabłoński Zakopane

Witam Słynną Ogrodniczkę niestety ale do storczyków sie nie biorę w tym roku miałem problemy z hortensjami co to by było jak bym zapuścił się w storczyki jak by mi znowu te kwiaty nie zaowocowały to bym sie trochę załamał tak że z tych pięknych kwiatów muszę zrezygnować gorąco pozdrawiam Mirosław