Cięcie forsycji to zabieg, który zagwarantuje tym roślinom spektakularne kwitnienie oraz zapewni ładny, zwarty pokrój. Nieprzycinane forsycje szybko dziczeją, gorzej kwitną i przybierają postać wielgachnego, rozrośniętego krzewiska. W sumie co kto lubi. Jednak jeśli pragniesz mieć w swoim ogrodzie roślinę o ładnym kształcie i do tego obficie kwitnącą koniecznie musisz ją przycinać. Forsycja to bardzo ekspansywny krzew i szybko się rozrasta do pokaźnych rozmiarów a warto wiedzieć, że im wyższa roślina tym uboższe jej kwitnienie. Ponad to często wyrasta poza miejsce, które zostało dla niej przeznaczone. Jednak z tym nie ma problemu bo chyba jak żadna inna roślina forsycja wręcz ubóstwia cięcie. W filmie przedstawiam cięcie forsycji prowadzonej w formie drzewka. Trochę inaczej przycina się krzewy, którym chce się nadać owalny kształt lub rosnące jako żywopłoty. Warto również wiedzieć, że forsycja to nie tylko roślina ozdobna ale również lecznicza. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu – Forsycja pospolita na alergię znakomita, leczy i odmładza, skórę też wygładza! /video/.
Kiedy i jak przeprowadzić cięcie forsycji
Najlepiej zrobić to bezpośrednio po kwitnieniu jeszcze w okresie bezlistnym. Jednak mi często się zdarza z tym spóźnić i tnę ją nieco później, co wcale nie wpływa na jakość kwitnienia w przyszłym roku. Roślina w tym czasie zdąży wypuścić mnóstwo nowych gałązek. Tnę ją dość mocno bo bardzo szybko rośnie i ten egzemplarz z filmu zahacza o dach. Posiadam jeszcze kilka forsycji, które rosną w innym miejscu. Tamte traktuję jak krzewy bo mają za zadanie zasłaniać płot. Nie obrywam więc im dolnych gałązek, tylko wycinam te, które wrastają do wnętrza korony oraz je skracam o 1/3 długości.
Forsycja najlepiej kwitnie gdy ma wysokość, 1,5 m – 2 m. Wyższa niestety już słabiej. Przy okazji cięcia usuwa się również pędy przemarznięte, chore czy martwe. Pąki kwiatowe forsycja zawiązuje w drugiej połowie lata dlatego letnie cięcie nie jest zalecane, jednak jak mi zbyt wybujają w górę przeprowadzam delikatne cięcie pod koniec sierpnia. Nie wpływa to na jakość wiosennego kwitnienia.
Forsycje tniemy różnie w zależności od przeznaczenia. Nie spotkałam się jeszcze z forsycją prowadzoną w formie drzewka /oprócz swojego egzemplarza/ dlatego jeśli chcesz poprowadzić w ten sposób swój krzew, koniecznie obejrzyj mój film. Rośnie ona u mnie w tym kształcie już kilka lat i ma się całkiem nieźle. Inaczej się przycina roślinę prowadzoną właśnie w formie drzewka, inaczej jako krzew a jeszcze inaczej rosnące w żywopłotach.
Cięcie forsycji prowadzonej w kształcie drzewka
Najpierw należy usunąć wszystkie wyrastające poniżej korony przyrosty. Następnie w koronie wyciąć krzyżujące się pędy, obumarłe, chore, przemarznięte, rachityczne i zwisające. Na koniec należy skrócić całą koronę do pożądanej wysokości. Ja swoją forsycję muszę dość mocno przycinać z wysokości, ponieważ z chęcią weszłaby na dach.
Cięcie forsycji prowadzonej w formie krzewu
Cięcie forsycji prowadzonej w ten sposób różni się od cięcia rośliny w formie drzewka jedynie tym, że nie usuwa się wszystkich przyrostów u dołu. Reszta pozostaje taka sama. Oczywiście nadajesz swojej roślinie kształt jaki Ci się tylko podoba. Jednak forsycja to nie bukszpan i za nic ma nadawanie jej konkretnych kształtów bo i tak rośnie jak chce, dlatego najprościej wybrać kształt owalny lub kielichowaty.
Cięcie forsycji w żywopłotach
Forsycje w żywopłotach zakwitają najmniej spektakularnie a to z racji tego, że muszą być one dość drastycznie cięte aby zachować kształt płotu. Dlatego nie wystarczy jedno wiosenne cięcie. Robi się to częściej i dlatego kwitnienie może nie być tak obfite jak w innych przypadkach. Możesz oczywiście postawić na żywopłot w bardziej naturalnym kształcie i wówczas wystarczy przyciąć je 2 razy w roku, wiosną – mocniej a latem- delikatniej.
Odmładzanie forsycji
Jeżeli roślina nie jest już młoda, co kilka lat warto ją odmłodzić. Wycina się wówczas stare pędy u podstawy, pozostawiając zaledwie kilka. Z podłoża szybko wybiją nowe, młody przyrosty. Jeśli forsycja prowadzona w kształcie drzewka jest regularnie cięta nie ma potrzeby jej odmładzać.
Kilka ważnych zasad cięcia forsycji
- Cięcie forsycji przeprowadź w suchą pogodę, zmniejsza to ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
- Tnij pędy na ukos aby woda opadowa nie zalegała na ranach po cięciu. Może to powodować choroby grzybowe.
- Tnij ok 1 cm od pąka aby go nie uszkodzić.
- Tnij ostrym narzędziem, energicznie i szybko aby nie miażdżyć tkanki rośliny.
- Nigdy nie tnij forsycji wczesną wiosną przed kwitnieniem, pozbawisz ją w ten sposób możliwości pełnego kwitnienia.
Jeśli zatem Twoja forsycja nie jest przycięta, spokojnie możesz zrobić to jeszcze teraz. Zdąży zawiązać kwiaty na przyszły rok. Pamiętaj, że nie przycinana forsycja gorzej kwitnie i ma nieładny pokrój. Jeśli zaniedbasz jej cięcia potem możesz mieć problem ze zbyt rozrośniętym krzewem i nie wystarczy wówczas sekator. Trzeba będzie użyć piły mechanicznej i się trochę potrudzić. Natomiast przy zadbanym krzewie, cięcie jest zabiegiem szybkim i przyjemnym.
ja posiadam forsycję, przycinam na wiosnę sekatorem z cellfastu, tak co 2-3 lata, pięknie kwitnie