Jak ciąć hortensję ogrodową aby pięknie i obficie kwitła?
 • Home
 • /
 • Dom i ogród
 • /
 • Jak ciąć hortensję ogrodową aby pięknie i obficie kwitła? /video/

Jak ciąć hortensję ogrodową aby pięknie i obficie kwitła? /video/

Udostępnij

Hortensja ogrodowa to moja najukochańsza odmiana hortensji. Jest najkapryśniejsza z nich wszystkich ale księżniczce się to wybacza. Aby hortensja ogrodowa pięknie kwitła należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Ogólnie o uprawie hortensji szerzej piszę w artykule –  Czy uprawa hortensji może być prosta, łatwa i przyjemna? . W tym wpisie zajmę się natomiast wiosennym przycinaniem, oczyszczaniem hortensji ogrodowej. Cięcie tej odmiany ma charakter jedynie kosmetyczny. Należy to robić bardzo ostrożnie gdyż hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych i łatwo poobcinać pąki kwiatowe. Zachęcam do obejrzenia mojego filmu, w którym dokładnie pokazuję jak przycinać hortensję ogrodową.

Jak zatem ciąć hortensję ogrodową?

 • Cięcie przeprowadź jak roślina zacznie się budzić do życia tak aby można było stwierdzić, które pędy są żywe a które martwe.. Najlepszy okres to koniec marca, początek kwietnia, chociaż bywały takie paskudne wiosny, że przycinałam nawet w maju bo roślina przez panujące chłody nie dawała oznak życia. Zawsze lepiej się wstrzymać niż poobcinać żywe pędy i pozbawić jej możliwości kwitnienia.
 • Przede wszystkim wycinaj jedynie martwe, zmarznięte, wyschnięte pędy. Takie możesz śmiało wycinać u podstawy rośliny. Jak je poznać? Otóż zielone pąki świadczą o tym, że pęd jest żywy, natomiast suchy, bez żadnych pąków, łatwo się łamiący jest martwy. Zazwyczaj są to pędy przemarznięte.
 • Osobiście przekwitłe, suche kwiatostany wycinam również wiosną ponieważ uważam, że zimą wspaniale przyozdabiają ogród. Moje hortensje osłonięte są od porywistych wiatrów więc te kwiatostany utrzymują się praktycznie nie tknięte. Część z nich wykorzystuje do produkcji zimowych ozdób.
 • Uschnięte kwiaty wycinaj do żywego pąka. Postępuj tak z każdą gałązką. Bywa tak, że część pędu jest martwa a część żywa. Obcinaj wówczas tylko tę martwą część do żywej części.
 • Często się zdarza, że pokładające się na ziemi pędy ukorzeniają się. Możesz je wyciąć z korzeniami. W ten sposób otrzymasz nową sadzonkę.
 • Tnij pędy na ukos aby woda opadowa nie zalegała na ranach po cięciu. Może to powodować choroby grzybowe.
 • Tnij ok 1 cm od pąka aby go nie uszkodzić.
 • Cięcie przeprowadzaj podczas suchej pogody.
 • Podczas cięcia i oczyszczania krzewu uważaj na wybijające od podstawy młode pędy, które zakwitną w przyszłym roku.
 • Zachowuj należytą ostrożność podczas tych czynności. Jeśli postrącasz pąki, hortensja ogrodowa nie zakwitnie.

hortensja ogrodowa

Być może cięcie hortensji ogrodowej wymaga uwagi i skupienia bo łatwo o usunięcie żywego pędu z zawiązkami kwiatów jednak jeżeli nie dokonasz jej czyszczenia pokrój i wygląd krzewu nie będzie estetyczny. Poza tym usuwając martwe pędy u podstawy rośliny, przygotowujesz miejsce na nowe przyrosty wybijające bezpośrednio z ziemi.

Pochwal się zatem jak przebiegało cięcie Twojej hortensji ogrodowej. Jeżeli pragniesz aby Twoje hortensje zachwycały, zdrowo rosły i obficie kwitły polecam gorąco mój poradnik na temat uprawy hortensji – HORTENSJE BEZ TAJEMNIC.

hortensja ogrodowaPowiadamiaj mnie o komentarzach
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Ola
Ola
1 rok temu

Czy da się uratować hortensję ogrodową, którą pięknych kwiatów i wszystkich liści pozbawił grad? zostały same łodygi:( co zrobić??

Ola
Ola
1 rok temu
Odpowiedź do  Rytmy Natury

Z tym, że nie zakwitnie w tym roku już się pogodziłam. Rozumiem, że mam zostawić te poszarpane łodygi, nic nie ciąć i cierpliwie czekać do przyszłego roku..Dziękuję za odpowiedź.

Elżbieta
Elżbieta
3 lat temu

Jak zatem ciąć hortensję ogrodową?

Elżbieta
Elżbieta
3 lat temu

A czy okrywa Pani hortensję na zimę?

Werka
Werka
4 lat temu

bardzo lubię właśnie te babcine hortensje. Przepiękne ale faktycznie w naszym klimacie dość kapryśne. Pięknie rosną we Francji czy Irlandii 🙂

aliszjakesz
aliszjakesz
4 lat temu

W końcu wiem o co chodzi w tych hortensjach. Tyle lat żyłam w niewiedzy i cięłam dziwiłam się czemu tak lichą kwitną albo wcale a ja po prostu pozbywałam ją pąków! Dziękuję.

Agnieszka
Agnieszka
4 lat temu

Hortensja czy to jest kwiat wielosezonowy.I czy można ją ścinać na jesień

11
0
Skomentujx