Udostępnij

Hortensja ogrodowa to moja najukochańsza odmiana hortensji. Jest najkapryśniejsza z nich wszystkich ale księżniczce się to wybacza. Aby hortensja ogrodowa pięknie kwitła należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Ogólnie o uprawie hortensji szerzej piszę w artykule – Czy uprawa hortensji może być prosta, łatwa i przyjemna? . W tym wpisie zajmę się natomiast wiosennym przycinaniem, oczyszczaniem hortensji ogrodowej. Cięcie tej odmiany ma charakter jedynie kosmetyczny. Należy to robić bardzo ostrożnie gdyż hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych i łatwo poobcinać pąki kwiatowe. Zachęcam do obejrzenia mojego filmu, w którym dokładnie pokazuję jak przycinać hortensję ogrodową.

Jak zatem ciąć hortensję ogrodową?

  • Cięcie przeprowadź jak roślina zacznie się budzić do życia tak aby można było stwierdzić, które pędy są żywe a które martwe.. Najlepszy okres to koniec marca, początek kwietnia, chociaż bywały takie paskudne wiosny, że przycinałam nawet w maju bo roślina przez panujące chłody nie dawała oznak życia. Zawsze lepiej się wstrzymać niż poobcinać żywe pędy i pozbawić jej możliwości kwitnienia.
  • Przede wszystkim wycinaj jedynie martwe, zmarznięte, wyschnięte pędy. Takie możesz śmiało wycinać u podstawy rośliny. Jak je poznać? Otóż zielone pąki świadczą o tym, że pęd jest żywy, natomiast suchy, bez żadnych pąków, łatwo się łamiący jest martwy. Zazwyczaj są to pędy przemarznięte.
  • Osobiście przekwitłe, suche kwiatostany wycinam również wiosną ponieważ uważam, że zimą wspaniale przyozdabiają ogród. Moje hortensje osłonięte są od porywistych wiatrów więc te kwiatostany utrzymują się praktycznie nie tknięte. Część z nich wykorzystuje do produkcji zimowych ozdób.
  • Uschnięte kwiaty wycinaj do żywego pąka. Postępuj tak z każdą gałązką. Bywa tak, że część pędu jest martwa a część żywa. Obcinaj wówczas tylko tę martwą część do żywej części.
  • Często się zdarza, że pokładające się na ziemi pędy ukorzeniają się. Możesz je wyciąć z korzeniami. W ten sposób otrzymasz nową sadzonkę.
  • Tnij pędy na ukos aby woda opadowa nie zalegała na ranach po cięciu. Może to powodować choroby grzybowe.
  • Tnij ok 1 cm od pąka aby go nie uszkodzić.
  • Cięcie przeprowadzaj podczas suchej pogody.
  • Podczas cięcia i oczyszczania krzewu uważaj na wybijające od podstawy młode pędy, które zakwitną w przyszłym roku.
  • Zachowuj należytą ostrożność podczas tych czynności. Jeśli postrącasz pąki, hortensja ogrodowa nie zakwitnie.

hortensja ogrodowa

Być może cięcie hortensji ogrodowej wymaga uwagi i skupienia bo łatwo o usunięcie żywego pędu z zawiązkami kwiatów jednak jeżeli nie dokonasz jej czyszczenia pokrój i wygląd krzewu nie będzie estetyczny. Poza tym usuwając martwe pędy u podstawy rośliny, przygotowujesz miejsce na nowe przyrosty wybijające bezpośrednio z ziemi.

Pochwal się zatem jak przebiegało cięcie Twojej hortensji ogrodowej. Jeżeli pragniesz aby Twoje hortensje zachwycały, zdrowo rosły i obficie kwitły polecam gorąco mój poradnik na temat uprawy hortensji – HORTENSJE BEZ TAJEMNIC.

hortensja ogrodowa

11
0
Skomentujx