Udostępnij

Wiosna w ogrodzie to najwspanialszy okres dla ogrodnika a zarazem najbardziej pracowity. Mimo to i tak najwięcej radości sprawiają mi ciepłe promienie wiosennego słońca, śpiew ptaków wokoło i ten bujny rozwój wszelakiej roślinności. Nie mogę przejść obojętnie koło tych pięknych chwil więc uwieczniam je na zdjęciach. Tworzę takie wpisy co jakiś czas aby mieć porównanie ogrodu w różnych porach roku.Tutaj znajduje się wpis dot. lutego  a tutaj września w ogrodzie. Tym razem zapraszam na fotoreportaż z mojego wiosennego ogrodu. Nakręciłam również krótki filmik z mojego kwietniowego ogrodu.

Zacznę od tulipanów bo uważam je za swoisty symbol wiosny.

Tulipany

tulipany

Od czerwieni przez różowo białe korony po ciemno fioletowe prawie czarne

tulipany w ogrodzie

I różowy hiacynt zahaczył bokiem. Żółte, pomarańczowo-czarne i klasyczne czerwone te które darzę sympatią szczególną 😉

Nie zakwitły jeszcze przepiękne tulipany papuzie, są późniejsze a temperatura oprócz ostatnich dni zbyt wysoka nie była…Kilka tulipanów mi niestety zmarzło.

Byliny

Czym byłaby wiosna w ogrodzie bez bylin?  Uwielbiam byliny, są długowieczne, mało wymagające i cudownie kwitną. Fiołki to moje ulubione kwiatki, rozsiewają się w trawniku i wczesną wiosną mam wesoły fioletowo, niebiesko i biało urozmaicony trawnik 🙂 .

bergeria w ogrodzie

kosmate sasanki, dostojne bergerie i wesoły żagwin spoglądający w słońce to również stali bywalcy ogrodu

magnolia w ogrodzie

Oprócz bylinki, której nazwy nie znam /dostałam od znajomej/ na fotce gości magnolia odmiany „Nana” i kwiatostan rajskiej jabłoni. Niestety przymrozki wymroziły mi część pąków tak u magnolii jak i rajskiej jabłoni. Na dodatek ślimaki kochają podgryzać kwiaty magnolii, ech znalazły sobie przysmak 😉

Te zdjęcia nie wyczerpują oczywiście wszystkich bylin jakie posiadam. Kwitną one w różnych okresach, niektóre już np. przekwitły a ja nie zdążyłam ich sfotografować, inne natomiast będą kwitły później.

Clematisy

Ukochane pnącza, niestety dość kapryśne oprócz kilku odmian. Na uwagę zasługuje wczesny clematis botaniczny purple spider. W tamtym roku kret rozrył sobie korytarze akurat pod tymi clematisami. Odchorowały, nie kwitły, myślałam że po nich a tu taka niespodzianka. W tym roku doszły do siebie. Inne odmiany, które posiadam jeszcze nie kwitną.

clematis purple spider

Ten drobnokwiatowy clematis botaniczny szybko zaczyna cieszyć oko. Jest niezwykle wdzięczny i odporny ale na kreta jednak nie za bardzo 😉

Krzewy ozdobne

Wiosna w ogrodzie to najlepszy czas na prezentację wszelkich kwitnących krzewów. Co prawda nie zdążyłam obbstrykać np. forsycji czy wawrzynka wilczełyko /zbyt szybko przekwitają/ za to udało mi się z tawułą gresheim, migdałkiem, bzami czy żółtymi różyczkami.

tawuła

Tawuła Grefsheim w tym roku nie prezentuje się niestety zbyt okazale. Nie powinno się jej przycinać, wówczas pięknie i swobodnie zwisające kwiatostany nadają jej magicznego wyglądu. No niestety musiałam ją ostro przyciąć w ubiegłym roku, gdyż nadmiernie się rozrosła. W tym roku jednak nie zamierzam jej już ruszać 😉

migdałek trójklapowy

Migdałek niestety często łapie paskudną chorobę grzybową moniliozę i część pędów obumiera. Nie ma wyjścia w tym przypadku i trzeba wykonać oprysk profilaktyczny fungicydem. Za to bzy nie chorują chociaż fioletowy chyba przemarzł bo ma bardzo mało kwiatów zdecydowanie mniej niż w latach ubiegłych. Ech te przymrozki w tym roku poczyniły straty. Biały pełny bez za to bez 😉 uszczerbku, jest bardziej osłonięty i może odporniejszy. W tle widoczna katalpa bignoniowa, mam jeszcze żółto kwitnącą i pięknie pachnącą odmianę ovata.

grzyby

Wdzięczne drobne, żółte różyczki. Są urokliwe dlatego jeszcze u mnie rosną bo z podziemnych kłączy rozpleniają się jak chwasty i ciężko je wyrywać. Walczę z nadmiarem co rok niestety. I grzyby pod świerkami nawet się pojawiły 🙂

Drzewa i krzewy owocowe

Nie udało mi się niestety ująć kwitnących brzoskwiń, lały deszcze potem przymrozki nie wiem czy w ogóle coś będzie w tym roku. Śliwka węgierka też jakoś ubogo. Mam nadzieję, że przynajmniej jabłoń i wiśnia nie zawiodą.

wiosna w ogrodzie

Ach czekam na jabłuszka z niecierpliwością. Są pyszne, soczyste i duże choć nawet nie wiem co to za odmiana. Oj będzie octu jabłkowego własnej roboty ze swojskich nie pryskanych jabłek 🙂

wisnie

Nie wiem czy to z braku pszczół ale co roku wiśnia obsypuje się kwiatami a owoców ma niewiele. Były lata, że rodziła bardzo obficie. Ostatnio jest leniwa.

borówka amerykańska

Niezawodnie jak co roku zakwitła borówka amerykańska niska. Jej owoce są pyszne, duże i wspaniałe na oczy jak z resztą każde jagodowate. Borówek mam kilka sztuk ale że rosną przy płocie, uległy uszkodzeniu przez sąsiada podczas prac. Nie wiem czy będą przez to owocowały w tym roku.

Warzywa

Póki co to warzywa są malutkie więc nie fotografowałam ich zbyt wiele. Pokazuję tylko te, które jako tako widać 🙂 .

warzywa

oregano czyli lebiodka fajnie się sprawdza np. w sosie do spaghetti. Zielona pietruszka siana była w ubiegłym roku, przetrwała zimę a ja mam zawsze pod ręką świeżą, zielona natkę. Groszek długo się kisił w ziemi, w końcu wyszedł. Widoczna jest również rukola, pierwszy raz ją siałam ale póki co ładnie i szybko przyrasta.

I na koniec jeszcze paprotka i kalla w donicy. Paprocie uwielbiam, tworzą baśniowy klimat ale trzeba je obficie nawadaniać szczególnie w suche wiosny i lata bo wysychają. Kalla natomiast to bezproblemowa roślina ozdobna, której tak liście jak i kwiaty dekorują taras.

kalla w donicy

Liście paproci rozwijają się jak ślimaczki, są bajeczne. Przypominają mi koniki morskie 😉 .  Kalla ledwo co wyszła z ziemi to ostro się wzięła do roboty, nawet pąk kwiatowy już widać.

Te wszystkie fotki i tak nie wyczerpują całego roślinnego bogactwa ogrodu. Uwielbiam otaczać się roślinami, mam wówczas taki swój raj na ziemi. Wiosna w ogrodzie to czas przyjemnych doznań estetycznych i bliskiego kontaktu z naturą a to nas uzdrawia w aspekcie fizycznym jak i psychicznym. Niemniej jest przy tym mnóstwo pracy ale jak coś przynosi radość to jest i motywacja 🙂 . Z resztą co ja tu będę pisać i tak każdy ogrodnik doskonale to wie 😉 Czyż nie?

I z pieśnią na ustach

„Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty…”

rozkoszujmy się każdą umykającą chwilą tej najwspanialszej pory roku 🙂

17
0
Skomentujx