Udostępnij

Wrzesień w ogrodzie wygląda naprawdę imponująco. Pracy zawsze jest wiele bez względu na porę roku. Każdy ogrodnik doskonale to wie. Jednak każdy okres wymaga innego rodzaju wykonywanych działań. Najwięcej pracy zazwyczaj jest wiosną a najmniej zimą. Wrzesień natomiast jest miesiącem, w którym przesadzam drzewa i krzewy iglaste, wysadzam wykopane wiosną kwiaty cebulowe takie jak tulipany, hiacynty, narcyzy, krokusy i inne. Jeśli chcesz zobaczyć i dowiedzieć się więcej, zapraszam do dalszej lektury.

wrzesień w ogrodzieZe względu na kwitnące właśnie w tym miesiącu wrzosy, wrzesień jest naprawdę pięknym miesiącem w ogrodzie.

Przesadzanie krzewów i drzew iglastych

Przełom sierpnie i września oraz sam wrzesień to dobra pora na przesadzanie iglaków. Oczywiście można to robić również i wiosną ale czasem bywa tak, że te późniejsze miesiące pasują bardziej. Chcąc przesadzać rośliny wybieramy bardziej wilgotne dni. Wykopujemy delikatnie iglaka łącznie z bryłą ziemi, absolutnie jej nie obsypujemy. Wcześniej przygotowujemy dołek, nacinamy boki szpadlem, dno nie powinno być twarde, ziemia musi być żyzna i dawać możliwość szybkiego przyjęcia się roślinie. Nowe wyrastające korzonki muszą mieć zapewnioną miękką glebę aby nie musiały siłować się z twardym i zwartym podłożem. Ja zawsze na dno w tym celu wsypuję sporo miękkiej ziemi.

Roślinkę wsadzamy do dołka i zasypujemy ziemią dość mocno uciskając ją wokół aby iglak się nie przewracał. Następnie obficie podlewamy wodą i ponownie dociskamy. Zapewne trzeba będzie dosypać jeszcze ziemi i znowu docisnąć. Jeśli po przesadzeniu nie pada deszcz, należy ją codziennie podlewać aby się przyjęła. Nie wolno również w tym czasie nawozić.

Nie zdarzyło mi się aby iglaki przesadzane o tej porze roku i w podany sposób się nie przyjęły. Najważniejszym jest aby codziennie była dostarczana wymagana dawka wody w zależności od wielkości rośliny.

Wrzesień w ogrodzie – Zbiory owoców i warzyw

We wrześniu dojrzewa do zbiorów mnóstwo owoców. Najbardziej cieszę się ze zbiorów rajskiej jabłonki, z której owoców zamierzam zrobić pyszna nalewkę.

wrzesień w ogrodzie

W sumie już od sierpnia stopniowo dojrzewają jabłka, pyszne, soczyste, nie pryskane oczywiście. Bywają robaczywe i czasem podgniłe. Robię z nich kompoty bez cukru, ocet jabłkowy i oczywiście jem prosto z drzewa, takie lubię najbardziej.

wrzesień w ogrodzieW tym roku po raz pierwszy zaowocowała  leszczyna. Rośnie ona już jakiś czas w moim ogrodzie jednak zanim znalazłam dla niej miejsce w którym dobrze się poczuła, minęło trochę czasu a częste przesadzanie nie wpływa dobrze na rośliny. W końcu jednak zaklimatyzowała się i zaczęła rodzić. Orzechy ma pyszne, soczyste, miękkie, słodkie. Dodatkowo to bardzo okazały krzew, jej bordowe liście pięknie wyglądają przy zieleni obok rosnących drzew i krzewów. Ze względu na letnie upały i susze czerwień liści niestety nie jest tak wyraźna jak być powinna. Najładniejsza jest wiosną jak z pąków wyłaniają się świeże ciemno bordowe listeczki. Nadrobiła jednak orzechami więc nie czepiam się jej za bardzo 🙂

wrzesień w ogrodzieW warzywniaku nadal dojrzewają pomidory, codziennie mam dostawę świeżych 🙂 . Zbieram również botwinkę, pietruszkę, miętę, melisę. Dojrzewa por i rośnie szpinak, choć ten za upałami nie przepada więc może teraz weźmie się w garść, bo tak się męczy jak jest za ciepło i zbyt sucho. Koperek podobnie. Mimo podlewania nie są takie jak powinny.Za to pietruszka u mnie od wiosny ma się dobrze. Zbieram ją praktycznie już od maja i końca nie widać. Do pierwszych przymrozków dawkę świeżej zielonej pietruszki mam zapewnioną. Resztą zamrożę ile się da.

wrzesień w ogrodzieBardzo ładnie w tym roku rośnie melisa i mięta. Herbatki ze świeżej melisy cudownie pachną cytryną i są naprawdę pyszne. Suszona już nie jest taka aromatyczna. Działanie uspakajające i rozluźniające posiadają olejki eteryczne z liści melisy a suszone ich nie mają, więc tak naprawdę takie właściwości posiadają jedynie napary ze świeżej melisy. Dlatego tez parząc herbatkę z melisy należy ją przykryć aby olejki nie wyparowały. Jak widać wrzesień w ogrodzie jest niezwykle hojny :).

wrzesień w ogrodzie

melisa

Wrzesień w ogrodzie sadzenie cebulek kwiatowych

Wrzesień w ogrodzie to pora wysadzania cebul kwiatowych. Co roku wiosną po przekwitnięciu wykopuję cebulki tulipanów, narcyzów, hiacyntów, krokusów i innych które nadmiernie się rozrastają i wyrastają tam gdzie nie trzeba. Następnie wkładam do pudełka i przechowuję do września w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. We wrześniu przystępuję do ich sadzenia. Robię to w suche dni. Tulipany nie lubią gleb gliniastych i podmokłych więc należy im wybrać odpowiednie miejsce. Kochają również słońce. Ja wykopuje dołek i jak gleba nie jest zbyt bogata wsypuję ziemię do kwiatów doniczkowych. Tulipany sadzi się na głębokości równej 2-3 wysokościom wysadzanych cebul, wierzchołkiem do góry. Jeśli zima jest ostra można glebę przykryć gałązkami iglaków,torfem, korą czy słomą. Można je wysadzać do połowy października. Zbyt późne sadzenie opóźni ukorzenienie się rośliny oraz kwitnienie.

wrzesień w ogrodzie

cebulki narcyzów,tulipanów,hiacynta.

Niektórzy co roku przesadzają tulipany, ja natomiast pozwalam im rosnąć ile chcą w jednym miejscu, przerzedzam je tylko jak są zbyt zagęszczone. Obecnie mam tak ogromną ilość tulipanów, że nie jestem w stanie ich zliczyć. Czasem dokupię jakieś odmienne kolorystycznie od tych które posiadam aby było różnorodniej.

Podobne zasady sadzenia obowiązują w stosunku do narcyzów, hiacyntów, krokusów, szafirków. Istnieje wiele odmian kwiatów cebulowych jednak ja i tak najbardziej lubię tulipany. Być może dlatego, że u mnie rosną one najlepiej i nie mam problemów z ich uprawą. Posadzone mam je w różnych miejscach bardziej i mniej nasłonecznionych. Zakwitają więc w różnym czasie i cieszą mnie dłużej swoimi soczystymi kolorami.

Wrzesień w ogrodzie – urokliwe krzewy ozdobne

Koniec lata bliski a hortensje są nadal piękne, mimo że dała im się we znaki tegoroczna susza i upał. Dzięki temu, że moje hortensje posadzone są w cieniu tui jakoś przetrwały ten dla nich ciężki okres /hortensje lubią wilgoć/. W tym roku pięknie zakwitły gdyż zima była łagodna i mróz nie zmroził pąków kwiatowych. Istnieje wiele rodzajów hortensji, kwitnących na ubiegłorocznych i tegorocznych pędach. Hortensje potraktuję z osobna gdyż ich uprawa wymaga trochę wiedzy i doświadczenia. Dla początkującego to nie jest łatwa roślina.

W ogrodzie uprawiam ich 4 rodzaje:

  • hortensja bukietowa
  • hortensja drzewiasta
  • hortensja pnąca
  • hortensja piłkowana

wrzesień w ogrodzie

Oprócz ukochanych hortensji ogromna ozdobą wrześniowego ogrodu jest ketmia syryjska (Hibiscus syriacus). Jest to dość kapryśna roślinka, szczególnie jak jest młoda ma kaprysy i trzeba o nią odpowiednio dbać tzn. nawozić i okrywać na zimę bo ma tendencje do przemarzania. Udało mi się zdobyć ketmię śnieżnobiałą bez żadnych kolorowych dodatków, długo takiej szukałam, kwiaty ma podobne do malwy a takie ketmie lubię najbardziej.

wrzesień w ogrodzie

biała ketmia syryjska

Mam jeszcze ketmię pełną, niebieską ale ta jest jeszcze młodziutka. Ketmia syryjska lubi miejsca osłonięte od wiatru i kilka okazów straciłam sadząc w nieodpowiednich miejscach narażonych na działanie mroźnych i porywistych wiatrów. Dobranie odpowiedniego miejsca w ich przypadku ma więc ogromne znaczenie. Obecnie rosną chronione ścianą domu i murkiem więc póki co mają się dobrze. Kwitną obficie i długo, niestety padające deszcze moczą kwiaty i nie prezentują się one wówczas tak okazale. Ketmia lubi wilgoć ale najlepiej wygląda w suche dni ot taki paradoks 🙂 .

wrzesień w ogrodzie

niebieska, pełna ketmia syryjska

We wrześniu całą swoją krasą objawia się trzmielina uskrzydlona.  Jej liście przebarwiają się na czerwono właśnie w tym miesiącu. Czerwień jest cudowna, taka koralowa. Posadziłam ja na środku jako soliter aby prezentowała się jak królowa. Na tle zieleni wygląda imponująco.

wrzesień w ogrodzie

trzmielina oskrzydlona

Za płotem natomiast zażółciła się nawłoć /mimoza/. Jej przepiękne wiechy dumnie górują nad innymi roślinami. Co roku zaszczycają mnie tym pięknym widokiem. W sumie to jest chwast, rozsiewa mi się w ogrodzie niemiłosiernie, ale za płotem jest wręcz pożądany.

nawlocie

nawłoć

Jak widać więc wrzesień w ogrodzie nie jest smutnym miesiącem. Mnóstwo barw przeplata się między sobą a bogactwo natury w postaci warzyw, owoców, orzechów czy ziół jest ogromne. Wystarczy tylko to wszystko zauważyć. Natura sama w sobie jest pełna obfitości i wystarczy tylko sięgnąć a ona udostępnia swoje bogactwa. Tylko nie niszczmy jej przy tym bo nie wiadomo ile jeszcze czasu będzie ona w stanie nas tak hojnie obdarowywać…

3
0
Skomentujx