Udostępnij

Krzewuszka cudowna /weigela/ należy do grupy przepięknych krzewów spotykanych w wielu ogrodach jednak moim zdaniem nie do końca docenianych. Dorasta do 2 m w zależności od odmiany. Niesamowitą zaletą tych krzewów jest ich różnorodność. Odmian jest naprawdę wiele i z samych krzewuszek cudownych można tworzyć przepiękne aranżacje ogrodowe. Późną wiosną krzewuszka cała obsypuje się kwiatami, które mogą przybierać różne barwy w zależności od odmiany. Wygląda wówczas bajkowo, jak jeden wielki bukiet kwiecia. Zazwyczaj powtarzają kwitnienie w drugiej połowie lata choć już nie tak spektakularnie. Jednak aby krzewuszka cudowna tak obficie zakwitła należy ją posadzić w odpowiednim miejscu i prawidłowo przycinać.

Krzewuszka cudowna- stanowisko i wymagania

Krzewuszki cudowne uwielbiają słońce ale nie mogą być narażone na porywiste i mroźne wiatry, gdyż mogą przemarzać. Ponad to nie znoszą przesuszenia. Lubią gleby żyzne i lekko wilgotne. W suche wiosny i lata zatem należy je nawadniać. Warto dobrze przemyśleć gdzie je posadzić aby cieszyły oko swoim niesamowitym wyglądem.

Krzewuszka cudowna- cięcie

Bardzo ważne w uprawie krzewuszek cudownych jest ich prawidłowe przycinanie. Co prawda nawet nie przycinane zakwitną ale nie aż tak obficie. Poza tym cięcie sprawi, że krzew będzie miał ładny, zwarty pokrój. Po okresie kwitnienia należy przyciąć pędy z przekwitłym kwiatostanem nad tegorocznymi przyrostami, na których w następnym roku krzewuszka zakwitnie. Jest to bardzo ważne, gdyż krzewuszka cudowna zakwita na pędach ubiegłorocznych. Niektórzy nie wiedząc o tym tną ją wczesną wiosną, tym samym pozbawiając się tego magicznego widoku. Tak robić nie należy!!!

Cięcie odmładzające

Gdy krzew nie jest już pierwszej młodości wskazane jest przeprowadzenie cięcia odmładzającego. Pobudzi to krzew to wydania nowych gałązek, które wybiją z ziemi oraz z pędów i ładnie zagęszczą ogołocony krzak.  Skracamy pędy krzewu o co najmniej połowę, wycinamy, stare zdrewniałe, nieładne i przemarznięte gałęzie. Oczywiście czynimy to po okresie kwitnienia aby mimo wszystko cieszyć się pięknem kwiatów. Po takim zabiegu nie możemy dopuścić do przesuszenia rośliny. Szczególnie w suche, upalne lata podlewamy obficie co kilka dni.

Uwielbiam krzewuszki cudowne i mam w ogrodzie 3 odmiany o różnorodnych liściach i kwiatach

  • krzewuszka „Eva Rathke” o pięknych, czerwonych kwiatach w kształcie dzwonków. Ta odmiana pąki kwiatowe na następny rok zawiązuje latem. Tniemy podobnie jak inne krzewuszki cudowne skracając pędy o 1/3 długości. Przepięknie wygląda na tle zielonej ściany drzew iglastych czy na tle trawnika. Posadziłam ją przy samym wejściu i widzę ją codziennie przy pracach z kuchennego okna.
krzewuszka "Eva Rathke"

W te upały krzewuszki niestety szybko przekwitają…

krzewuszka "Eva Rathke"

W tym roku bidulka trochę mi przemarzła ale daje radę z kwitnieniem mimo wszystko

  • krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’ ma ciekawe kolorystycznie liście takie purpurowo-brązowe. Bardzo lubię rośliny o takiej barwie. Stanowią urozmaicenie ogrodu, w którym przeważa zieleń.  Ta odmiana znosi półcień i nie musi być wybitnie wystawiona na słońce. Reszta pielęgnacji przebiega jak u pozostałych krzewuszek.
krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’

Już niestety przekwita…

  • krzewuszka cudowna 'Variegata’ stanowi ciekawe połączenie oryginalnych liści i słodkich różowych kwiatków. Jej liście są jasno zielone z wąskim, żółtawobiałym marginesem na ich obrzeżach. Jest to bardzo silna odmiana krzewuszki. U mnie w ogrodzie jeszcze ani razu nie przemarzła mimo, że rośnie w dość wietrznym i mroźnym miejscu. Co roku zakwita jak szalona w czerwcu i kwitnie praktycznie przez całe lato chociaż mniej niż za pierwszym wysypem kwiatów. Przycinam ją mocno po pierwszym kwitnieniu aby zbytnio się nie rozrastała bo w tym jest niedościgniona. Jest to krzew idealny do ogrodów w stylu romantycznym.Na dodatek przepięknie pachnie i zwabia mnóstwo pszczół i innych owadów.
krzewuszka "Eva Rathke"

Prezentuje się niezwykle słodko z tymi lila róż kwiatami

Jeśli więc chcecie aby Wasz ogród przekształcił się w baśniowy raj, zaopiekujcie się krzewuszką. Nie trzeba mieć dużego ogrodu bo te krzewy to nie olbrzymy. Można je kształtować, przycinać pamiętając o terminach rzecz jasna. Rośliny lubią czuć, że się o nich myśli, dogląda a nawet fotografuje. Pozują fantastycznie i nie są przy tym kapryśne czy nadąsane, ot wymarzone modelki. I jak ich tu nie kochać tych ślicznotek…

pielęgnacja hortensji

12
0
Skomentujx