Kiedy pryskać brzoskwinie przeciw kędzierzawości liści brzoskwiń aby zabieg był skuteczny i drzewko nie zachorowało? To bardzo ważny aspekt ponieważ jeśli nie zapobiegniesz tej poważnej chorobie, brzoskwinia może mieć byle jakie plony lub nie mieć ich wcale. Termin w tym przypadku ma kluczowe znaczenie. Jeśli go przegapisz, późniejsze opryski nie będą skuteczne. Zanim jednak przejdę do samych oprysków wspomnę trochę na temat samej kędzierzawości liści brzoskwiń. Jest to choroba grzybowa, która rozwija się w błyskawicznym tempie i poraża wszystkie drzewka w okolicy. Zarodniki grzyba roznoszone są przez wiatr. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Jeśli sąsiad ma zainfekowane brzoskwinie, nie łudź się że Twoje choroba ominie. Kędzierzawość objawia się zwijaniem i marszczeniem liści. Na liściach występują czerwone i żółte wybrzuszenia. Zaatakowane liście zamierają i odpadają. W bardzo szybkim tempie zarażane są wszystkie listki na drzewie. Na tym etapie nie zwalczy się już choroby. Można jedynie minimalizować jej objawy i wspomagać drzewko. Aby zatem nie dopuścić do choroby należy wykonać co najmniej 2 opryski w roku.
Kiedy pryskać brzoskwinie przeciw kędzierzawości liści brzoskwiń?
Zacznę więc od pierwszego oprysku czyli wiosennego. Wykonaj go na przełomie lutego i marca przed fazą pękania pąków tak aby patogen nie zdążył w nie wniknąć. Nie podaję dokładnego terminu ponieważ mija się to z celem. Pogoda każdego roku jest inna więc należy bacznie obserwować prognozy i samo drzewko brzoskwiniowe. Oprysk wykonuje się w temperaturze powyżej 5 stopni C. przy bezdeszczowej pogodzie oraz jeśli to możliwe bezwietrznej. Opryskać należy dokładnie całe drzewko czyli wszystkie pąki, gałązki, pień i podłoże pod brzoskwinią. Tylko taki oprysk może być skuteczny. Osobiście do tego celu wykorzystuję miedzian czyli środek dozwolony w uprawach ekologicznych. Na rynku dostępne są różne środki przeciw tej chorobie więc wybór pozostawiam Tobie. Używaj środka zgodnie z instrukcją producenta.
Kiedy pryskać brzoskwinie powtórnie?
Drugim terminem jest jesień jak drzewko zrzuci wszystkie liście. Przypada to mniej więcej na przełom października i listopada. Jak widzisz wszystkie opryski wykonuje się w okresie bezlistnym. Zasady wykonywania oprysku są identyczne jak w przypadku wiosennego zabiegu. Problemem może być zapamiętanie terminów oprysków. Mi już to tak weszło w krew, że nie potrzebuję żadnych przypominajek. Jednak jeśli nie masz jeszcze takiego odruchu możesz sobie te terminy zapisywać w kalendarzu, wykorzystać jakąś aplikację przypominająca czy t.p. Sposobów jest wiele.
Dzięki profilaktyce moje drzewka nigdy nie chorują mimo, że w okolicznych ogrodach często widzę „poskręcane” brzoskwinie. Wielu ludzi jeszcze o tym nie wie więc ochrona swoich drzewek leży w Twoim interesie. Jednak po przeczytaniu tego artykułu Ty już wiesz kiedy pryskać brzoskwinie przeciw kędzierzawości i nie dopuścisz do tego aby Twoje drzewka zachorowały. Jeśli chcesz cieszyć się obfitymi plonami owoców, wdróż ten zabieg do swojego ogrodniczego kalendarza.
Bogatych zbiorów i drzewek bez chorób!
a a co w przypadku jeśli temperatura jest powyżej 6 stopni za dnia ale w nocy spada do zera lub nawet -1 lub -2 stopnie. Można? Brzoskwinia ma pęki owocowe, które kwietniowe ochłodzenie przeżyły, ale wyskoczyła kędzierzawość. Coś muszę zrobić…..
Witam . Z tym opryskiem w lutym to chyba za wcześnie . Pąki to raczej pękają na przełomie marca i kwietnia ? Jeśli jestem w błędzie to proszę o korektę .
Bo oprysk ma być wykonany przed pękaniem a nie w trakcie. W trakcie nie ma sensu.
Mam brzoskwinię po ciężkim przechorowaniu (to chyba nazywa się rąk), ale połowa drzewa się ostała. Niedaleko (jakieś 5 m) od dwóch lat rośnie sobie nektarynka niskopienna. Czy dobrze myślę, że i nektarynka i brzoskwinia powinny być opryskane? U sąsiadów nie ma brzoskwiń, ale moja co rok ma kędzierzawość mimo oprysków miedzianem – ale już wiem jaki błąd popełniałam.
Moim zdaniem opryskane powinny zostać obie. Skoro wiesz jaki błąd popełniłaś to teraz powinno być dobrze. To, że w pobliżu nie rosną inne brzoskwinie wcale nie chroni przed zachorowaniem.
Witam , żaden błąd. Miedzian extra 350 sc super