Udostępnij

Oregano kubańskie inaczej mięta meksykańska /Coleus amboinicus/ to jeszcze mało popularna roślina w naszych domach a szkoda ponieważ jej właściwości lecznicze są doprawdy powalające. Nazwa „oregano” jest trochę myląca ponieważ nie ma ona nic wspólnego z oregano. Należy do rodziny komarzyc czyli tych popularnych roślin, które mają za zadanie odstraszanie komarów. Oregano kubańskie wydziela zapach przypominający woń mięty i oregano. Pewnie stąd dwie nazwy.Wiele osób myli je z popularną miętą. Ja również dostałam kawałek gałązki od teściowej, która była święcie przekonana, że jest to jakaś odmiana mięty.

oregano kubańskie

Jakie właściwości lecznicze posiada oregano kubańskie

Mięta meksykańska posiada w swoim składzie tymol i karwakrol czyli te składniki, które zawiera również oregano. Być może z tego powodu nazywane jest właśnie kubańskim oregano. Owe składniki posiadają działania przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwpasożytnicze. Kapitalnie radzi sobie również z kaszlem czy z katarem. Można robić sobie cudownie działające inhalacje z naparu przygotowanego ze świeżych liści. Ulatniające się olejki eteryczne działają błyskawicznie i od razu można poczuć ulgę. Obok miodunki, której świetne właściwości przybliżam w artykule: „Miodunka plamista niegdyś płucnikiem zwana na wszelkie choroby płuc stosowana /video/” jest to rewelacyjna roślina na dolegliwości dróg oddechowych.

Jak wykorzystywać oregano kubańskie

Ze względu na to, że jego liście są grube i mięsiste nie za bardzo nadaje się do suszenia. Najlepiej działa na świeżo a jego uprawa w donicy to naprawdę nic trudnego. W dalszej części artykułu dzielę się swoją wiedzą praktyczną w uprawie tego pożytecznego ziółka. Świetnie znosi mrożenie więc jest to pewna alternatywa do suszenia. Bardzo smaczne są rozgrzewające napary przyrządzane ze świeżych liści. Wystarczy kilka listków przerwać, zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem ok. 10 minut.

Można również przyrządzić z niego fenomenalny napój chłodzący na letnie upały. Kilka rozdartych liści oregano oraz kilka plasterków cytryny dodaj do chłodnej wody, zamieszaj, poczekaj ok. 1 godziny aby smaki mogły się wydobyć i racz się tym obłędnym smakiem. Wspaniale gasi pragnienie! Smakiem przypomina mi trochę napój imbirowo-miętowy jednak nie jest aż tak ostry.

Listki można dodawać również do kanapek, do sałatek, do zup ect. Ponoć rewelacyjnie komponuje się z mięsem. Niestety nie jestem w stanie tego potwierdzić, gdyż od lat nie jem mięsa. W kuchni tajskiej często dodaje się je właśnie jako przyprawę do mięsa.

oregano kubańskie

Jak uprawiać oregano kubańskie w donicy

Mięta meksykańska pochodzi z południowych regionów Afryki i Azji więc jest rośliną ciepłolubną. W naszym klimacie nie zniosłaby mrozów więc uprawiana jest jako domowa roślina doniczkowa. Wiosną i latem można ją wynieść na ogród lub taras w miejsce osłonięte od wiatrów, bezpośredniego promieniowania słonecznego i deszczów. Intensywny wiatr może połamać jej grube, kruche pędy a nadmierny deszcz zbyt mocno zmoczyć w konsekwencji czego roślina może zgnić.

Jakie stanowisko jest najlepsze

Mięta meksykańska kocha dużo naturalnego światła jednak nie znosi bezpośrednio na nią padających, upalnych promieni letniego słońca. Od października do marca mogą na nią bezpośrednio padać ponieważ nie są tak mocne jak letnie. Natomiast od kwietnia do września lepiej zmienić jej miejscówkę. Można postawić roślinkę trochę dalej od południowych okien lub uprawiać na wystawie zachodniej lub wschodniej. W upalne lata równie dobrze radzi sobie nawet na północnych oknach jednak liście stają się wówczas mniej wybarwione a przyrosty mniejsze. Na zewnątrz również nie należy jej narażać na palące słoneczne promienie.

kubańskie oregano

Jak podlewać

Roślinka nie znosi nadmiaru wody. Szybko reaguje żółknięciem liści i ich zrzucaniem. Nie toleruje również wody w podstawce. Podlewaj wówczas jak wierzchnia warstwa gleby zupełnie przeschnie. Z drugiej strony nie można jej zasuszyć zupełnie na wiór bo również zacznie rzucać liście. Moja praktyka podlewania wygląda następująco:

  • dokładnie sprawdzam palcem wierzchnią warstwę
  • jeśli górna 1 cm. warstwa ziemi jest sucha, dopiero podlewam

Niestety nie podam częstotliwości podlewania gdyż jest ona różna w zależności od warunków panujących wokół rośliny, pory roku, wielkości doniczki, użytego podłoża. Musisz ustalić to samodzielnie. Jeżeli w okresie operowania centralnego ogrzewania oregano kubańskie stoi na parapecie nad kaloryferem , gleba dość szybko przesycha. Natomiast wiosną gdy na zewnątrz nie ma jeszcze upałów a domów już nie ogrzewamy, podłoże może przesychać wolniej. Nie toleruje również zraszania. Jej liście są pokryte meszkiem i najlepiej wyczyścić je pędzelkiem podobnie jak w przypadku fiołków afrykańskich, o których uprawie piszę w artykule: „Fiołek afrykański – Wszystko co musisz wiedzieć aby bujnie kwitł!”.  Przed wykorzystaniem w celach konsumpcyjnych należy ją dokładnie umyć pod bieżącą wodą.

Jakie podłoże stosować

Najlepsze jest podłoże lekkie i przepuszczalne. Obowiązkowo na dnie doniczki należy umieścić drenaż np. z potłuczonej glinianej doniczki czy z keramzytu. Przesadzać należy co rok bo roślina naprawdę szybko rośnie w odpowiednich warunkach.

Jak i czym nawozić

W okresie wiosennym bardzo dobrym nawozem jest naturalny biohumus lub nawóz przygotowany ze skórek bananów. Jak zrobić taki nawóz dowiesz się z wpisu: „Skórki z banana jako naturalny nawóz roślinny”. W okresie jesienno zimowym nawożenie nie jest wskazane. Ze względu na mniejszą ilość światła, nawozy i tak nie zostaną spożytkowane a  w przypadku używania nawozów syntetycznych mogą stanowić zagrożenie.

Jak rozmnażać oregano kubańskie

Jedna roślinka to zdecydowanie za mało jeśli jest spożywana na co dzień. Warto więc wyprowadzić sobie kilka roślin co niej specjalnie trudne. Bardzo łatwo rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych. Wystarczy obciąć ok. 6 cm. wierzchołek. Końcówkę pozbawić liści i zanurzyć w wodzie. Po ok. 3 tygodniach oregano wypuści korzenie i można ją wysadzić do podłoża. Przykład takiej sadzonki pokazuję w filmie zamieszczonym na końcu artykułu.

Moim zdaniem oregano kubańskie jak najbardziej jest warte zainteresowania i jest to jednak HIT nie KIT. Do tego jest tak dziecinnie prosta w uprawie, że żal nie skorzystać z jej dobrodziejstw. Ciekawa jestem czy znasz tę roślinę czy dopiero teraz poznajesz dzięki temu artykułowi? Jeśli masz z nią do czynienia to zdradź w jaki sposób ją wykorzystujesz, czy uprawiasz samodzielnie?

 

Jeżeli ważne jest dla Ciebie zdrowie to ta bezpłatna, przykładowa dieta na 3 dni z pewnością Ci pomoże

Udostępniam Ci bezpłatnie dzienne menu wegańskie , wegetariańskie oraz mięsne / w sumie dieta na 3 dni z 3 posiłkami dziennie/. Jednak to nie wszystko. Otrzymasz również wiele wskazówek dotyczących prawidłowego i zdrowego odżywiania.

2
0
Skomentujx