Udostępnij

Dlaczego żółkną liście storczyka mojego, mimo że tak czule pielęgnowanego? Z takimi pytaniami spotykam się niezwykle często. Dlatego też postanowiłam rozwiać pewne wątpliwości związane z tym zjawiskiem. Żółknięcie i opadanie liści /zasychanie bulw/ dotyczy każdego rodzaju storczyków. Ja przedstawiam ten problem na przykładzie phalaenopsisa jako jednego z najpopularniejszych /co nie jest równoznaczne z najłatwieszym/ storczyków. Otóż po jakimś czasie pielęgnacji zaczynają żółknąć i odpadać dolne liście. Pamiętaj, mowa tutaj wyłącznie o dolnych liściach!

Dlaczego żółkną liście storczyka?

Phalaenopsisy mają do to siebie, że po jakimś czasie same zrzucają dolne liście. Ot tak po prostu. Można to porównać z gubieniem włosów przez człowieka. Jedne są zrzucane a inne wyrastają. Podobnie jest w przypadku orchidei. Zapamiętaj to porównanie a zawsze będziesz wiedzieć, że jeżeli nie ma innych niepokojących objawów np. braku turgoru /napięcia powierzchniowego liścia/, gnicia korzeni ect. to jest to zachowanie zupełnie normalne. Phalaenopsisy mają różne kaprysy w kwestii zrzucania liści. Niektóre egzemplarze zrzucają po jednym stopniowo np. raz na rok albo kilka naraz. W swojej praktyce spotkałam się z różnymi zachowaniami, które nie miały wpływu na stan roślinki. Jeżeli taki dolny liść zacznie żółknąć nic z nim nie rób dopóki sam nie odpadnie. Jeżeli będzie wyjątkowo uparty i nie będzie chciał odpaść samodzielnie spróbuj go delikatnie wyrwać tak aby nie uszkodzić rośliny. Nigdy ich nie obcinam. Czekam aż same zrzucą liścia lub tylko delikatnie wspomagam. Roślina czerpie jeszcze z takiego liścia składniki odżywcze więc nie ma potrzeby się spieszyć.

dlaczego żółkną liście storczyka

Typowy przykład naturalnego zasychania dolnego liścia. Jak widać reszta rośliny jest zdrowa. Jędrne są pozostałe liście oraz korzenie.

Bardzo ważne jest to, że normalne jest tylko żółknięcie dolnych liści. Jeśli żółknie lub zasycha liść najmłodszy to jest już objaw choroby, przelania lub zasuszenia. Powodów może być wiele ale nie jest to normalne. W takim przypadku należy jak najszybciej ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. Phalaenopsis nie cierpi zalania stożka wzrostu. Dlatego po podlaniu rośliny trzeba odlać wodę ze stożka jeśli się do niego dostała. Ten prosty nawyk pozwoli Ci zaoszczędzić zmartwień i chorób kwiatka.

Jeżeli chodzi o porę roku to zauważyłam, że najwięcej liści zrzucanych jest zimą. Oczywiście nie jest to regułą. Jeśli więc widzisz, że dolne liście Twojego storczyka żółkną, zasychają i odpadają to nie panikuj o ile wszystko inne jest w porządku. Obserwuj jednak roślinę aby czasem nie przeoczyć choroby bo żółknięcie i opadanie liści również może być objawem choroby. Trzeba umieć odróżnić naturalne zrzucanie liści od tego związanego z chorobami. Generalnie jednak jak storczyk choruje to dość szybko i łatwo da się to zauważyć. W szczególności liście są wiotkie, korzenie przegniłe i tracą jędrność. W takim przypadku trzeba reanimować roślinkę ale to temat na zupełnie inny wpis.

dlaczego żółkną liście storczyka

15
0
Skomentujx