Udostępnij

Liczenie kalorii niejednemu kojarzy się z koszmarem. Dla mnie to również koszmar, co więcej nie wyobrażam sobie życia i układania  jadłospisu z apteczną precyzją. Żeby to jeszcze miało jakiś sens ale uwierz, nie ma. Życie ma cieszyć, jedzenie ma cieszyć, ma być przyjemnością, radością i szczęściem. Liczenie kalorii bezwzględnie temu przeczy. Kalorie tak naprawdę to jednostka wymyślona przez człowieka. Kaloria ze zdrowego, naturalnego produktu nijak ma się do kalorii z chemicznego, przetworzonego pseudojedzenia. Ta pierwsza zostanie przez organizm wykorzystana i przerobiona na energię. Natomiast ta druga odłoży się jako tłuszcz i dodatkowo zatruje organizm.

Dlaczego liczenie kalorii nie działa?

Gdyby ta prosta zależność, że im mniej się je tym mniej się waży była prawdziwa, ludzie otyli po prostu by nie istnieli. A rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. To już powinno wystarczyć aby przestać wierzyć w ten nic nie znaczący, wyświechtany frazes. Niestety to nie jest takie proste. Ileż razy w swoim życiu spotkałam się z osobami pochłaniającymi góry jedzenia i nie tyjącymi. Albo na odwrót z takimi, którym liść sałaty odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. To jest już bardziej realny scenariusz i zasada liczenia kalorii nijak się ma do rzeczywistości.

Na to ogromne uproszczenie procesu odchudzania daje się nabierać wiele osób.

Pewnie Tobie również zdarzyło się to nie raz. Wszyscy byśmy chcieli aby to było takie proste i oczywiste. Człowiek lubi iść na łatwiznę dlatego tak łatwo łyka takie proste recepty. Tylko, że potem jest płacz i lament dlaczego to nie działa, co robię nie tak, może jem jeszcze za dużo itd., itp. Najgorsze jest to, że jeśli ograniczasz drastycznie racje pokarmowe, Twój metabolizm zwalnia. Dostosowuje się do aktualnego stanu. Organizm czuje, że coś jest nie tak, że jest jakiś problem z dostarczaniem pożywienia i czas magazynować tłuszcz na ciężkie czasy.

Czym jest w ogóle kaloria?

Liczenie kalorii jest na rączkę wszelkim producentom chemicznej, przetworzonej żywności, wszystkich produktów typu light itp. dlatego jest tak ochoczo promowane. Nie daj się jednak złapać na takie tanie chwyty. Kaloria /cal/ to tak naprawdę kilokaloria /kcal/czyli 1000 kalorii. Nieoficjalnie jednak przyjęło się posługiwać wyrażeniem – kaloria.  Jeśli można ją zdefiniować to kaloria jest ilością energii niezbędnej do podniesienia temperatury 1 kilograma wody o 1 stopień Celsjusza, przy spalaniu na popiół jedzenia zamkniętego w naczyniu otoczonym wodą.

Cóż zatem ma wspólnego ta cała kaloria z procesem odchudzania?

Otóż zupełnie nic. To liczba i to na dodatek jakaś taka wirtualna, nienamacalna. W jaki więc sposób może wiązać się z procesem odchudzania, który jest niezwykle skomplikowany, zależy od wielu czynników i uwarunkowań? Kaloria nie będzie dla Ciebie tym samym czym jest dla mnie. To czy schudniesz czy nie, zależy od tego co organizm robi z tymi kaloriami, jak je wykorzystuje i na co przeznacza. Potencjalnie można przytyć na 1000 kalorii jak i na 3000, podobnie schudnąć. Gdzie tu więc logika liczenia kalorii? Jeśli chcesz wpędzić się w błędne koło a przy okazji zafundować sobie depresję, to jak najbardziej liczenie kalorii Ci w tym pomoże.

Liczenie kalorii a obżarstwo to dwa różne zagadnienia

Lepiej będzie i z większym pożytkiem dla Ciebie jeśli zdasz sobie sprawę, że ludzki organizm to nieskończona ilość zależnych procesów chemicznych, które wpływają na to co się dzieje z przyjmowanym pożywieniem, czy jest odkładane jako tłuszcz czy buduje mięśnie. Oczywiście miej na uwadze, że nie propaguję absolutnie chronicznego obżarstwa bo nie tędy droga. Wiadomo, że podczas wzmożonego wysiłku jak np. zdobywanie górskiego szczytu, racje pokarmowe muszą być zdecydowanie większe niż podczas siedzenia na kanapie przed telewizorem. To nie ulega wątpliwości ale przy zwykłej, codziennej aktywności nie daj zapędzić się w kozi róg liczenia kalorii. Oczywiście, zrozumienie zagadnienia kalorii to nie jedyny aspekt, który decyduje o powodzeniu naszych starań w dążeniu do szczupłej sylwetki. O takich oraz innych niuansach więcej dowiesz się z mojego poradnika – 5 KROKÓW DO WYMARZONEJ SYLWETKI. Możesz również pobrać jeden bezpłatny rozdział aby sprawdzić co zawiera całość.

liczenie kalorii

8
0
Skomentujx