Pięciornik krzewiasty /Potentilla fruticosa / to bardzo ciekawa roślinka z rodziny różowatych i przyznam się szczerze, że długo nie doceniałam jej walorów. A jest co doceniać, oj jest! Posiada naprawdę wiele zalet. Bez wątpienia pięciornik krzewiasty jest niezwykle ozdobny. Odpowiednio pielęgnowany może pokryć się bardzo obficie kwiatami przypominającymi z wyglądu małe różyczki. Kwiaty występują w kolorze białym, żółtym, różowym, czy pomarańczowym. Do tego kwitnie ok. pół roku od maja do października. Szczyt kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. Od paru lat rośnie na mojej skarpie od południowej strony i jest niezwykle wytrzymały. Bez szczególnych zabiegów ozdabia ogród przez długi czas i nie wybrzydza. Odporny na susze, mróz, zanieczyszczenia powietrza i inne niekorzystne warunki. Co roku pięknie i obficie zakwita. Wystarczy przyciąć go jednorazowo na przełomie marca i kwietnia aby krzew obsypał się gęsto kwiatami. Świetnie nadaje się na niskie żywopłoty czy do obsadzania skarp.
Pięciornik krzewiasty jako krzew ozdobny
Istnieje wiele odmian pięciornika krzewiastego. Najczęściej spotykanym jest ten o żółtych kwiatach. Jednak można znaleźć pięciorniki krzewiaste o kwiatach białych, różowych czy pomarańczowych. Nie wyrasta do jakichś niebotycznym rozmiarów a maksymalnie do 1-1,5 metra. Jednak jeśli jest systematycznie przycinany może być mniejszy. Jak już wspominałam świetnie nadaje się na skarpy, do ogródków skalnych, na niskie żywopłoty. Szybko rośnie i stanowi nie lada konkurencję dla chwastów. Z tego względu jest doskonałą rośliną okrywową. Można tworzyć z nim przepiękne kompozycje. Bajecznie się prezentuje z tawułami, iglakami /szczególnie płożącymi/, lawendą czy budleją.
Uprawa pięciornika krzewiastego
Jest to krzew, który nie ma jakichś wygórowanych wymagań. Najważniejszym aspektem jest podłoże, nie znosi bowiem nadmiaru wapnia. Liście mogą żółknąć i opadać a krzew będzie chorował. Co ciekawe dobrze sobie radzi na glebach piaszczystych, lekkich i przepuszczalnych. W moich ogrodzie właśnie taka gleba występuje a pięciornik nie kaprysi. W ogóle nie pamiętałabym o jego corocznym cięciu gdyby nie rósł na eksponowanym miejscu. Po prostu nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji. Warto go jednak podlewać w okresie suszy ponieważ na wilgotniejszym podłożu kwitnie dłużej i obficiej.
Bardzo dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i półcienistym. Odmiany o kwiatach pomarańczowych czy różowych zachowują jednak ładniejszą barwę w półcieniu. Po prostu od słońca mogą płowieć. Rośnie bardzo szybko w związku z czym stanowi świetną roślinę okrywową. Młode okazy zakwitają już w pierwszym roku po posadzeniu.
Przycinanie pięciornika krzewiastego
Tak naprawdę to jedyny zabieg, który należy wykonać w ciągu całego roku aby pięciornik krzewiasty kwitł pięknie. Nieprzycinany krzew ma skłonność do dziczenia i wypuszczania pędów, która słabo kwitną lub nie kwitną wcale. Zabieg jest naprawdę prosty i zajmuje zaledwie kilka chwil. Za pomocą specjalnych nożyc lub sekatora można się z tym uporać błyskawicznie. Pięciornik krzewiasty skraca się o 1/3 . Należy również wyciąć wszystkie pędy leżące na ziemi. Można nadać mu praktycznie każdy kształt ale najlepiej moim zdaniem wygląda przycięty w kształt kuli. W miarę wzrostu, później i tak wygląda bardziej naturalnie. Przycinanie sprawia, że krzew nie rozrasta się do większych rozmiarów a jest to ważne jeśli zależy Ci na utrzymaniu go w ryzach. Do tego kwitnie zdecydowanie dłużej i obficiej ponieważ światło dociera do wszystkich gałązek. Aby przedłużyć jeszcze jego kwitnienie warto uszczykiwać przekwitnięte kwiatostany. Jak przycinam swojego pięciornika krzewiastego zobaczysz w filmie.
Jeżeli pragniesz aby Twoje hortensje zachwycały, zdrowo rosły i obficie kwitły polecam gorąco mój poradnik na temat uprawy hortensji – Hortensje bez tajemnic.