Jak ciąć hortensję ogrodową aby pięknie i obficie kwitła?

Jak ciąć hortensję ogrodową aby pięknie i obficie kwitła? /video/

Udostępnij

Hortensja ogrodowa to moja najukochańsza odmiana hortensji. Jest najkapryśniejsza z nich wszystkich ale księżniczce się to wybacza. Aby hortensja ogrodowa pięknie kwitła należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Ogólnie o uprawie hortensji szerzej piszę w artykule -- Czy uprawa hortensji może być prosta, łatwa i przyjemna? . W tym wpisie zajmę się natomiast wiosennym przycinaniem, oczyszczaniem hortensji ogrodowej. Cięcie tej odmiany ma charakter jedynie kosmetyczny. Należy to robić bardzo ostrożnie gdyż hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych i łatwo poobcinać pąki kwiatowe. Zachęcam do obejrzenia mojego filmu, w którym dokładnie pokazuję jak przycinać hortensję ogrodową.

Jak zatem ciąć hortensję ogrodową?

  • Cięcie przeprowadź jak roślina zacznie się budzić do życia tak aby można było stwierdzić, które pędy są żywe a które martwe.. Najlepszy okres to koniec marca, początek kwietnia, chociaż bywały takie paskudne wiosny, że przycinałam nawet w maju bo roślina przez panujące chłody nie dawała oznak życia. Zawsze lepiej się wstrzymać niż poobcinać żywe pędy i pozbawić jej możliwości kwitnienia.
  • Przede wszystkim wycinaj jedynie martwe, zmarznięte, wyschnięte pędy. Takie możesz śmiało wycinać u podstawy rośliny. Jak je poznać? Otóż zielone pąki świadczą o tym, że pęd jest żywy, natomiast suchy, bez żadnych pąków, łatwo się łamiący jest martwy. Zazwyczaj są to pędy przemarznięte.
  • Osobiście przekwitłe, suche kwiatostany wycinam również wiosną ponieważ uważam, że zimą wspaniale przyozdabiają ogród. Moje hortensje osłonięte są od porywistych wiatrów więc te kwiatostany utrzymują się praktycznie nie tknięte. Część z nich wykorzystuje do produkcji zimowych ozdób.
  • Uschnięte kwiaty wycinaj do żywego pąka. Postępuj tak z każdą gałązką. Bywa tak, że część pędu jest martwa a część żywa. Obcinaj wówczas tylko tę martwą część do żywej części.
  • Często się zdarza, że pokładające się na ziemi pędy ukorzeniają się. Możesz je wyciąć z korzeniami. W ten sposób otrzymasz nową sadzonkę.
  • Tnij pędy na ukos aby woda opadowa nie zalegała na ranach po cięciu. Może to powodować choroby grzybowe.
  • Tnij ok 1 cm od pąka aby go nie uszkodzić.
  • Cięcie przeprowadzaj podczas suchej pogody.
  • Podczas cięcia i oczyszczania krzewu uważaj na wybijające od podstawy młode pędy, które zakwitną w przyszłym roku.
  • Zachowuj należytą ostrożność podczas tych czynności. Jeśli postrącasz pąki, hortensja ogrodowa nie zakwitnie.

hortensja ogrodowa

Być może cięcie hortensji ogrodowej wymaga uwagi i skupienia bo łatwo o usunięcie żywego pędu z zawiązkami kwiatów jednak jeżeli nie dokonasz jej czyszczenia pokrój i wygląd krzewu nie będzie estetyczny. Poza tym usuwając martwe pędy u podstawy rośliny, przygotowujesz miejsce na nowe przyrosty wybijające bezpośrednio z ziemi.

Pochwal się zatem jak przebiegało cięcie Twojej hortensji ogrodowej. Jeżeli pragniesz aby Twoje hortensje zachwycały, zdrowo rosły i obficie kwitły polecam gorąco mój poradnik na temat uprawy hortensji -- HORTENSJE BEZ TAJEMNIC.

hortensja ogrodowaJestem szaloną zielarką, ogrodniczką, podróżniczką i natury wszelakiej miłośniczką, pasjonatką naturalnej pielęgnacji urody, zdrowego odżywiania oraz aktywnego życia. Zajmuję się również ogrodnictwem i uprawą roślin doniczkowych w tym ukochanych storczyków. Na moim kanale na YT znajdziesz wiele filmów związanych z tą tematyką.

8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Obserwatorzy
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ElżbietaRytmy NaturyWerkaaliszjakeszAgnieszka Recent comment authors
  Powiadamiaj mnie o komentarzach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Elżbieta
Gość
Elżbieta

Jak zatem ciąć hortensję ogrodową?

Elżbieta
Gość
Elżbieta

A czy okrywa Pani hortensję na zimę?

Werka
Gość
Werka

bardzo lubię właśnie te babcine hortensje. Przepiękne ale faktycznie w naszym klimacie dość kapryśne. Pięknie rosną we Francji czy Irlandii 🙂

aliszjakesz
Gość
aliszjakesz

W końcu wiem o co chodzi w tych hortensjach. Tyle lat żyłam w niewiedzy i cięłam dziwiłam się czemu tak lichą kwitną albo wcale a ja po prostu pozbywałam ją pąków! Dziękuję.

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Hortensja czy to jest kwiat wielosezonowy.I czy można ją ścinać na jesień

Polub blog na Fejsie aby być na bieżąco


This will close in 20 seconds