Udostępnij

Usuwanie blizn zazwyczaj kojarzy się zabiegami medycyny estetycznej. Jest to metoda dająca szybkie efekty ale wcale nie aż tak skuteczna. Ponad to wiąże się z kosztami i ewentualnym, jeszcze gorszym oszpeceniem. Być może nie wiesz ale usuwanie blizn możesz przeprowadzić w domowym zaciszu, środkami bezpiecznymi, tanimi i przyjaznymi dla organizmu ludzkiego.

Zanim przejdę do sposobów kilka uwag dot. usuwania blizn

 • stare, głębokie blizny usuwają się trudniej, niemniej mogą być dość znacznie zmniejszone
 • z wiekiem po skaleczeniu czy innych urazach  ciało goi się dłużej, blizny są grubsze i trudniejsze do usunięcia. Jednak jak działania podjęte są w miarę szybko istnieje spora szansa, że blizna stanie się niewidoczna.
 • usuwanie blizn to proces długotrwały i należy być konsekwentnym, systematycznym i robić to często. Jednorazowe działanie nie przyniesie żadnego skutku. Większe blizny mogą potrzebować nawet kilku miesięcy systematycznego dręczenia.
 • Blizny i rozstępy należy intensywne masować, nawet szczypać. Pobudza to ukrwienie a składnikom aktywnym pozwala lepiej wniknąć w skórę i działać. Takie postępowanie przyspiesza rozpad tkanki włóknistej i zanikanie blizn.

usuwanie blizn

Domowe sposoby zmniejszania i usuwania blizn

 1. Olej lniany – działa na nowe jak i stare blizny. Smaruj zmienione miejsca  klika razy olejem a przed położeniem się w nocy do łóżka obowiązkowo!
 2. Olej z rokitnika – ten to jest mistrz w szybkim gojeniu, zabliźnianiu rany i nie dopuszczeniu do utworzenia się blizny. To jest mój bezapelacyjny faworyt. Poświęcam mu odrębny wpis:„Dlaczego rokitnik zwyczajny jest tak nadzwyczajny?”
 3. Olej konopny –  doskonale radzi sobie z bliznami. Efekt widoczny już po kilku tygodniach stosowania. Stosuj 2 razy dziennie.
 4. Oliwa z oliwek extra virgin – smarować 2 razy dziennie, po 2 tygodniach powinny być już widoczne efekty
 5. Olejek lawendowy – masowanie nim blizn sprawia, że blakną i z czasem mogą zaniknąć całkowicie. Olejek ten wspomaga również gojenie świeżych urazów.
 6. Olejek tamanu – posiada niezwykłe właściwości gojące, zwalcza wolne rodniki, regeneruje skórę i usuwa blizny. Główne składniki aktywne oleju to kwas kalofillowy i kallofilloidyna. Są to flawonoidy o działaniu gojącym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, antybiotycznym i przeciwobrzękowym. Smaruj blizny i rozstępy 2 razy dziennie, częściej rzecz jasna nie zawadzi. Jeśli się np. skaleczę się i posmaruję rankę tym olejkiem niesamowicie szybko się zabliźnia i goi. Rewelacja!
 7. Masło shea – nierafinowane masło shea jest cudowne na wszystko więc i tu go nie zabrakło. Ten mój ulubiony kosmetyk ma wiele zastosowań. Masuj blizny 2 razy dziennie masełkiem a zmiany dadzą się szybko zauważyć.
 8. Mikstura – będąca mieszanką oleju winogronowego, olejku jojoba oraz migdałowego wykazuje świetne działanie. Wymieszaj w proporcjach 1:1:1 i nakładaj 2 razy dziennie na ciało. Można częściej, nie zaszkodzi.
 9. Witamina K – stosowana miejscowo na blizny. Dostępne bywają maści i kremy z witaminą K. Zwracać należy jednak uwagę na skład, aby był jak najkrótszy bez zbędnych dodatków.
 10. Miód prawdziwy – szczególnie skuteczne działanie wykazuje Miód Manuka UMF . Wcieraj miód 2 razy dziennie w blizny. Miód rozbija blizny i je widocznie spłyca.
 11. Mieszanka kawy z jednym z  wymienionych powyżej olejów. Wymieszaj zmieloną kawę z olejem i wcieraj minutę w blizny. Po tym wytrzyj fusy ciepłym, wilgotnym ręcznikiem. Szczególnie polecana przy rozstępach. Dodatkowo taki zabieg świetnie ujędrnia.
 12. Witamina E – nakładaj bezpośrednio na blizny 2 razy dziennie oraz intensywnie masuj.
 13. Olej rycynowy, poduszka elektryczna i bezpieczna folia ale uwaga bez bisfenolu A. Taki zabieg najlepiej przeprowadź wieczorem przed snem. Natrzyj blizny lub rozstępy dużą ilością olejku, następnie okręć lub dobrze przykryj to miejsce folią. Na folię połóż poduszkę elektryczną i rozgrzej na maksimum jakie możesz wytrzymać. Tak wytrzymaj 20-30 minut. Zauważalne efekty pojawiają się zaledwie w tydzień lub dwa. Usuwanie blizn w ten akurat sposób jest bardzo przyjemny szczególnie w zimne dni jak potrzebujesz porządnego rozgrzania.
 14. Rollowanie blizn i rozstępów derma rollerem. Derma roller to takie urządzonko przypominające narzędzie tortur. Wałeczek z igiełkami którym „masuje” się ciało. W sprzedaży dostępne są derma rollery o różnej długości i ilości igieł. Do usuwania blizn i rozstępów proponuję użyć tych najdłuższych czyli 1,5 mm do 2 mm. Jeśli chodzi o ilość natomiast, to według mnie lepsze są te z mniejsza ilością. Głębiej nakłuwają.  Zabieg przeprowadź po ciepłej kąpieli i peelingu ciała. Masuj dość mocno newralgiczne miejsca ruchami na krzyż i na skos. Przed nakłuwaniem zdezynfekuj powierzchnię ciała np. woda utlenioną i posmaruj którymś z wymienionych olejów. Jeśli nakłuwasz mocno przeprowadzaj tę „przyjemność” nie częściej niż raz w miesiącu. Skóra musi mieć czas na regenerację. W tym akurat przypadku im częściej wcale nie znaczy tym lepiej.
 15. Srebro koloidalne – w szczególności fantastycznie się sprawdza jako przyśpieszacz gojenia wszelkich ran i urazów. Pomagając w regeneracji tkanek może również doprowadzić w znacznym stopniu do usuwania blizn.
 16. Serrapeptaza i nattokinaza – można również rozważyć suplementację enzymów, które usuwają fibrynę /substancję będącą naturalnym systemem naprawczym ciała, z której zbudowana jest blizna/. Jest to bardzo skuteczna metoda. Suplement przyjmuje się doustnie na pusty żołądek 2 lub 3 razy dziennie. Enzymy te stopniowo rozpuszczają blizny nawet te najstarsze i je po prostu „zjadają”.  Pamiętać jednak należy aby suplementację uzgodnić z lekarzem, gdyż enzymy te mają również inne właściwości np. rozrzedzające krew.

Usuwanie blizn za pomocą postu

Na koniec jako odrębną metodę proponuję post – a szczególnie nie obciążający nadmiernie organizmu post warzywno-owocowy np. według dr Ewy Dąbrowskiej. Podczas postu organizm nie mając dostarczanego białka z zewnątrz szuka go w ciele. Zjada to co niepotrzebne czyli wszelkie narośla, zwyrodnienia, blizny, nowotwory itp. Pani Ewa w swoich wykładach opowiada jak ludziom zanikały wieloletnie blizny np. po wycięciu wyrostka robaczkowego.

Taki post warto rozważyć nie tylko w celu usunięcia blizn ale dla ogólnego oczyszczenia i usprawnienia organizmu. Zdrowy człowiek w domowych warunkach spokojnie może taki post sobie przejść.

Masz do wyboru mnóstwo sposobów. Jaki wybierzesz to już zależy od Ciebie. Od siebie mogę dodać, że świetnie sprawdza się dermaroller ale na efekty trzeba poczekać ok pół roku. Dodatkowo świetnie ujędrnia. Sam zabieg może mało przyjemny /ja kłuję się dość mocno/ ale naprawdę skuteczny. W połączeniu z proponowanymi olejami może zdziałać cuda.

Zatem do dzieła miłe Panie i Panowie!

51
0
Skomentujx