Udostępnij

Jak ciąć migdałka trójklapowego aby czasem nie pozbawić go możliwości kwitnienia? Otóż wiele osób o tym nie wie, że migdałka nie ruszamy przed kwitnieniem czyli wczesną wiosną! Ten cudny krzew zawiązuje pąki na zeszłorocznych pędach i jeżeli przytniesz go wiosną niestety obetniesz mu zawiązane pąki. Często moi czytelnicy płaczą, że migdałki im nie kwitną. Jednak jak dochodzę do sedna problemu, okazuje się że nadgorliwie przycinają go wczesną wiosną przed rzutem kwiatów. Brak wiedzy w tym zakresie niestety tak skutkuje. Dlatego piszę ten artykuł i jeśli zastosujesz się do rad w nim zawartych nigdy już nie popełnisz błędów w cięciu tego ozdobnego krzewu. Polecam również oglądnięcie mojego filmu, w którym pokazuję jak tnę swojego cudownego migdałka szczepionego na pniu. Bardzo podobnie jednak przycina się migdałka prowadzonego w formie krzewu.

Aby roślina co rok obficie zakwitała należy ją umiejętnie przycinać. Jest to jeden z najważniejszych aspektów uprawy. Nie przycinany krzew ma mniejsze i rzadsze kwiaty. Migdałek zakwita na pędach zeszłorocznych. Zabieg powoduje również ładne zagęszczenie korony.

Jak ciąć migdałka trójklapowego

  • Najważniejsze jest aby nie przycinać go przed kwitnieniem. Optymalny okres to według mnie czerwiec. Roślina już przekwitła i zdążyła wytworzyć ogrom masy zielonej, która deformuje krzew i nie ma co kryć wygląda on dziko.
  • Cięcie należy przeprowadzić podczas suchej aury.
  • Bardzo ważną sprawą jest dobór odpowiednich narzędzi. Ja mojego ślicznego tnę małym sekatorem a te grubsze gałęzie wycinam specjalnymi nożycami do cięcia gałęzi

[su_row]

[su_column size=”1/2″ center=”no” class=””] jak ciac migdalka trojklapowego [/su_column]
[su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]jak ciąć migdałka trójklapowego [/su_column][/su_row]

  • Wycinaj pędy stare, chore, martwe, przemarznięte. Migdałek trójklapowy lubi chorować na moniliozę /więcej na ten tema dowiesz się z wpisu – Migdałek trójklapowy to wybredny krzew różowy/ i bezwzględnie należy wycinać pędy porażone chorobą aż do zdrowej tkanki.
  • Pamiętaj aby ciąć nad oczkiem skierowanym do zewnątrz. W taki sposób unikniesz wrastania gałęzi do wnętrza korony.
  • Pędy skracaj o 1/3 a nawet o połowę.
  • Wycinaj gałęzie, które się krzyżują.
  • W przypadku formy krzewiastej wycina się wszystkie proste pędy wybijające bezpośrednio od podstawy. Osłabiają krzew i wpływają negatywnie na jego wygląd. Natomiast w przypadku formy szczepionej na pniu, należy również systematycznie usuwać gałązki wyrastające z podstawy podkładki. Zabierają roślinie właściwej substancje odżywcze przez co ją osłabiają.
  • Co 3/4 lata warto wykonać cięcie odmładzające migdałka trójklapowego. Usuwa się wówczas kilka najstarszych gałęzi .
  • Ja tnę swojego migdałka w formę odwróconego trójkąta bo tak mi wygodnie ale wybór kształtu należy wyłącznie do Ciebie.
  • Jeżeli chodzi o migdałka prowadzonego w formie krzewu, cięcie wygląda praktycznie identycznie.
  • Co 3-4 lata warto odmłodzić swoje krzewy i wyciąć całkowicie najstarsze i najgrubsze gałęzie od samej podstawy. Dotyczy to formy piennej jak i krzewu. Ta czynność pobudzi roślinę do wypuszczenia młodych pędów, które będą obficiej kwitnąć.

Polub moją stronę na FB aby być na bieżąco

Liczę na to, że już wiesz jak ciąć migdałka trójklapowego i nie trafisz do mnie z pytaniem – Dlaczego mój migdałek nie kwitnie? Nie dlatego, że nie chce mi się odpowiadać ale dlatego, że powodzenie w uprawie roślin ozdobnych czy jadalnych zależy od wiedzy i twoich chęci w jej zdobywaniu. Możesz oczywiście wcale nie ruszać migdałka ale z biegiem lat taki okaz przestaje kwitnąć i nie wygląda atrakcyjnie. A przecież ogrody zakładamy po to aby cieszyć nimi oczy i napawać się pięknem roślin.

jak ciąć migdałka trójklapowego

Tak kwitł w tym roku mój okaz migdałka trójklapowego. Jeden wielki bukiet kwiecia.

2
0
Skomentujx